Apple TV+ zgarnia aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów

Apple TV+ otrzymało 10 nominacji do Oscara za historyczny epos Martina Scorsese „Czas krwawego księżyca” – w tym za najlepszy film – i trzy za epopeję historyczną „Napoleon” Ridleya Scotta.

Plakaty nominowanych do Oscarów 2024 filmów od Apple TV+: „Czas krwawego księżyca” i „Napoleon”
Plakaty nominowanych do Oscarów 2024 filmów od Apple TV+: „Czas krwawego księżyca” i „Napoleon”

To druga nominacja tego serwisu streamingowego do Oscara za najlepszy film. Film CODA otrzymał nominację i nagrodę w 2022 roku, dzięki czemu Apple TV+ stała się pierwszą usługą przesyłania strumieniowego, która tego dokonała. Jednak ta nagroda jest wyjątkowa dla Apple TV+ także z innych powodów.

Od początku Apple TV+ skupiało się na zdobywaniu nagród branżowych, aby zwrócić na siebie uwagę nowatorską usługą przesyłania strumieniowego. W tym roku wytwórnia Apple Original Films otrzymała łącznie 13 nominacji do Oscara za dwa filmy Apple Original Films – 10 za Czas krwawego księżyca (tyt. oryg. Killers of the Flower Moon) i 3 za Napoleona.

Oprócz nominacji dla najlepszego filmu, Czas krwawego księżyca otrzymał znaczące ukłony dla Lily Gladstone w kategorii „Aktorka pierwszoplanowa”. Przeszła już do historii jako pierwsza tubylcza kobieta, która zdobyła tę samą nagrodę podczas Złotych Globów, a teraz uczyniła to ponownie, zdobywając nominację do Oscara.

Nominacje otrzymało także dwóch innych rodzimych artystów – nieżyjący już gitarzysta i aranżer Robbie Robertson za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową oraz członek Osage Scott George za najlepszą oryginalną piosenkę „Wahzhazhe (A Song for My People)”.

Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” od Apple TV+
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” od Apple TV+

Warto również zauważyć, że przyznanie Scorsese tytułu najlepszego reżysera czyni go najczęściej nominowanym żyjącym reżyserem w historii z 10 nominacjami.

13 nominacji, ale ile możliwych Oscarów?

Ciekawie będzie zobaczyć, jak Apple TV+ radzi sobie na rozdaniu Oscarów, mając na uwadze, że zdobył tylko jedną nagrodę z 14 nominacji do Złotych Globów – konkursu postrzeganego jako predyktor Oscarów.

„Dziękuję Akademii za nominacje, które honorują zarówno Czas krwawego księżyca, poruszający film Martina Scorsese, który poruszył i zainspirował widzów na całym świecie, jak i spektakularny epicki Napoleon Ridleya Scotta. Dwie historie, które rzucają światło na ludzkie doświadczenia” – powiedział Zack Van Amburg, szef działu Worldwide Video w Apple.

Film Scorsese, oparty na książce „Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” z 2017 roku autorstwa dziennikarza Davida Granna, otrzymał także nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego dla Roberta De Niro, a także nominację dla najlepszego reżysera i ukłony do montażu filmów, zdjęć, muzyki i nie tylko.

Napoleon, film biograficzny o powstaniu francuskiego zdobywcy i cesarza Napoleona Bonaparte, otrzymał nominacje za scenografię, kostiumy i efekty wizualne.

Kadr z filmu „Napoleon” od Apple TV+
Kadr z filmu „Napoleon” od Apple TV+

Rywalizacja na Oscarach będzie prawdopodobnie zacięta w przypadku najlepszego filmu i innych kategorii. Na przykład Oppenheimer Christophera Nolana zdobył 13 nominacji do Oscara i zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na Złotych Globach.

Poniżej znajdziesz nominacje dla Apple TV+. 96. ceremonia wręczenia Oscarów zostanie wyemitowana w stacji ABC w niedzielę 10 marca 2024 roku w Dolby Theatre w Ovation Hollywood.

Nominacja dla filmu „Czas krwawego księżyca”:

 • Najlepszy film
 • Reżyseria: Martin Scorsese
 • Aktorka pierwszoplanowa: Lily Gladstone
 • Aktor drugoplanowy: Robert De Niro
 • Montaż filmu: Thelma Schoonmaker
 • Zdjęcia: Rodrigo Prieto
 • Scenografia: Jack Fisk, Adam Willis
 • Projekt kostiumów: Jacqueline West
 • Muzyka (oryginalna ścieżka dźwiękowa): Robbie Robertson
 • Muzyka (piosenka oryginalna): Scott George Wahzhazhe (Pieśń dla mojego ludu)

Nominacje dla „Napoleona”:

 • Projekt kostiumów: Janty Yates, David Crossman
 • Efekty wizualne: Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, Simone Coco i Neil Corbould

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple