Cała kolekcja osobistej biblioteki Karola Darwina dostępna online

Po raz pierwszy cała zawartość eklektycznej osobistej biblioteki przyrodnika Karola Darwina została opublikowana w internecie, a aż 9300 wpisów zawiera linki do jego dzieł.

Obraz olejny przedstawiający Karola Darwina w jego gabinecie w Down House z jednym z regałów na książki, który tworzył jego obszerną osobistą bibliotekę (odbicie lustrzane)
Obraz olejny przedstawiający Karola Darwina w jego gabinecie w Down House z jednym z regałów na książki, który tworzył jego obszerną osobistą bibliotekę (odbicie lustrzane) | fot. Reprodukcja via Państwowe Muzeum Darwina w Moskwie/National University of Singapore

Główny badacz John van Wyhe z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NUS) twierdzi, że w ramach niezwykle dokładnego projektu, którego przygotowanie zajęło 18 lat, w pojedynkę udało mu się przenieść bibliotekę Darwina z wcześniej znanych 15% do bezwzględnych 100%. Ukończoną bibliotekę szczegółowo opisano w 300-stronicowym katalogu zawierającym 7400 tytułów w 13.000 woluminach i zawierającym różnorodne książki, broszury i czasopisma. Wcześniej sądzono, że biblioteka pioniera przyrodnika zawierała 1480 książek.

Zobacz też: Te książki to pięknie zilustrowana ewolucja spekulatywna zwierząt i człowieka

Ten niezwykle szczegółowy obraz całej biblioteki Darwina pozwala bardziej niż kiedykolwiek docenić fakt, że nie był on odosobnioną postacią pracującą samotnie, ale ekspertem swoich czasów, opierając się na zaawansowanej nauce i badaniach oraz innej wiedzy tysięcy ludzi. W istocie wielkość i zakres dzieł znajdujących się w bibliotece ukazuje niezwykły zakres badań Darwina nad twórczością innych.

— powiedział John van Wyhe z Wydziału Nauk Biologicznych NUS

Jak van Whye wskazuje w swoim obszernym wprowadzeniu do biblioteki, to znacznie więcej niż tylko lista tytułów. I chociaż duża część materiału skupia się na zagadnieniach naukowych, jak można się spodziewać po przyrodniku, którego praca O pochodzeniu gatunków z 1859 r. (lub, dla purystów, O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego lub ochrony ras uprzywilejowanych w walce o życie) stanowiły podstawę biologii ewolucyjnej, na półkach z książkami Darwina było ich znacznie więcej.

„Wiele innych to prace dotyczące rolnictwa, hodowli i zachowania zwierząt, rozmieszczenia geograficznego, filozofii, psychologii, religii i innych tematów interesujących Darwina, takich jak historia, podróże i język” – zauważył van Whye. „Większość prac jest w języku angielskim, ale prawie połowa w innych językach, zwłaszcza niemieckim, francuskim i włoskim, a także holenderskim, duńskim, hiszpańskim, szwedzkim i łacińskim. Dzięki milionom stron i dziesiątkom tysięcy ilustracji ten nowy zasób jest bezprecedensowy.”

Oprócz nowego odkrycia dzieł filozofów Johna Stuarta Milla i Auguste’a Comte’a, znajduje się tam artykuł o ciekawym tytule The hateful or Colorado grasshopper z wydania The American Entomologist z 1968 roku oraz zapisany artykuł z Scientific Opinion The anatomy of a Four-Legged Chicken.

W bibliotece znajdują się również dziesiątki tysięcy szczegółowych ilustracji, opisujących niektóre z najwcześniejszych wizualnych opisów świata przyrody.

Wpływowe teksty (od lewej): Zasady geologii Charlesa Lyella, które zainspirowały Darwina do wyjaśnienia, w jaki sposób gatunki zmieniają się w czasie; niemieckie czasopismo naukowe z 1877 r., w którym po raz pierwszy opublikowano zdjęcia bakterii, Nomenklatura kolorów Wernera autorstwa Patricka Syme’a
Wpływowe teksty (od lewej): Zasady geologii Charlesa Lyella, które zainspirowały Darwina do wyjaśnienia, w jaki sposób gatunki zmieniają się w czasie; niemieckie czasopismo naukowe z 1877 r., w którym po raz pierwszy opublikowano zdjęcia bakterii, Nomenklatura kolorów Wernera autorstwa Patricka Syme’a | fot. National University of Singapore

„Pomimo częstego złego stanu zdrowia Darwin był żarłocznym czytelnikiem i żarłocznym «zamawiającym» publikacje, o których słyszał lub które widział w reklamach” – zauważył van Whye we wstępie do biblioteki. „Jego dom był pełen książek, egzemplarzy czasopism naukowych, broszur i wycinków, które zbierał z magazynów, katalogów i gazet, jeśli zawierały informacje istotne dla jego badań naukowych”.

Tymczasem najwcześniejsze fragmenty biblioteki pochodzą z czasów szkolnych Darwina w Shrewsbury i obejmują nagrodę szkolną w „Historii Anglii” Olivera Goldsmitha z 1821 r.

Po śmierci Darwina w 1882 roku skatalogowano i zachowano zawartość jego biblioteki, ale wiele pozycji po drodze zaginęło. Ta nowa, kompletna biblioteka opiera się na tym, co wiedzieliśmy o jej istnieniu, a które można znaleźć w dwóch zbiorach, jednej na Uniwersytecie Cambridge i drugiej w Down House.

Zanurz się w króliczej norze, jaką jest Kompletna Biblioteka Karola Darwina.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: National University of Singapore | New Atlas