MSCHF bezpłatnie udostępnia filmy takie jak „Barbie” w formacie ASCII

W ramach najnowszego przedsięwzięcia kolektywu artystycznego MSCHF codziennie będzie nadawana wersja ASCII nowego filmu pełnometrażowego.

Film „Barbie” w formie ASCII od MSCHF (ASCII Theater)
Film „Barbie” w formie ASCII od MSCHF (ASCII Theater)

Kolektyw artystyczny MSCHF znów robi zamieszanie w internecie. W ramach swojego najnowszego projektu ASCII Theatre grupa będzie codziennie emitować nowy, popularny film w formacie ASCII, który każdy będzie mógł obejrzeć bezpłatnie. Po prostu wklej polecenie na terminalu komputera Mac lub PC i możesz oglądać filmy takie jak Barbie w zupełnie innej formie…

Zobacz też: Zamień zdjęcia z Facebooka na ASCII Art

Filmy artystyczne ASCII nie są niczym nowym i sięgają początków internetu. Powstają poprzez konwersję filmu klatka po klatce na linie znaków tekstowych. Zamiast pikseli zobaczysz tekst. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest wersja graficzna ASCII oryginalnego filmu Gwiezdne Wojny z 1977 roku, która została ukończona w 1997 roku przez nowozelandzkiego programistę Simona Jansena i nadal jest dostępna w internecie. W serwisie YouTube można także znaleźć klipy filmów w formacie ASCII, np. The Matrix in ASCII Format.

Jednak pełnometrażowe filmy w formacie ASCII są rzadkością, a ASCII Theater należący do MSCHF obiecuje codziennie transmitować nowy tytuł. Po Barbie zostanie wyświetlona między innymi wersja ASCII horroru Hereditary z 2018 roku. Na stronie projektu ascii.theater zapowiedziano także wersje ASCII wielu popularnych filmów, w tym takie tytuły jak: Shrek, Pulp Fiction, Lśnienie, Król Lew, Gwiezdne Wojny i inne.

Dyrektor ds. marketingu MSCHF Matt Steiner powiedział serwisowi The Verge, że kolektyw planuje utrzymać działalność kina ASCII Theater „dopóki nie zostanie zamknięty”. Jeśli chodzi o legalność takiego przedsięwzięcia, Steiner sam wydawał się nie być tego pewien: „może? Nie wiem?” przyznał Steiner w e-mailu.

Niejasności prawne wokół ASCII Theater są częścią promocji dla MSCHF. Wiele firm wysyłało do kolektywu pisma nakazujące zaprzestanie działalności, a nawet pozywały go takie firmy jak Vans i Nike za nadmierne zabawy z prawem autorskim.

Prawa autorskie zawsze były dla nas produktywne pod względem koncepcyjnym. Jest to jeden z najbardziej wpływających na osobę obszarów szarej strefy prawnej. To także miejsce, w którym ludzie doświadczają obalania restrykcyjnych systemów w codziennym życiu.

– napisał Steiner w e-mailu do serwisu The Verge

Produktywny czy nie, ASCII Theater prawdopodobnie narusza prawo autorskie. „Wygląda na to, że ten najnowszy projekt narusza prawo właściciela praw autorskich do utworów pochodnych, które daje właścicielowi praw autorskich prawo do zapobiegania nieupoważnionym adaptacjom dzieła chronionego prawem autorskim, takiego jak film” – napisał do The Verge Xiyin Tang, adiunkt prawa na UCLA.

Ale Tang nie jest przekonany, że studia będą miały problem z pozwaniem. Rzeczywiste szkody wyrządzone każdemu studiu filmowemu będą „niewielkie”, ponieważ MSCHF nie pobiera od widzów opłat i emituje każdy film tylko przez 24 godziny. Według Tanga istnieje również (bardzo niewielka) szansa na to, że MSCHF będzie w stanie skutecznie argumentować, że filmy ASCII podlegają dozwolonym użytkowaniu.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, jeśli kolektyw artystyczny przegra w sądzie, właściciel praw autorskich może być uprawniony do ustawowego odszkodowania – maksymalnie do 150.000 dolarów. „Biorąc pod uwagę, że bieżąca stawka za wynajęcie firmy i wniesienie pozwu prawdopodobnie przekroczy tę kwotę, nie jest jasne, jakie korzyści pieniężne odniesie studio w związku z pozwem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczony czas trwania i ekspozycję (24 godziny) każdego filmu” – zauważył Tang.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | ASCII Theater (MSCHF)