iPhone 16 podobno ma obsłużyć ultraszybkie AI

Tegoroczny iPhone 16 zapewne będzie musiał poradzić sobie z nowymi wymaganiami, a nowy Neural Engine ma zapewnić wydajność dla funkcji sztucznej inteligencji.

Czego się spodziewać po iPhonie 16 Pro?
Czego się spodziewać po iPhonie 16 Pro?

Krążą pogłoski, że iOS 18 będzie zawierał wiele nowych funkcji sztucznej inteligencji, a Apple rzekomo przygotowuje aktualizacje sprzętowe iPhone’a 16, aby sprzęt poradził sobie z wymagającymi obliczeniami nowych funkcji. Z doniesień Economic Daily News wynika, że następna rodzina procesorów Apple’a – M4 i A18 – „znacznie zwiększy liczbę wbudowanych rdzeni obliczeniowych AI”.

Przeczytaj też: iPhone 16 będzie miał nieco inny układ aparatów?

W raporcie wyjaśniono: W tym roku Apple nie tylko znacznie wzmocni moc obliczeniową AI procesorów M3 i A17, ale także znacząco zwiększy liczbę rdzeni obliczeniowych AI i wydajność nowej generacji procesorów M4 i A18, a także szybkość przenoszenia aplikacji AI – we wszystkich liniach produktów zostaną znacznie ulepszone.

Jest to prawie na pewno nawiązanie do Neural Engine iPhone’a. Jak zauważył serwis MacRumors, Neural Engine (silnik neuronowy)jest wyposażony w 16 rdzeni od generacji iPhone’a 12 w 2020 roku. Jednakże silnik neuronowy z biegiem lat stał się znacznie szybszy, mimo że liczba rdzeni pozostała taka sama.

Na przykład Apple twierdzi, że Neural Engine modelu A17 Pro jest nawet dwukrotnie szybszy niż silnik neuronowy modelu A16 i może przetwarzać do 35 bilionów operacji na sekundę. Te doniesienia z pewnością mają sens, ale na razie można potraktować je sceptycznie, biorąc pod uwagę niepewne źródła.

Jeśli potwierdzą się pogłoski, że iOS 18 będzie zawierał szeroką gamę funkcji sztucznej inteligencji, można założyć, że nowe funkcje będą działać przynajmniej od generacji iPhone’a 14, a prawdopodobnie także na kilku wsześniejszych generacjach iPhone’a. Potężniejszy silnik neuronowy, o którym się nieoficjalnie mówi, że ma być zastosowany w iPhonie 16, prawdopodobnie miałby służyć zabezpieczeniu na przyszłość i poprawie wydajności funkcji iOS 18, jeśli to możliwe.

Kolejna ciekawa kwestia: oczekuje się, że oba modele iPhone’a 16 i iPhone’a 16 Pro, które pojawią się w tym roku, będą wyposażone w wersję chipa A18. Obecnie iPhone 15 korzysta z chipa A16, a iPhone 15 Pro z chipa A17 Pro. Czy mocniejszy Neural Engine będzie dostępny wyłącznie dla wersji chipa A18 w iPhonie 16 Pro?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9To5Mac