Szybsze (i prawdziwe) 5G w Orange już jest!

Orange oferuje już swoim klientom usługi mobilne w technologii 5G z wykorzystaniem nowych częstotliwości 3600 MHz.

Prawdziwe 5G w Orange już jest!

Technologia 5G na nowych częstotliwościach umożliwia korzystanie z internetu mobilnego o prędkości nawet ponad 1 Gb/s. Dzięki nim operator może dostarczać superszybki internet w smartfonie i w domu dla użytkowników indywidualnych oraz innowacyjne rozwiązania dla biznesu. Dziś Orange, obok T-Mobile’a, robi kolejny, który pozwala oferować klientom łączność najwyższej jakości oraz niezawodne, bezpieczne i innowacyjne usługi

Najnowsza i najszybsza generacja sieci komórkowej 5G to ultraszybkie przesyłanie danych i minimalne opóźnienia. To pełna swoboda i mobilność, najwyższa jakość grafiki podczas korzystania z gier, czy streamingu wideo, a także niezawodna obsługa ogromnej liczby urządzeń, niezbędna dla rozwoju rozwiązań Internetu Rzeczy.

Rozwój tej technologii otwiera też rewolucyjne możliwości dla wielu dziedzin gospodarki. Po otrzymaniu pierwszych pozwoleń radiowych od UKE, Orange uruchomił właśnie usługi 5G w oparciu o nowe częstotliwości na pierwszych stacjach bazowych m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Dostępność tej technologii będzie stopniowo rozszerzana o kolejne lokalizacje.

Jednocześnie Orange Polska będzie nadal oferować i rozwijać usługi 5G na częstotliwości 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing. Umożliwia ona współdzielenie pasma radiowego między 4G i 5G. Takie usługi są w ofercie Orange już od 2020 roku.

Aktualny zasięg 5G w Orange będzie można sprawdzać na bieżąco na stronie www.orange.pl/5g. Po włączeniu przez Orange usług na nowych częstotliwościach, klienci będą mogli korzystać z 5G tak jak dotychczas. Na poszczególnych obszarach od razu skorzystają z najlepszej jakości mobilnego internetu – wystarczy smartfon lub router obsługujący technologię 5G i aktywny plan mobilny z dostępem do 5G.

Mapa zasięgu 5G w Orange w paśmie C do 1 Gb/s oraz we współdzielonym paśmie 4G/LTE
Mapa zasięgu 5G w Orange w paśmie C do 1 Gb/s oraz we współdzielonym paśmie 4G/LTE (stan na 19 stycznia 2024 r.)

W latach 2021 – 2023 wydatki Orange na budowę sieci 5G i koszty modernizacji radiowej sieci dostępowej sięgnęły łącznie blisko 700 mln złotych. Operator szacuje, że w ciągu kolejnych 3 lat inwestycje w te oba projekty wyniosą około 1,1 mld zł. Dodatkowo, koszt wylicytowanych przez Orange w aukcji 5G częstotliwości to 487 mln zł. Orange jest największym inwestorem na polskim rynku telekomunikacyjnym. Tylko w ostatnich 5 latach na inwestycje – w tym na rozwój sieci światłowodowej i mobilnej – przeznaczył niemal 10 mld zł. Operator angażuje się także w projekty inwestycyjne realizowane z dofinansowaniem ze środków publicznych. Wspiera w ten sposób proces włączenia społeczno-cyfrowego mieszkańców obszarów mniej zurbanizowanych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Orange Polska