NASA udostępniło w kosmosie wideo z kotem

NASA przesłało strumieniowo z kosmosu wideo z kotem z bardzo imponującą prędkością transmisji danych za pomocą internetu laserowego.

Klatka wideo „The Video NASA’s Laser Communications Experiment Streamed From Deep Space”
Klatka wideo „The Video NASA’s Laser Communications Experiment Streamed From Deep Space” fot. JPL NASA

Wideo w wysokiej rozdzielczości przedstawiające kota o imieniu Taters został przesłany z kosmosu przez NASA. Film został przesłany na Ziemię z odległości 30 milionów kilometrów, czyli prawie 80 razy większej niż Księżyc. Ale naprawdę interesujące jest to, że wideo zostało przesłane przy użyciu laserów bliskiej podczerwieni z szybkością transmisji 267 Mb/s, czyli szybciej niż wiele połączeń internetowych.

Dla tych, którzy nie mają dość filmów o kotach, NASA ma w zanadrzu coś specjalnego. Ze statku kosmicznego znajdującego się daleko za Księżycem agencja przesłała klip przedstawiający kota o imieniu Tater goniącego za laserem.

Trzymając się tematu filmu, NASA wysłała materiał na Ziemię za pomocą najnowocześniejszego systemu komunikacji laserowej. Jak na klip, który dotarł do komputerów agencji z odległości około 30 milionów mil, charakteryzował się stosunkowo niskim opóźnieniem transmisji.

Jak podaje NASA: „Sygnał wideo dotarł do Ziemi w 101 sekund i został wysłany z maksymalną przepływnością systemu wynoszącą 267 megabitów na sekundę”. Ta szybkość transmisji jest większa niż w przypadku większości połączeń internetowych dostępnych w USA.

Jeśli chodzi o statek kosmiczny, nazywa się go Psyche. NASA wystrzeliła go w październiku tego roku, aby zbadać asteroidę. Sonda jest wyposażona w DSOC, eksperymentalny system komunikacji optycznej. Został zaprojektowany do wykorzystania laserów bliskiej podczerwieni do przesyłania danych na rozległych przestrzeniach kosmicznych.

Film przesłany strumieniowo przez NASA został przesłany na statek kosmiczny Psyche przed październikowym startem. 11 grudnia 2023 roku sonda pomyślnie wysłała dane wideo na odległość 30 milionów mil do Obserwatorium Palomar w Kalifornii, a następnie zostały przesłane do komputerów agencji.

Klip wideo pt. The Video NASA’s Laser Communications Experiment Streamed From Deep Space zamieszczono także na YouTubie, abyśmy mogli go po prostu obejrzeć.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Jet Propulsion Laboratory | notebookcheck