Clemens Gritl przedstawia brutalistyczne utopie miejskie XX wieku

Przyszłe miasta z przeszłości w 2. części projektów Celemensa Grotla to kontynuacja eksploracji miejskich utopii z XX wieku.

A Future City From The Past Part II — Clemens Gritl  NO#12
A Future City From The Past Part II — Clemens Gritl NO#12

Niemiecki artysta Clemens Gritl odkrywa nowy rozdział w swoim projekcie A Future City From The Past (pol. Przyszłe miasta z przeszłości). Po sukcesie pierwszej części Gritl zagłębia się w krainę architektonicznych snów i dystopii z połowy stulecia, renderując cyfrowo serię sztucznych i trójwymiarowych modeli architektonicznych.

Wyłaniające się betonowe formy rozciągają się po horyzont i rzucają cienie na opuszczone autostrady, podczas gdy przegubowe fasady i czarne jak smoła okna tworzą złowieszczy, cichy mrok – żadnych oznak życia, tylko rozległa przestrzeń brutalistycznej architektury.

Te ponure, czarno-białe krajobrazy, zdominowane przez imponujące geometryczne struktury bezskalowego superbrutalistycznego megamiasta, urzekają swoją bezkompromisową i przytłaczającą cielesnością. Clemens Gritl tworzy enigmatyczną wizję radykalnie agresywnie futurystycznych dystopii miejskich, bezlitosnego rozszerzenia zasad brutalizmu.

Inspirowany rewolucyjnymi wizjami społecznymi osadzonymi w architekturze połowy stulecia, głęboka fascynacja artysty znajduje wyraz w szczegółowych, komputerowych modelach 3D. Poprzez te cyfrowe dzieła Gritl na nowo definiuje miejskie utopie XX wieku, konstruując niepokojące możliwości architektoniczne dla wyobrażonej miejskiej przyszłości.

Kombinacja społecznych wizji architektury z połowy ubiegłego wieku

Fotorealistyczna prezentacja nawiązuje ściśle do fotografii architektonicznej z lat 60. XX wieku. Gritl odwraca jednak optymizm tkwiący w dokumentacji architektonicznego ducha czasu swojej epoki, w której pomniki stają się potworami. Powstałe w ten sposób krajobrazy będzie można oglądać w Hundertmark Galerie w Berlinie od 8 do 30 listopada 2023 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Clemens Gritl | designboom