Wiele lat po tym, jak Mark Zuckerberg oznajmił, że w aplikacji Messenger pojawią się szyfrowane czaty, funkcja ta w końcu jest domyślnie włączona.
Meta wdraża kompleksowe szyfrowanie czatów i połączeń jeden na jednego w komunikatorze Messenger, w końcu spełniając obietnicę, nad którą pracowano od dłuższego czasu. Według firmy, gdy włączone jest kompleksowe szyfrowanie, tylko Ty i osoba, do której wysyłasz wiadomość w Messengerze, możecie zobaczyć jej zawartość.
Szyfrowane czaty zostały po raz pierwszy wprowadzone jako funkcja opcjonalna w programie Messenger w 2016 roku, ale po długim okresie w pełni szyfrowane wiadomości i rozmowy między dwojgiem osób będą teraz standardem.
„Zajęło to lata, ponieważ poświęciliśmy czas, aby to dopracować” – powiedziała Loredana Crisan, wiceprezes Messengera, w oświadczeniu udostępnionym serwisowi The Verge. „Nasi inżynierowie, kryptografowie, projektanci, eksperci ds. polityki i menedżerowie produktów niestrudzenie pracowali nad przebudowaniem funkcji Messengera od podstaw”.
Według Crisan nie tracisz żadnych funkcji Messengera, korzystając z szyfrowanych czatów, więc nadal będziesz mógł korzystać z takich rzeczy, jak motywy i niestandardowe reakcje. Crisan zauważa jednak, że przełączenie wszystkich czatów na domyślne szyfrowanie może „trochę potrwać”.
Będziesz musiał utworzyć kod PIN dla zaszyfrowanych czatów w Messengerze, jeśli chcesz je odtworzyć na nowym urządzeniu.
Chociaż jest to dobry krok, na razie kompleksowe szyfrowanie czatów grupowych w Messengerze jest nadal opcjonalne. Wiadomości na Instagramie również nie są domyślnie szyfrowane, chociaż Meta zapowiedziała w sierpniu, że stanie się to „wkrótce po” wprowadzeniu domyślnych prywatnych czatów na Messengerze.
Dyrektor generalny Mark Zuckerberg ogłosił w 2019 roku, że firma planuje przejść na szyfrowane wiadomości efemeryczne w swoich aplikacjach do przesyłania wiadomości. „Wierzę, że przyszłość komunikacji będzie w coraz większym stopniu skupiać się na prywatnych, szyfrowanych usługach, w których ludzie mogą mieć pewność, że to, co między sobą mówią, pozostanie bezpieczne, a ich wiadomości i treści nie zostaną zapisane na zawsze” – napisał w poście na Facebooku. „To jest przyszłość, którą, mam nadzieję, pomożemy stworzyć”.
Domyślne włączenie szyfrowania będzie oznaczać, że Meta nie tylko nie będzie mogła zobaczyć zawartości większości czatów na Messengerze, ale także nie będzie mogła przekazać ich organom ścigania. W zeszłym roku o firmie zrobiło się głośno, gdy 17-latce z Nebraski i jej matce zostały postawione zarzuty karne za dokonanie nielegalnej aborcji po tym, jak policja uzyskała historię ich czatów na Messengerze. Zwolennicy przeciwdziałania szyfrowaniu twierdzą, że technologia ta utrudnia znajdowanie niepożądanych osób w aplikacjach do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp, które są już domyślnie szyfrowane.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Meta | The Verge