Sonos TV z patentem na lepszy streaming?

Producent głośników Sonos najwyraźniej planuje własny produkt Sonos TV do strumieniowego przesyłania telewizji internetowej.

Zestaw kina domowego Sonos w salonie

Firma Sonos dotychczas kojarzyła się przede wszystkim z głośnikami multiroom i soundbarami. Teraz wydaje się, że Sonos pracuje również nad własnym urządzeniem do strumieniowego przesyłania telewizji — nieopublikowany do tej pory wniosek patentowy przedstawia produkt o nazwie Sonos TV, który widnieje na na rysunkach we wniosku.

Może Cię zaciekawić też: Sonos zapowiada nowy produkt, który pojawi się w przyszłym roku

Jak donosi LowPass, Sonos TV miałby wykorzystywać smartfony do konfiguracji, sterowania i wyszukiwania treści wideo. Zgłoszenie patentowe sugeruje również, że Sonos może mieć w zanadrzu tajną broń, która przekona użytkowników soundbarów Sonos do zaproponowanej przez niego wizji telewizji przyszłości.

Sonos powiedział w oświadczeniu dla LowPass: „W Sonos nieustannie wymyślamy i wykorzystujemy ponad 3000 patentów, które posiadamy do tej pory. W dalszym ciągu będziemy tworzyć nowe wynalazki, niektóre w kategoriach, w których już działamy, inne w kategoriach, które możemy zagospodarować w przyszłości. Nie ujawniamy szczegółów na temat naszych patentów ani przyszłego planu działania”.

Plotki na temat urządzenia do transmisji strumieniowej opracowanego przez Sonos krążą już od jakiegoś czasu. Dwa lata temu zatrudniono ludzi do opracowania „systemu operacyjnego kina domowego”. Mówi się też, że firma od kilku lat szuka sposobów na bardziej bezpośrednią integrację z telewizorami.

Pod koniec ubiegłego roku redaktor Bloomberga Mark Gurman ujawnił, że Sonos planuje wypuścić na rynek pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku urządzenie do transmisji strumieniowej o nazwie kodowej „Pinewood”. Według Gurmana urządzenie będzie kosztować od 150 do 200 dolarów i będzie działać pod systemem Android. Gurman wspomniał także w swoim raporcie, że urządzeniem do przesyłania strumieniowego będzie można sterować zarówno głosowo, jak i za pomocą nowej aplikacji Sonos. Zgłoszenie patentowe, które właśnie się ukazało, pokazuje, jak dużą rolę odegrają smartfony i tablety w kontrolowaniu Sonos TV.

Sonos TV bez fizycznego pilota?

Sonos TV na rysunku ze zgłoszenia patentowego
Sonos TV na rysunku ze zgłoszenia patentowego

We wniosku Sonos wielokrotnie podkreśla, że ​​tradycyjne sterowanie urządzeniami do streamingu – za pomocą pilota do nawigacji po ekranach – jest uciążliwe. „Korzystanie ze smartfona […] jest znacznie łatwiejsze niż poruszanie się po menu tradycyjnego telewizora” – czytamy we wniosku. Firma dodaje że używanie telefonów zamiast pilotów „może zapewnić użytkownikowi lepszą wygodę podczas wykonywania różnych czynności”. Jednak według Sonosa proste replikowanie pilota w telefonie nie wystarczy:

Chociaż używanie smartfona jako wirtualnego pilota ma pewne zalety w porównaniu z tradycyjnymi pilotami, funkcjonalność oferowana przez takie wirtualne piloty jest niewielka i słabo zintegrowana z wrażeniami użytkownika za pośrednictwem głównego wyświetlacza. […] Ogólnie rzecz biorąc, dodatkowy wyświetlacz kontrolera użytkownika jest traktowany marginalnie, a treść dostępna za pośrednictwem takich wyświetlaczy jest niewystarczająca, aby uzasadnić trud zarządzania innym pilotem.

Nie wiadomo, czy Sonos w ogóle zapewni fizyczny pilot do własnego urządzenia do przesyłania strumieniowego. Z wniosku patentowego nie do końca jest to pewne. Jak wskazują rysunki patentu, w Sonos TV powinna także istnieć możliwość łączenia się z innymi aplikacjami, takimi jak Netflix czy Apple TV+, a także nawiązywania komunikacji z innymi osobami ze swoich kontaktów, aby móc na przykład wymieniać się rekomendacjami. Sonos TV powinien także zapewniać płynne przesyłanie strumieniowe między urządzeniami, a także funkcję „Oglądaj razem” ułatwiającą podejmowanie decyzji podczas wieczorów filmowych z kilkoma osobami.

Docelowo Sonos będzie musiał także wymyślić coś, co wyróżni Sonos TV na tle konkurencji – jeśli poważnie chce zdobyć kawałek rynku w sektorze streamingu i telewizji online. Samo zaoferowanie innego interfejsu użytkownika lub funkcji rekomendacji prawdopodobnie nie wystarczy, aby przyciągnąć klientów na dłuższą metę.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sonos | Appgefahren