Polski pawilon na EXPO 2025 w Osace zaprojektuje Interplay

Interplay właśnie pokazało projekt Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace w Kansai.

Pawilon Polski na EXPO 2025

Projekt na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu stanowi odpowiedź na temat przewodni zbliżającej się wystawy EXPO 2025 Designing Future Society for Our Lives. Polski Pawilon narodził się z fascynacji pracowni Interplay spiralami, a konkretnie wykorzystaniem ich kształtu w różnych skalach, od „cząsteczek białka po strukturę galaktyk”. Służąc jako symbol polskiej pomysłowości, pawilon we wzory geometryczne ma na celu rozszerzenie swoich wpływów poza granice państw.

Geometryczny wzór symbolizuje istotę polskiej tożsamości i ma ukazywać ducha innowacyjności kultury. Pawilon stara się ukazać ideę, że innowacyjność nie jest ograniczona terytoriami regionu. W rzeczywistości projektanci wierzą, że pomysły mogą rozprzestrzeniać się daleko i szeroko, przekraczając granice i aktywując rozmowy w odległych regionach na temat zdobytej wiedzy.

Mając na celu wzbogacenie narodu w wiedzę, wpływy kształtu geometrycznego są widoczne poprzez dynamiczne spiralne ściany na różnych wysokościach. Z każdego punktu obserwacyjnego widoczna jest inna skala spirali, co pozwala na skalowanie bliższych odległości do ludzkiego ciała na niższych wysokościach.

Sercem projektu jest centralna sala koncertowa, która symbolizuje siłę kultury. Zewnętrzną powłokę projektu wypełniono modułową japońską stolarką, składającą hołd tradycji. Powtórzenie prostego elementu w konstrukcji modułowej pozwala na optymalizację procesu budowy.

Głównym materiałem budowlanym projektu jest drewno ze względu na jego przyjazny dla środowiska charakter i niski ślad węglowy w porównaniu z betonem i stalą. Co więcej, projekt jest zgodny z wytycznymi EXPO 2025 i wykorzystuje naturalne materiały, takie jak izolacja z włókien drzewnych i wykończenia pochodzące z recyklingu.

Pawilon Polski na EXPO 2025 — rzut z góryPawilon Polski na EXPO 2025 — projekt (rzut z góry)

Dodatkowo spirala reaguje na trudne warunki panujące w miejscu budowy, gdyż znajduje się na sztucznej wyspie i jest narażona na działanie wiatru i sił sejsmicznych. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby wytrzymywać obciążenia wiatrem i trzęsienia ziemi dzięki nieodłącznej stabilności zakrzywionych ścian, zapewniając integralność konstrukcji.

Bureau International des Expositions (BIE) ogłosiło na początku tego roku, że japońskie miasto Osaka wygrało przetarg na organizację Światowej Wystawy EXPO 2025, która ma przyciągnąć do miasta miliony turystów. Wiele innych krajów ujawniło swoje projekty na nadchodzącą wystawę. Apropos Architects zwyciężyło w konkursie na projekt pawilonu Republiki Czeskiej na Expo 2025, który będzie eksplorował ruch i duchowość w przestrzeni. W Pawilonie Chińskim zaprezentowano wystawę Inscribed Slips of China zaprojektowaną przez China Architecture Design Group (CADG).

Zespół projektowy Pawilonu Polski:

  • Alicja Kubicka, Borja Martínez Gómez, Masafumi Yukimoto, Mihoko Samejima
  • Klienci: Polska Agencja Inwestycji i Handlu
  • Inżynieria: inżynierowie konstrukcji Jun Sato
  • Krajobraz: Atelier Fuuchi
  • Oświetlenie: Amber Co., Ltd.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ArchDaily