Ekran Transparent MICRO LED Samsunga na CES 2024

Samsung prezentuje pierwszy na świecie przezroczysty ekran MICRO LED podczas tegorocznych targów CES 2024.

Transparent MICRO LED (Samsung)
Transparent MICRO LED (Samsung) fot. Mishaal Rahman

Nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat cen ani tego, kiedy ta technologia będzie dostępna w urządzeniach detalicznych, ale wygląda niesamowicie. Na targach CES zawsze pojawia się wiele niespodzianek, a podczas wydarzenia First Look Samsung zaprezentował pierwszy na świecie przezroczysty wyświetlacz Transparent MICRO LED.

Samsung zaprezentował nie jeden, ale trzy różne przezroczyste ekrany Transparent MICRO LED o nieco odmiennych wzorach. Dwie z jednostek demonstracyjnych posiadały przyciemniane szkło, co ułatwiło ignorowanie wszelkich potencjalnych obiektów znajdujących się za panelami, natomiast druga wydawała się tak samo przezroczysta jak zwykłe szkło, a jednocześnie miała konstrukcję bezramkową.

Na żywo trudno opisać efekt przezroczystych wyświetlaczy micro OLED firmy Samsung, ponieważ zawartość unosząca się w powietrzu wygląda prawie jak hologram. Wszystkie jednostki demonstracyjne były wolnostojące i miały zaledwie około centymetra grubości, co jeszcze bardziej potęgowało iluzję pływającego ekranu. Dodatkowo, dzięki dużej gęstości pikseli mikrodiod LED, obrazy również wyglądały niezwykle ostro. Jak dotąd Samsung przesłał tylko jeden pionowy film przepełniony EDM, ale mamy nadzieję, że daje to pewne wyobrażenie o tym, jak wygląda ta technologia.

Według przedstawiciela Samsunga przezroczyste wyświetlacze Micro LED mają wyższą jasność w porównaniu do przezroczystych paneli OLED, są też mniej podatne na światło otoczenia.

Zła wiadomość jest taka, że biorąc pod uwagę obecną ofertę nieprzezroczystych telewizorów Micro LED firmy Samsung, które obecnie kosztują 150.000 dolarów za model 110-calowy, minie całkiem sporo czasu, zanim te nowe ekrany staną się choć trochę przystępne.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Samsung | Engadget | XDA Developers