Kto ma najwięcej satelitów w przestrzeni kosmicznej w 2023 roku?

Istnieje 5 największych dostawców usług satelitarnych pod względem wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną w 2023 roku.

Firmy posiadające najwięcej satelitów w przestrzeni kosmicznej w 2023 roku
Firmy posiadające najwięcej satelitów w przestrzeni kosmicznej w 2023 roku

Jeśli chodzi o starty w przestrzeń kosmiczną, to dominuje jedna firma: SpaceX. Całkowita liczba satelitów wystrzelonych przez tego prywatnego amerykańskiego producenta sprzętu lotniczego w 2023 roku wyniesie w sumie 4411. Ale kto jeszcze wchodzi w grę? Oto pięciu największych dostawców usług satelitarnych pod względem wystrzeliwania satelitów oraz ich cele w zakresie przyszłych misji.

SpaceX

W sumie SpaceX wystrzeliło 2065 satelitów w ramach szerokopasmowego programu satelitarnego Starlink. Firma mocno przoduje pod względem wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną w porównaniu z innymi firmami, które próbują wynieść na orbitę własne satelity.

Na przykład Amazon i Google wystrzeliły do tej pory jedynie około 50–100 satelitów — a to były tylko loty testowe! Pierwszy satelita Starlink został wystrzelony przez SpaceX w lutym 2019 roku na rakiecie Falcon 9 ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie.

Planet Labs

W 2023 roku Planet Labs posiada w kosmosie łącznie 152 CubeSaty. Firma została założona w 2010 roku przez trzech inżynierów, którzy chcieli stworzyć tani sposób umieszczania satelitów na orbicie. Ich nazwa wywodzi się z pomysłu, że każdy satelita jest samo w sobie „planetą”, krążącą wokół Ziemi i zbierającą dane o powierzchni naszej planety. Ich pierwszy satelita został wystrzelony w 2013 roku — od tego czasu wysłali w przestrzeń kosmiczną ponad 100 kolejnych, a ich flota wciąż się powiększa!

Spire Global

Spire Global ma obecnie 116 małych satelitów na orbicie wokół Ziemi. Od 2023 roku mają także łącznie 152 CubeSaty w kosmosie.

Swarm Technologies

Swarm Technologies to startup z siedzibą w San Francisco. Ich pierwsze satelity zostały wystrzelone w 2019 roku, a w latach 2020 i 2021 planowali wystrzelenie kolejnych. Od 2023 roku na orbicie będzie znajdować się 117 CubeSatów tej firmy.

SpaceX jest liderem pod względem wystrzeliwania satelitów, ale nie jest jedyną firmą, która ma satelity na orbicie. Firmy Planet Labs, Spire Global i Swarm Technologies ciężko pracują, aby przybliżyć nas do świata, w którym dostęp do internetu jest dostępny na całym świecie (i poza nim).

Przy tak dużej liczbie firm zaangażowanych w tę branżę, ciekawie będzie zobaczyć, jak sprawy potoczą się z biegiem czasu!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Daily Infographic