Aplikacja „All_Aboard” pozwala niewidomym dotrzeć na przystanek!

Aplikacja mobilna „All_Aboard” wykorzystuje kamerę w smartfonie, aby poprowadzić osoby niewidome i z wadami wzroku na przystanki autobusowe.

Niewidomy mężczyzna na przystanku autobusowym
fot. Depositphotos

Chociaż istnieją już aplikacje, które prowadzą niewidomych użytkowników do przybliżonych współrzędnych GPS przystanku, osoby te mogą nieświadomie stać zbyt daleko od przystanku. Nowa aplikacja naprawia tę niedogodność, wykorzystując działanie aparatu fotograficznego smartfona. Aplikacja mobilna oparta na sztucznej inteligencji, znana jako All_Aboard, została opracowana przez zespół naukowców z centrum badawczego i leczenia oczu i uszu Massachusetts stowarzyszonego z Harvardem. Jest przeznaczona do użytku z aplikacją nawigacyjną innej firmy opartą o system GPS, taką jak Mapy Google.

Sprawdź także: Implant mózgu połączony z oczami pomaga niewidomym „widzieć” obrazy

Użytkownicy zaczynają od skorzystania z tej innej aplikacji, aby dostać się do przybliżonej lokalizacji przystanku autobusowego. Następnie otwierają All_Aboard i trzymają smartfon w górze, tak aby jego tylna kamera „widziała” otaczającą ulicę.

Wykorzystując sieć neuronową głębokiego uczenia się, która została przeszkolona na podstawie około 10.000 obrazów przystanków autobusowych w mieście, aplikacja jest podobno w stanie wizualnie zidentyfikować znak docelowego przystanku, jeśli znajduje się on w odległości do 50 stóp (15 m). Po zauważeniu znaku aplikacja prowadzi użytkownika za pomocą sygnałów dźwiękowych przypominających sonar, które zmieniają wysokość i częstotliwość w miarę zbliżania się osoby do przystanku autobusowego.

W testach terenowych 24 niewidomych ochotników skorzystało z Map Google i All_Aboard, aby zlokalizować łącznie 20 przystanków autobusowych – 10 w środowisku miejskim (Boston) i 10 na przedmieściach (Newton, Massachusetts).

Jeśli chodzi o dotarcie „wystarczająco blisko” do tych przystanków, same Mapy Google miały wskaźnik sukcesu wynoszący zaledwie 52%, podczas gdy All_Aboard zwiększył tę liczbę do 93%. Ponadto, podczas gdy średnia odległość między punktem końcowym mapy a faktycznym przystankiem autobusowym w Mapach Google wynosiła 6,62 m, w przypadku All_Aboard było to zaledwie 1,54 m (5 stóp).

Nasze ustalenia sugerują, że aplikacja All_Aboard może pomóc podróżującym z wadami wzroku w nawigacji poprzez dokładne wykrywanie przystanku autobusowego, a tym samym znacznie zmniejszając ryzyko przegapienia autobusu z powodu zbyt dużej odległości od przystanków. To badanie wskazuje, że możliwości rozpoznawania obiektów w oparciu o wizję komputerową można wykorzystać w sposób uzupełniający i zapewnić dodatkowe korzyści w stosunku do usług makronawigacyjnych opartych wyłącznie na mapach w warunkach rzeczywistych.

– stwierdził doc. Massachusetts Eye and Ear profesor Gang Luo

All_Aboard została dotychczas przeszkolona w 10 dużych miastach na całym świecie i jest dostępna do pobrania na iPhone’a za pośrednictwem sklepu App Store.

Projekt i badanie zostały opisane w artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Translational Vision Science & Technology i zademonstrowane na poniższym filmie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas | Harvard (Massachusetts Eye and Ear)
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos