Projekt Taara to internet optyczny od Google’a

Technologia laserowa, zastosowana w Projekcie Taara firmy Alphabet, przesłała 700 TB danych na odległość prawie 5 km w kotlinie Konga.

Project Taara Kongo 2021

W styczniu firma macierzysta Google’a – Alphabet, zamknęła Project Loon, inicjatywę badającą wykorzystanie balonów z helem w stratosferze do dystrybucji bezprzewodowego internetu (próba użycia dronów zasilanych energią słoneczną w 2017 r.). Jednak niektóre technologie opracowane w ramach projektu Loon pozostały w fazie rozwoju, w szczególności łącza Free Space Optical Communications (FSOC), które pierwotnie miały łączyć wysoko latające balony — a teraz ta technologia jest aktywnie wykorzystywana, zapewniając dużą prędkość łącza szerokopasmowego dla ludzi w Afryce.

Project Taara to coś w rodzaju kabli światłowodowych bez kabla, FSOC może stworzyć łącze szerokopasmowe powyżej 20 Gb/s pomiędzy dwoma punktami, które znajdują w widocznej linii. Laboratorium Moonshot X firmy Alphabet zbudowało projekt Taara, aby dać tej technologii szansę w praktyce.

Zaczęli od utworzenia łączy w Indiach kilka lat temu, a także kilku pilotaży w Kenii, a teraz X ujawniło, co osiągnął, wykorzystując bezprzewodowe łącze optyczne do łączenia usług przez rzekę Kongo z Brazzaville w Republice Konga i Kinszasa w Demokratycznej Republice Konga.

Kierownik projektu Taara Baris Erkmen twierdzi, że w ciągu 20 dni łącze przesłało prawie 700 TB danych, zwiększając połączenia światłowodowe używane przez lokalnego partnera telekomunikacyjnego Econet i jego spółki zależne. Powodem testowania technologii w tej lokalizacji jest nie tylko klimat, który, jak przyznaje zespół, lepiej nadaje się do bezprzewodowej komunikacji optycznej niż mgliste miasto, takie jak San Francisco, ale także przeszkoda, jaką tworzy głęboka i szybko płynąca rzeka.

Miasta są oddalone od siebie tylko o kilka kilometrów w linii prostej, ale łącze światłowodowe do Kinszasy musiałoby przebiegać prawie 250 mil (400 kilometrów), co sprawia, że ​​połączenie z internetem jest pięć razy droższe.

Schemat elementów optycznych Project Taara
Schemat elementów optycznych (Project Taara)

Pomimo wysyłania komunikacji bez ochrony fizycznego włókna, łączy projektu Taara w okresie testowym miało 99,9% dostępności. Użytkownicy końcowi nawet nie wiedzą, kiedy ich komunikacja używa FSOC zamiast światłowodu i że ma to na celu zapewnienie nieodróżnialnego doświadczenia.

Do tej pory, eksperyment nie doświadczył w Kongu żadnych warunków pogodowych, które miałyby wpływ na połączenie na tym łączu. Swoją odporność na mgłę, lekki deszcz, ptaki i inne przeszkody przypisują zdolności dostosowywania mocy lasera w locie, a także ulepszonemu wskazywaniu i śledzeniu.

Połączenie projektu Taara odbywa się oczywiście odpowiednio wysoko, ponieważ dwa punkty musza się widzieć – a jak pokazuje powyższa grafika lustra są w stanie automatycznie się dostosować, aby połączyć „wiązkę światła wystarczająco dokładnie, aby trafić w 5-centymetrowy cel oddalony o 10 kilometrów.” System może dostosować się w zakresie +/-5 stopni stożka, a zespół twierdzi, że jeśli z jakiegoś powodu to się nie powiedzie, mogą spróbować zdalnie nimi sterować, zanim będzie trzeba wysłać techników na miejsce.

źródło: X | The Verge