BeamO od Withings łączy w sobie termometr, pulsoksymetr, EKG i stetoskop

Najnowszy gadżet domowy firmy Withings pozwala na śledzenie wielu parametrów zdrowotnych, ale najpierw musi uzyskać certyfikację FDA.

Multiskop BeamO firmy Withings

Withings zawsze pojawia się na targach CES z futurystycznym urządzeniem wykorzystującym technologię medyczną i w tym roku nie jest inaczej. Najnowszym gadżetem firmy jest BeamO za 249,95 dolarów – tak zwany multiskop, który mierzy temperaturę, wykonuje elektrokardiogramy (EKG), odczytuje poziom tlenu we krwi i działa jak stetoskop do monitorowania stanu serca i płuc.

Zobacz też: Inteligentna waga Withings waży, tak żebyś nie widział

Samo urządzenie przypomina niektóre inne bezdotykowe termometry firmy Withings, ale zawiera czujniki fotopletyzmograficzne (PPG), elektrody, cyfrowy stetoskop i drugą generację czujnika temperatury na podczerwień znaną z Withings Thermo. Prawdopodobnie bardziej znane są czujniki PPG, ponieważ zieloną diodę LED można znaleźć w większości smartwatchów, które mierzą tętno poprzez świecenie światła na skórę. Boki BeamO posiadają również elektrody umożliwiające odczyt EKG w celu wykrycia migotania przedsionków.

Ale bardziej interesujące jest to, jak Withingsowi udało się dorzucić do urządzenia stetoskop. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu dysku piezoelektrycznego. Istotą jest to, że dysk wychwytuje hałas akustyczny z klatki piersiowej lub pleców, a następnie przekształca go w sygnał elektryczny, który może zostać odczytany przez BeamO. (Tak działa wiele stetoskopów elektronicznych).

Urządzenie jest również wyposażone w przejściówkę z USB-C na gniazdo słuchawkowe, dzięki czemu możesz słuchać dźwięku przed przesłaniem go do aplikacji mobilnej Withings. W sesjach telezdrowia możesz także przesyłać strumieniowo dźwięk bezpośrednio do swojego lekarza.

Parametry BeamO zbierane w aplikacji mobilnej Withings
Parametry BeamO zbierane w aplikacji mobilnej Withings

To wszystko są pomiary, które możesz już wykonać w domu. Można kupić stetoskop, termometr na podczerwień i pulsoksymetr, a wiele smartwatchów ma podobne funkcje jednoodprowadzeniowego EKG. Wiele urządzeń do noszenia umożliwia już zapisywanie danych w plikach PDF, które można udostępniać lekarzom. Nowością jest zebranie ich wszystkich w jednym urządzeniu, z którego można korzystać w domu.


BeamO to urządzenie 4 w 1, które mierzy temperaturę i poziom tlenu we krwi oraz dokonuje odczytów EKG. Służy również jako stetoskop

Przezroczysty render Withings BeamO przedstawiający jego czujniki
Przezroczysty render Withings BeamO przedstawiający jego czujniki

Oczywiście w grę wchodzą także inne czynniki. Funkcje wykrywania EKG i AFib będą musiały przejść proces zatwierdzania przez FDA. Withings twierdzi w swoim komunikacie prasowym, że spodziewa się, że BeamO trafi do sprzedaży w czerwcu tego roku, ale gdybyśmy dostawali złotówkę za każdym razem, gdy firmie z branży technologii medycznych nie udało się osiągnąć początkowych szacunków FDA, bylibyśmy milionerami.

Szczególnie Withings miało ogromne szczęście w ogłaszaniu gadżetu na targach CES i uzyskaniu zgody FDA. Na targach CES 2019 przedstawił zegarek Move ECG, ale produkt ten nigdy nie dotarł do Stanów Zjednoczonych. Na targach CES 2020 zaprezentowano ScanWatch, który miał również funkcje badania EKG i monitorowania SpO₂ podczas snu. Jednak zanim zegarek trafił do sprzedaży w USA, minęło prawie dwa lata. W międzyczasie firma ogłosiła na targach CES 2022 Withings Body Scan – inteligentną wagę z funkcjami EKG, ale uzyskanie zgody FDA trwało aż do sierpnia 2023 roku. Nadal czekamy na U-Scan, domowe urządzenie do analizy moczu, które Withings zaprezentowało na targach CES 2023.

W każdym razie firma Withings wyraźnie zainwestowała wiele zasobów w ciągu ostatnich kilku lat w budowanie platformy opieki zdrowotnej w domu. BeamO to najnowsze akcesorium w tym ekosystemie. Może minąć naprawdę kilka długich miesięcy, zanim Withings będzie w stanie w pełni zrealizować swoją wizję telezdrowia.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Withings | The Verge