Rok 2023 był rokiem aplikacji „Temu”

Temu jest stosunkowo nowym graczem w branży e-commerce, ale już ugruntował swoją pozycję.

Liczba pobrań aplikacji Temu na świecie w 2022 i 2023 roku
Liczba pobrań aplikacji Temu na świecie w 2022 i 2023 roku

Założona w USA w 2022 roku firma opiera się na modelu biznesowym podobnym do swoich konkurentów Shein, Wish i AliExpress, oferując konsumentom bezpośredni dostęp do produktów z Chin, opierając się jednocześnie na niskich cenach. Pomysłodawcą Temu jest chiński gigant handlu elektronicznego Pinduoduo, który ugruntował swoją pozycję jako konkurent pioniera zakupów online Alibaba w kraju, a obecnie jest jego pochodną AliExpress na arenie międzynarodowej.

Firma uczestniczy w chińskim szaleństwie w zakresie społecznego handlu elektronicznego i udało jej się przekonać wielu kupujących obietnicą wysokich rabatów, jeśli uda im się przekonać znajomych i rodzinę do zakupu. Koncepcja nagród za polecenia została przejęta przez jej międzynarodowe ramię Temu, co mogło zwiększyć atrakcyjność aplikacji.

O tym, jak dobrze Temu jest odbierany przez konsumentów na całym świecie, świadczy globalna liczba pobrań aplikacji mobilnej. W chwili premiery we wrześniu 2022 roku aplikację pobrano już na całym świecie około 440.000 razy w sklepach z aplikacjami Google Play i App Store. Pod koniec 2022 roku była to najczęściej pobierana bezpłatna aplikacja w Stanach Zjednoczonych.

Wprowadzenie na rynek europejski wiosną 2023 roku jeszcze bardziej zwiększyło liczbę pobrań. Rok po założeniu firmy, Temu odnotowało ponad 40 milionów pobrań na całym świecie.

Pomimo tego sukcesu Temu spotkał się z ostrą krytyką. Użytkownicy skarżą się na wadliwe produkty i zagubione paczki (jest to również problem w przypadku innych aplikacji pochodzących bezpośrednio z Chin), pojawiają się także obawy dotyczące ochrony danych i wątpliwości co do zrównoważonego rozwoju i uczciwych warunków pracy. Firmę, podobnie jak Shein i AliExpress, również oskarżano o zaniżanie wartości swoich przesyłek, aby uniknąć opłat importowych dla kupujących, na przykład do Unii Europejskiej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AppMagic | Statista