Jak chronić się przed potencjalnymi atakami związanymi z lukami w modemach 5G?

Z tego artykułu dowiesz się jak chronić swój smartfon 5G przed pojawiającymi się zagrożeniami bezpieczeństwa i lukami, które pojawiły się w modemach 5G.

Smartfon 5G i urządzenia peryferyjne
fot. Depositphotos

Na początku tego miesiąca informowałem o tym, że badacze z singapurskiego uniwersytetu odkryli luki w zabezpieczeniach modemów 5G produkowanych przez Qualcomm i MediaTek (dwie z wiodących na świecie firm zajmujących się półprzewodnikami, szczególnie w rozwoju procesorów mobilnych), narażając aż 714 modeli smartfonów 5G na potencjalny „atak 5Ghul”. Systemy, których dotyczy problem, zawierają 14 luk, z czego 10 zostało ujawnionych publicznie, a cztery nie zostały ujawnione ze względów bezpieczeństwa.

Ataki te mogą potencjalnie tymczasowo zablokować lub przerwać dostęp do usługi mobilnej 5G na smartfonach, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem obniżenia sygnału 5G do 4G w przypadku atakowanych telefonów. Serwis Phone Arena zgłębił ten temat i podzielił się informacjami na temat tego, co możesz zrobić, jeśli Twój smartfon dotknięty jest tą luką.

Chociaż zawiłości techniczne ataków 5Ghoul mogą wykraczać poza zakres tego artykułu, zagłębiamy się w praktyczne rozwiązania i środki zapobiegawcze, które pozwolą Ci się zabezpieczyć. Jeśli szukasz głębszego zrozumienia mechanizmu tych ataków, zachęcam do zapoznania się z oryginalnym badaniem: 5Ghoul: Unleashing Chaos on 5G Edge Devices.

Jak chronić swój smartfon 5G przed pojawiającymi się zagrożeniami bezpieczeństwa?

Pojawienie się technologii 5G zrewolucjonizowało sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem za pośrednictwem naszych smartfonów. Dzięki niesamowicie szybkim prędkościom i niezrównanej łączności (przynajmniej na razie) smartfony 5G stały się czymś więcej niż tylko narzędziem komunikacji — są integralną częścią naszego codziennego życia.

Jednak postęp ten wiąże się z ryzykiem – zwiększoną podatnością na zagrożenia bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że chociaż nasze telefony są potężne, mogą również stanowić furtkę dla zagrożeń cybernetycznych, co sprawia, że bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi.

5G to piąta generacja technologii sieci komórkowych, następczyni 4G LTE. Oferuje znacznie większą prędkość transmisji danych, mniejsze opóźnienia i ogromną pojemność w porównaniu do swoich poprzedników. Wyobraź sobie, że pobierasz filmy w ciągu kilku sekund, doświadczasz rzeczywistości rozszerzonej w czasie rzeczywistym i płynnie łączysz niezliczone urządzenia jednocześnie – dzięki 5G to wszystko jest możliwe.

Smartfony 5G, jak wszystkie cuda techniki, nie są odporne na zagrożenia. Luki mogą objawiać się w wielu postaciach, od ataków złośliwego oprogramowania po naruszenia bezpieczeństwa danych. Szczególnie niepokojącą kwestią jest podatność telefonów 5G na zakłócenia usług i obniżenie wydajności sieci. Wyobraź sobie, że Twoje usługi mobilne zawieszają się lub sygnał 5G nagle spada do 4G. Objawy te mogą wskazywać, że Twój telefon jest atakowany.

Podsumowując, podejmij działanie, jeśli zauważysz:

 • Obniżenie poziomu sieci
 • Zablokowanie usług mobilnych
 • 5G spada do 4G
 • Spowolnienie wydajności

Dbanie o bezpieczeństwo telefonu: środki proaktywne

Aby zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami, konieczne jest przyjęcie proaktywnego podejścia do bezpieczeństwa.

Oto kilka najlepszych praktyk:

 • Regularne aktualizacje: zawsze aktualizuj system operacyjny i aplikacje swojego telefonu. Producenci często wydają aktualizacje zawierające poprawki zabezpieczeń chroniące przed nowymi lukami.
 • Silne uwierzytelnianie: używaj solidnych haseł lub zabezpieczeń biometrycznych, takich jak odcisk palca i rozpoznawanie twarzy, a także uwierzytelnienia dwupoziomowego.
 • Uwaga dotycząca aplikacji: pobieraj aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł (takich jak oficjalny sklep App Store dla iPhone’a lub Google Play dla smartfonów z Androidem) i pamiętaj o przyznawanych ich uprawnieniach.
 • Aktywuj funkcje zabezpieczeń: korzystaj z wbudowanych funkcji zabezpieczeń telefonu, takich jak szyfrowanie i zdalne czyszczenie, aby chronić swoje dane.
 • Uważaj na linki w wiadomościach e-mail i SMS, szczególnie z nieznanych źródeł, ponieważ mogą to być próby wyłudzenia informacji. Najlepiej nigdy w nie klikaj i skasuj wiadomość.
 • Świadomość i edukacja: bądź na bieżąco z konkretnymi zagrożeniami związanymi z technologią 5G i najnowszymi informacjami z zakresu cyberbezpieczeństwa.
 • Używaj oprogramowania zabezpieczającego: zainstaluj zaufane oprogramowanie zabezpieczające, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami.
 • Bezpieczeństwo fizyczne: chroń swój telefon przed kradzieżą lub utratą, ponieważ fizyczny dostęp może być bramą do naruszeń bezpieczeństwa.

Chociaż środki te nie dotyczą konkretnie niedawnych ataków 5Ghoul, środki te obejmują podstawowe praktyki cyberbezpieczeństwa, które chronią Twoje dane i prywatność w każdym środowisku internetowym.

Identyfikacja i przeciwdziałanie atakom

Jeśli zauważysz, że Twój telefon działa wolno lub nieoczekiwanie przełącza się z 5G na 4G, może to oznaczać, że został zaatakowany. Oto, co możesz zrobić:

 • Przejdź w tryb samolotowy: Włączanie i wyłączanie trybu samolotowego może zmusić telefon do ponownego połączenia się z inną masztem komórkowym, potencjalnie omijając problem.
 • Unikaj problematycznych obszarów: jeśli określony obszar stale powoduje problemy z siecią, prawdopodobnie znajduje się w zasięgu zakłóconego sygnału. Unikaj tych obszarów lub przełączaj tryb samolotowy podczas przechodzenia przez nie.
 • Ręczny wybór sieci: chociaż przejście na 4G nie zawsze rozwiązuje problem, w zależności od marki i modelu telefonu skuteczne może być zatrzymanie usług operatora.
 • Najlepsze rozwiązanie: aktualizacje oprogramowania i systemu smartfona.

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania potencjalnych luk jest aktualizacja oprogramowania udostępniana przez producenta telefonu. Aktualizacje mają na celu załatanie luk w zabezpieczeniach i zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa Twojego urządzenia. Zawsze upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu operacyjnego w telefonie.

Podsumowanie: Bezpieczeństwo to niekończąca się historia

Posiadanie smartfona 5G jest częścią doświadczeń w 2023 roku, ale wiąże się z odpowiedzialnością za zachowanie czujności w zakresie bezpieczeństwa. Rozumiejąc potencjalne luki w zabezpieczeniach i stosując najlepsze praktyki bezpieczeństwa, możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z technologii 5G, minimalizując jednocześnie ryzyko.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo nie jest jednorazowym wysiłkiem — to ciągła podróż wymagająca świadomości, proaktywnych działań i szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Gdy będziesz na bieżąco, ławtiej Ci będzie identyfikować i przeciwdziałać ewentualnym problemom.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phone Arena
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos