Od 10 grudnia 2023 roku wchodzi w życie obowiązek stosowania e-Doręczeń przez podmioty publiczne wskazane w ustawie.
Minister cyfryzacji przypomina o ustawowym obowiązku dołączenia do systemu e-Doręczenia. Podkreśla, że podmioty zobowiązane ustawą deklarują chęć dołączenia do systemu, jednak wciąż niewielki procent włączył się w proces wdrożenia. Dlatego nie warto odkładać tego na później i już teraz podjąć kroki w celu dołączenia do obsługi e-Doręczeń.
Może Cię zainteresować też: Od kiedy w Polsce będą obowiązywały e-Doręczenia?
Realizowane są szkolenia, dostępne są także liczne materiały instruktażowe z obsługi skrzynki e-Doręczeń. Szkolenia były prowadzone w organach prowadzących (ministerstwach) oraz jednostkach samorządu terytorialnego.
e-Doręczenia to nie tylko założenie skrzynki, ale też konieczność na przykład dostosowania wewnętrznych procedur związanych z przekazywaniem korespondencji w poszczególnych podmiotach. Wnioski o nadanie adresu do e-Doręczeń można składać przez cały czas — nie trzeba od razu ich aktywować – można to zrobić 10 grudnia 2023 roku.
Jak dołączyć do systemu e-doręczeń?
- Złóż wniosek o adres do e-Doręczeń.
- Wniosek należy podpisać elektronicznie (profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym). Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na adres e-mail administratora podany we wniosku.
- Aktywuj skrzynkę do e-Doręczeń
- Jeśli będziesz korzystać ze skrzynki online, wejdź na edoreczenia.gov.pl.
- Jeśli będziesz korzystać z EZD, podłącz swój system (możesz to zrobić przez edoreczenia.gov.pl)
- Skrzynkę do e-Doręczeń znajdziecie w dwóch miejscach: pod adresem mobywatel.gov.pl (w zakładce „Twoje skrzynki) i na edoreczenia.gov.pl.
Podmioty publiczne
Od 10.12.2023 r. – termin określony w komunikacie ministra z dnia 29 maja 2023 r.
- Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy.
- Organy władzy publicznej, inne niż wymienione w p. 1, w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, państwowe i samorządowe instytucje kultury, inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych.
- Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitarne oraz samorządowe zakłady budżetowe (z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego)
Podmioty niepubliczne
Od 10.12.2023 r. – termin określony w komunikacie ministra z dnia 29 maja 2023 r.
Zawody zaufania publicznego:
- adwokat wykonujący zawód,
- radca prawny wykonujący zawód;
- doradca podatkowy wykonujący zawód;
- doradca restrukturyzacyjny wykonujący zawód;
- rzecznik patentowy wykonujący zawód;
- notariusz wykonujący zawód;
- radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wykonujący czynności służbowe.
Podmioty niepubliczne wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Cały czas można testować nowy system
Nowa, cyfrowa forma komunikacji pomiędzy podmiotami publicznymi, obywatelami i firmami ma usprawnić przepływ informacji i gwarantować bezpieczeństwo danych. Żeby sprawdzić, jak będą działać e-Doręczenia, możesz je także przetestować w swojej organizacji.
Środowisko testowe dostępne jest od wielu miesięcy. Urzędy mogą założyć testowe adresy do e-Doręczeń i sprawdzić, jak działa skrzynka albo podłączyć testową wersję systemu kancelaryjnego. To pomoże podmiotom przygotować wewnętrzne procedury, jeszcze przed właściwym wdrożeniem.
e-Doręczenia a ePUAP — czym się różnią?
- Ministerstwo Cyfryzacji buduje spójny i skuteczny system, w którym skupione będą wszystkie usługi i kanały komunikacji z urzędami. Kluczem do tego jest wdrożenie e-Doręczeń i integracja z ekosystemem e-usług dostępnych na stronie mobywatel.gov.pl.
- Od 10 grudnia 2023 roku rozpocznie się okres przejściowy, w którym będą obowiązywały dwa kanały komunikacji z administracją publiczną: dostępny obecnie ePUAP oraz e-Doręczenia.
- Platforma ePUAP będzie funkcjonować po 10 grudnia 2023 roku. Dla prawników z podmiotów publicznych Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało szczegółową opinię wskazującą interpretację nowych przepisów.
Korzyści z wdrożenia e-Doręczeń
- Bezpieczna korespondencja.
- Wiarygodność korespondencji – nadawca oraz adresat są identyfikowani podczas odbioru przesyłki.
- Bezpieczeństwo prawne – e-Doręczenia są zgodne z regulacjami europejskim (eIDAS ) i ustawą o e-Doręczeniach.
- Kompleksowość – korespondencję można wysłać do osób fizycznych, osób prawnych oraz podmiotów administracji publicznej.
- Przejrzystość procesów – czas każdej czynności w procesie potwierdza kwalifikowany znacznik czasu.
➔ Sprawdź, które podmioty w pierwszej kolejności MUSZĄ dołączyć do e-Doręczeń
➔ Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji