Dzięki rządowej stronie „Bezpieczne dane” możesz sprawdzić, czy Twój PESEL został upubliczniony i powinieneś podjąć jakieś działania?
W rządowym serwisie Bezpieczne dane możesz łatwo i szybko sprawdzić, czy w upublicznionej części wycieku z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB Twój PESEL znalazł się w sieci. O incydencie poinformował wczoraj serwis Zaufana Trzecia Strona. Do internetu wyciekły wyniki badań wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych ALAB . To skutek ataku grupy ransomware. Jak podano, dotychczas upublicznione dane to tylko próbka, więc kolejne mogą zostać jeszcze udostępnione.
Serwis Bezpieczne dane nie przechowuje Twoich danych poza zanonimizowanym numerem PESEL, a do usługi zalogujesz się na przykład profilem zaufanym lub mObywatelem.
Przestępcy poinformowali, że będą publikować dane stopniowo, więc sprawdzaj swoje dane regularnie. Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne na bezpiecznedane.gov.pl — baza stale będzie aktualizowana.
Sprawdź też, czy Twój adres e-mail lub loginy zostały upublicznione w wyniku ostatniego wycieku danych.
Choć usługa Zastrzeż PESEL już działa, dopiero od 1 czerwca 2024 roku instytucje i firmy będą musiały weryfikować, czy można zawrzeć umowę — i dopiero od tej daty wykorzystanie wykradzionych danych do zawarcia umowy lub wzięcia kredytu (jeśli PESEL był zastrzeżony) będzie zwalniało od odpowiedzialności.
Niemniej warto już dziś zastrzec swój PESEL na stronie rządowej mObywatel, a od połowy grudnia także w aplikacji mobilnej usługi.
Jeżeli Twoje dane pojawiły się w wycieku, otrzymasz wskazówki dotyczące tego, co robić dalej i jak podnieść bezpieczeństwo swojego konta. Sprowadzają się one do czterech prostych kroków:
- Użyj programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. Należy jednak zwrócić uwagę, że antywirusy mogą nie wykryć zagrożenia. Jeżeli zatem podejrzewasz, że system może być zainfekowany, najlepiej zabezpieczyć najważniejsze dane i przywrócić go do stanu fabrycznego,
- Korzystając z zabezpieczonego lub wyczyszczonego komputera, zmień dotychczasowe hasła do logowania. Jeśli do logowania na różnych serwisach wykorzystujesz to samo hasło, zmień je również na pozostałych stronach. Nie powielaj też haseł między serwisami,
- Włącz dodatkowe zabezpieczenie w serwisach, które umożliwiają weryfikację dwuetapową,
- Zwróć szczególną uwagę na próby logowania na konta, sprawdzaj alerty przesyłane na adres e-mail.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Serwis „Bezpieczne dane”