Te książki to pięknie zilustrowana ewolucja spekulatywna zwierząt i człowieka

Jeśli nie miałeś okazji przeczytać „Man After Man” lub „After Man” Dougala Dixona, to warto zwrócić uwagę na te tytuły, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ewolucji spekulatywnej.

Książki „After Man” i Man After Man” Dougala Dixona
Książki „After Man” i Man After Man” Dougala Dixona

Szkocki geolog i paleontolog Dougal Dixon to autor znany ze swoich kultowych już książek z pogranicza literatury popularnonaukowej oraz science fiction, w których prezentuje swoją wizję ewolucji spekulatywnej człowieka i zwierząt.

Książka „After Man: A Zoology of the Future” (1981) uważana jest za najwybitniejsze dzieło z zakresu ewolucji spekulatywnej. Jednocześnie jest to pierwsza książka autora, w której poruszył on ten temat, który  kontynuował  w „The New Dinosaurs: An Alternative Evolution” (1988), „Man After Man: An Anthropology of the Future” (1990) i „The Future Is Wild: A Natural History of the Future” z 2003 roku, którą napisał wspólnie z Johnem Adamsem.

W ubiegłym miesiącu, nakładem Breakdown Press pojawiło się nowe wydanie pierwszego tytułu z 1981 roku After Man: A Zoology of the Future (ok. 25 £, ok. 125 zł), w której autor w piękny i ilustrowany sposób przedstawia czytelnikowi, jak wyobraża sobie zwierzęta, które zamieszkują Ziemię po 50 mln lat od wymarcia człowieka. W 1982 roku Dougal Dixon za ten tytuł został nominowany do amerykańskiej nagrody literackiej Hugo w kategorii za najlepszą książkę non-fiction.

Mitologiczne postacie zilustrowane w książce wydają się pochodzić z filmu Tima Burtona. Jest królik, zwierzę podobne do królika, które urosło do rozmiarów jelenia, ponieważ żyje tam, gdzie nie ma drapieżników. Następnie jest reedstilt – zwany także Harundopes virgatus – z długim, dziobiastym pyskiem i cienkimi jak brzytwa nogami, które wyrywają ryby z wody.

fragment książki „After Man” (fot.)
fragment książki (fot.)

Górzyste regiony będą zamieszkiwane przez groath – zwany także Hebecephalus montanus – którego samice mają rogi w kształcie piramidy na głowach, aby bronić swoich młodych. Dixon wyraźnie pozwolił, by jego wyobraźnia oszalała, ale jednocześnie wziął pod uwagę zasady ewolucji i adaptacji, kiedy wyobrażał sobie te nowe gatunki.

Przeczytaj także: „Howling at the Moon” to piękny album łączący realne i fikcyjne światy

Kiedy pojawiło się pierwsze wydanie „After Man”, było ono często przedstawiane jako książka o wyginięciu ludzkości, ale to była błędna interpretacja. Wymarcie ludzkości było tylko pretekstem do mówienia o ewolucji: niech natura szaleje bez ingerencji człowieka i zobaczmy co się może stać.

fragment książki „After Man” (fot.)
fragment książki (fot.)

Bez względu na to, w jaki sposób książki Dixona zostały przyjęte, „After Man” był początkiem dziedziny tzw. biologii spekulacyjnej, w której zasady ewolucji napędzają tworzenie wyimaginowanych organizmów.

Wraz z nową edycją The Verge rozmawiał z Dixonem o tym, skąd wziął pomysł na After Mana, w jaki sposób stworzył zwierzęta i czy książka wyglądałaby inaczej, gdyby napisał ją dzisiaj.

„Man After Man: An Anthropology of the Future”, czyli jak może wyewoluować człowiek?

Trzecia książka z cyklu ewolucji spekulatywnej „Man After Man: An Anthropology of the Future” autor prezentuje hipotetyczną ścieżkę ewolucji człowieka w przyszłości.

fragment książki „Man After Man” (fot. 1)
fragment książki „Man After Man” (fot. 1)

Autor we wstępie książki omawia proces ewolucji oraz aspekty inżynierii genetycznej. Następnie przedstawia dotychczasową historię ewolucji człowieka w okresie od 8 milionów lat temu do 100 lat temu. W drugiej części książki zaprezentował przyszłą drogę ewolucji człowieka w okresie kolejnych 5 milionów lat.

W przyszłości człowiek (Homo sapiens sapiens) dzięki zastosowaniu inżynierii genetycznej oraz technologii wpływa na własny proces ewolucji, co doprowadza do projektowania nowych gatunków człowieka, które są zdolne np. do życia pod wodą czy w kosmosie. W późniejszym okresie gatunek człowieka – Homo sapiens sapiens wyginął z powierzchni Ziemi. Po wyginięciu człowieka Ziemię zamieszkują genetycznie zmodyfikowane gatunki człowieka, które konkurują między sobą i ewoluują. Łącznie w okresie 5 milionów lat Ziemię zamieszkuje 40 różnych gatunków człowieka, które żyją w zróżnicowanych niszach.

fragment książki „Man After Man” (fot. 2)
fragment książki „Man After Man” (fot. 2)

Wszystkie te tytułu prawdziwa gratka dla miłośników popularnonaukowej literatury science fiction i komiksów, dla których ważne są także przepiękne ilustracje.

Pierwsze wydanie „After Man” Dougala Dixona z 1981 roku możecie obejrzeć online w formie PDF w serwisie Scribd.

źródła: The Verge – This book imagines what animals might look like if humans went extinct, Wikipedia (1) (2), Breakdown Press (1)