Z aplikacją „Spot the Station” od NASA znajdziesz Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na niebie!

NASA wydało nową aplikację mobilną „Spot the Station”, dzięki której dostrzeżenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na nocnym niebie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Aplikacja „Spot the Station” od NASA pomaga znaleźć ISS na niebie
Aplikacja „Spot the Station” od NASA pomaga znaleźć ISS na niebie

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA od dawna obsługuje witrynę internetową Spot the Station, ale jej nowa aplikacja mobilna (o tej samej nazwie), dostępna jest teraz zarówno na iPhone’a, jak i na Androida. Oferuje ona funkcje rzeczywistości rozszerzonej i wygodny interfejs, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej o orbitującym laboratorium – Międzynarowej Stacji Kosmicznej (ang.  International Space Station, ISS).

Może Cię zainteresować także: NASA wystartuje z platformą streamingową NASA+ i ulepszoną aplikacją!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest najlepiej widoczna wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy słońce nie wzeszło, ale jej światło wciąż uderza i odbija się od orbitującej stacji. Aplikacja Spot the Station informuje, gdy stacja kosmiczna znajdzie się nad Twoją lokalizacją w optymalnym czasie, aby świeciła najjaśniej — uwzględniony jest czas jej najlepszej widoczności na niebie, wysokość i kierunek podróży.

Nawet po 23 latach nieprzerwanej obecności ludzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zobaczenie tej stacji, patrząc w górę, w odpowiednim momencie, jest niezwykle ekscytujące. Laboratorium na orbicie, które nadal zapewnia ludzkości tak wiele wyjątkowych, namacalnych korzyści, naprawdę nie jest tak daleko poza zasięgiem.

— powiedziała Robyn Gatens, dyrektor Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w siedzibie NASA w Waszyngtonie

Ekran główny aplikacji zawiera odliczanie do następnej możliwej obserwacji, a także globus i mapę aktualnej pozycji ISS. Dostępny jest także całostronicowy widok modułu śledzącego, umożliwiający śledzenie lokalizacji stacji. Możesz także włączyć powiadomienia, aby mieć pewność, że nigdy nie przegapisz żadnego przelotu ISS.

Sprawdź też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z klocków LEGO już 1 lutego

Druga strona jest prawdopodobnie najbardziej przydatną w nowej aplikacji, udostępnia widok w rzeczywistości rozszerzonej, który pomaga znaleźć stację na niebie. Chociaż aplikacje takie jak SkyView od dawna oferują funkcje AR umożliwiające eksplorację nocnego nieba (w tym planet, gwiazd i konstelacji), aplikacja NASA Spot the Station jest opcją całkowicie bezpłatną i pozbawioną reklam.

Ekrany z aplikacji „Spot the Station” od NASA
Ekrany z aplikacji „Spot the Station” od NASA

Strona z zasobami wiąże się z obszernym zbiorem pism NASA dostępnym na NASA.gov. Zawiera najnowsze wiadomości związane z działalnością załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oferuje dodatkowe informacje na temat ISS, jej załogi i historii współpracy międzynarodowej, a także zapewnia arkusz informacyjny zawierający pewne ogólne informacje na temat ISS. Więcej o samej stacji przeczytasz na oficjalnej stronie: nasa.gov/international-space-station.

PS Za kilka dni CRS-29 ma wystrzelić więcej zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Aplikację pobierzesz za darmo ze sklepów App Store i Google Play:

Oficjalny opis aplikacji Spot the Station:

Dla każdego, kto kiedykolwiek patrzył w nocne niebo i zastanawiał się nad tajemnicami wszechświata, obserwowanie przelotu ISS może być inspirującym momentem. Aplikacja mobilna Spot the Station ma na celu powiadamianie użytkowników, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest widoczna z ich lokalizacji. Ma ona także na celu poszerzenie dostępu i świadomości na temat ISS i NASA na całym świecie, poprzez zapewnienie użytkownikom możliwości bezpośredniego doświadczenia cudu stacji kosmicznej.

Uświadomienie sobie, że w tej maleńkiej kropce, krążącej wokół Ziemi z zawrotną prędkością 17.500 mil na godzinę, żyją i pracują istoty ludzkie, zapiera dech w piersiach. Aplikacja zawiera kilka przydatnych funkcji, w tym:

  • Widoki lokalizacji ISS w czasie rzeczywistym w 2D i 3D.
  • Listy nadchodzących obserwacji z danymi dotyczącymi widoczności.
  • Widok rzeczywistości rozszerzonej (AR) z kompasem i liniami trajektorii osadzonymi w widoku z kamery.
  • Aktualizacje zasobów i blog NASA ISS.
  • Ustawienia prywatności.
  • Powiadomienia push, gdy ISS zbliża się do Twojej lokalizacji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | 9TO5Mac