Amazon rozwija swoją satelitarną sieć internetową za pomocą laserów kosmicznych

W ramach Projektu Kuiper firma Amazon planuje utworzenie sieci kratowej szybkich wiązań laserowych.

Amazon Project Kuiper
Amazon Project Kuiper

Lasery kosmiczne, niegdyś jedynie futurystyczny żart, stały się prawdziwym narzędziem w budowaniu technologii tam na górze i wprowadzaniu ulepszeń dla nas wszystkich tutaj na dole. NASA wykorzystywała lasery kosmiczne do badania planktonu, planowała wysadzić kosmiczne śmieci, a teraz dzięki uprzejmości Amazona powstała sieć satelitarna w ramach Amazon | Project Kuiper.

Firma ogłosiła, że w ramach projektu Kuiper rozwinęła możliwości optycznych łączy międzysatelitarnych (Optical Inter-Satellite Links – w skrócie OISL), aby stworzyć sporą sieć kratową szybkich laserowych łączy krzyżowych. Technologia ta może skutkować szybszą transmisją danych nawet do najbardziej odległych miejsc na Ziemi.

W październiku Amazon wystrzelił dwa prototypowe satelity, a miesiąc później ogłosił udane testy, podczas których wysyłał i pobierał dane z szybkością do 100 gigabitów na sekundę. „Testy te wykazały naszą zdolność do ustanowienia pojedynczego dwukierunkowego łącza między dwoma satelitami, a wstępne dane wskazują, że nasz projekt będzie w stanie utrzymać połączenia krzyżowe między wieloma satelitami jednocześnie – co jest kluczową cechą sieci kratowej nowej generacji w przestrzeni” – stwierdziła firma.

Aby skutecznie wykorzystać OISL, łącza laserowe musiały utrzymywać kontakt na dystansie do 3000 km, jednocześnie walcząc ze statkami kosmicznymi poruszającymi się z prędkością 25.534 km na godzinę. Ponadto Amazon musiał zminimalizować rozprzestrzenianie się światła, aby utrzymać sygnał i uwzględnić dodatkową dynamikę wszystkich ruchomych elementów – coś, co według firmy udało się osiągnąć.

Amazon twierdzi również, że sieć mesh przesyła dane około 30 procent szybciej niż naziemne kable światłowodowe. „Optyczna sieć kratowa firmy Amazon zapewni wiele ścieżek przesyłania danych w przestrzeni kosmicznej, zapewniając odporność i redundancję klientom, którzy muszą bezpiecznie przesyłać informacje na całym świecie” – wyjaśnił w oświadczeniu Ricky Freeman, wiceprezes Kuiper Government Solutions. „Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą uniknąć architektur komunikacyjnych, które mogą zostać przechwycone lub zablokowane, i nie możemy się doczekać udostępnienia tych funkcji klientom z sektora publicznego, którzy chcą przenosić i wysyłać dane z odległych lokalizacji do wybranego miejsca docelowego”.

Zasadniczo każdy, od pasażera statku wycieczkowego po wielodniowego turystę, powinien być w stanie uzyskać połączenie, jeśli projekt się powiedzie.

Projekt Kuiper rozpoczął się w 2019 roku, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotował prawdziwy postęp. Po pomyślnym zakończeniu tych testów Amazon stwierdza, że Projekt Kuiper rozpoczyna produkcję satelitów, a „wdrożenie na pełną skalę” rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku.

Przewiduje również, że wczesne programy pilotażowe dla klientów rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego roku. Warto zauważyć, że Amazon podpisał umowę ze SpaceX na wystrzelenie większej liczby satelitów Projektu Kuiper w szybszym tempie.

Aby dowiedzieć się więcej o misji Protoflight i kolejnych krokach programu, sprawdź najnowsze aktualizacje dotyczące misji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon | Engadget