Kraje z największą liczbą satelitów w kosmosie w 2020 roku

Ranking krajów, które posiadają najwięcej satelitów wysłanych w kosmos, które obecnie znajdują się na orbicie okołoziemskiej – stan na kwiecień 2020 r.

Kraje z największą liczbą satelitów na orbicie okołoziemskiej (stan na kwiecień 2020 r.)
Kraje z największą liczbą satelitów na orbicie okołoziemskiej (stan na kwiecień 2020 r.)

Podczas gdy wiele osób uważa, że ​​wojsko amerykańskie rozmieszczające siły kosmiczne jest ekscytujące i futurystyczne, inni nie zgadzają się z decyzją prezydenta Donalda Trumpa, który pod koniec 2019 roku uczynił z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych niezależną służbę. The Union of Concerned Scientists wezwało prezydenta Trumpa do ponownego rozważenia swoich planów i przekonania do idei przestrzeni kosmicznej jako miejsca, w którym różne narody pokojowo współistnieją, zamiast miejsca, w którym toczy się wojna.

Grupa wspierająca naukę z obszerną bazą danych satelitarnych wskazała, że ​​działalność wojskowa była tylko niewielką częścią wszystkich wydarzeń w kosmosie. Zamiast tego grupa twierdzi, że ​​przestrzeń kosmiczna to w rzeczywistości miejsce z historią ludzi współpracujących poza narodowymi interesami.

Dane z bazy grupy UCSUSA potwierdzają to twierdzenie. Z 2666 satelitów wymienionych jako aktywne tylko 339 ma zastosowania wojskowe. Podczas gdy Stany Zjednoczone są krajem z największą liczbą satelitów w kosmosie (1308), liczba satelitów powiązanych ze współpracą międzynarodową zajmuje trzecie miejsce.

Liczba satelitów ? krążących obecnie na orbicie ziemskiej:

 1. USA: 1308
 2. Chiny: 356
 3. Multinarodowe: 177
 4. Rosja: 167
 5. Wielka Brytania: 130
 6. Japonia: 78
 7. Indie: 58
 8. Kanada: 39

Liczba satelitów według przeznaczenia:

 • 1440 satelitów komercyjnych
 • 436 satelitów rządowych
 • 318 satelitów mieszanego użycia
 • 339 satelitów wojskowych
 • 133 satelitów cywilnych

źródło: Statista | Union of Concerned Scientists