Na rządowej stronie sprawdzisz bezpieczeństwo swoich danych

W związku z upublicznieniem loginów i haseł polskich użytkowników, jednostki odpowiedzialne w Polsce za cyberbezpieczeństwo podjęły działania, które mają ograniczyć negatywne skutki tej sytuacji.

Bezpieczne Dane - narzędzie i wyszukiwarka rządowa i CERT

Minister cyfryzacji poinformował o udostępnieniu strony, która ma pozwolić łatwo i szybko sprawdzić, czy wyciek obejmuje również twoje dane. Namawia też wszystkich, żeby zalogowali się na bezpiecznedane.gov.pl i upewnili się, że ta sytuacja ich nie dotyczy. W internecie posługujemy się naszymi loginami i hasłami. Stosujemy je, by bezpiecznie robić zakupy online, logować się do bankowości elektronicznej czy sprawdzić pocztę e-mail.

Podczas wycieku, przestępcy upubliczniają dużą bazę wykradzionych informacji, zawierającą m.in. właśnie loginy i hasła klientów instytucji, portali i sklepów. Dla każdego z nas kluczowa jest informacja czy nasze dane znalazły się wśród udostępnionych. Jak to sprawdzić? Korzystając z prostej w użyciu wyszukiwarki, która od dziś dostępna jest na stronie bezpiecznedane.gov.pl

Serwis powstał jako odpowiedź na ostatni, głośny wyciek danych polskich użytkowników. To pilotaż, który będzie rozwijany i kolejny krok w kierunku bezpieczeństwa obywateli. Kierownik zespołu CERT Polska Sebastian Kondraszuk poinformował, że kluczowy był czas szybki czas udostępnienia takiego narzędzia, które jak zapewnia będzie rozwijane. CERT Polska poinformował podmioty, których dotyczył wyciek – wysłane dotychczas powiadomienia dotyczyły ponad 1 mln unikalnych e-maili i loginów.

Co powinieneś zrobić?

Korzystanie z serwisu jest intuicyjne i pozwala szybko przeszukać dostępne bazy wycieków.  Dane upublicznione w takich sytuacjach są bardzo obszerne, ale wystarczy podać swój adres email albo login i otrzymamy rezultat. Istotne jest, by wyszukiwanie powtórzyć dla wszystkich adresów i nazw użytkownika, których używamy. Jeżeli Twój login pojawił się w wycieku:

  • Użyj programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. 
  • Korzystając z bezpiecznego komputera, zmień hasła do logowania, których używałeś dotychczas. 
    Ważne! Jeśli do logowania na różnych serwisach wykorzystywałeś to samo hasło, zmień je również na pozostałych stronach! Sprawdź, jak tworzyć bezpieczne hasła!
  • Włącz dodatkowe zabezpieczenie w serwisach, które umożliwiają weryfikację dwuetapową
  • Zwróć szczególną uwagę na próby logowania na konta: sprawdzaj alerty przesyłane na adres e-mail. 

Dane, które pojawiły się w aktualnym wycieku, to informacje pozyskane złośliwym oprogramowaniem typu stealer. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji