Niezwykle cicha dmuchawa do liści wykorzystuje technologię samolotów elektrycznych

Wygląda niepokojąco — jak bardzo duża szpitalny pojemnik na mocz, ale jest to prototypowa dmuchawa do liści od Whisper Aero!

Prototyp dmuchawy do liści Whisper Aero
Prototyp dmuchawy do liści Whisper Aero

Firma Whisper Aero chce zrewolucjonizować lotnictwo elektryczne za pomocą układów napędowych 100 razy cichszych i 20% bardziej wydajnych niż cokolwiek innego na rynku. Podczas gdy cały czas pracuje nad tą rewolucyjną technologią, w ramach demonstracji przedstawia cichą, mocną i wydajną dmuchawę do liści. Zarówno układy napędowe samolotów, jak i dmuchawy do liści muszą przetłaczać duże ilości powietrza, a obydwie te rzeczy są zbyt głośne, aby można je było używać nad ranem w pobliżu okna sypialni…

Technologia Whisper skupia się wokół „dysku napędowego”. W tym metalowym wentylatorze zastosowano małą średnicę, aby utrzymać niską prędkość końcówki łopatek, dużą liczbę łopatek, aby wygenerować duży ciąg przy niższych obrotach, oraz pierścień osłonowy na zewnątrz, aby całość była mocna i sztywna. Sam wentylator wykorzystuje wiele łopatek, a końcówki łopatek łączy pierścień osłonowy.

Gęsto upakowane łopatek przesuwają również „częstotliwość przejścia łopatek” znacznie powyżej 16000 Hz, wypychając większość powiązanego hałasu poza zasięg ludzkiego słuchu – ale nie na tyle wysoko, aby denerwować psy. Efekt wygłuszenia wyglądał całkiem przekonująco, gdy zademonstrowano go w skali śmigła.

A co ze skalą pielęgnacji trawnika? Aby się tego dowiedzieć, zespół Whisper stworzył prototypową dmuchawę do liści. I choć niepokojąco przypomina on kaczkę na mocz, które dają w szpitalu, przyniósł dobre rezultaty – przynajmniej według Whisper Aero.

Budowa układu silnika Whisper Aero
Budowa układu silnika Whisper Aero

W porównaniu z konkurencyjnymi dmuchawami elektrycznymi firm Makita, Ryobi i Stihl, zarejestrował on 45 dBA z odległości 15 metrów, czyli około 12 dB w porównaniu z najcichszymi dmuchawami konkurencji i odczuwalnie mniej niż połowę hałasu.

Ale także zwiększył prędkość o 875 stóp sześciennych na minutę (CFM), znacznie przewyższając 672 CFM Ryobi, który znajdował się na drugim miejscu, i zużywał 1080 W mocy, podczas gdy Ryobi zużywał 1148 W, przenosząc więcej powietrza przy mniejszej mocy. Dla porównania dmuchawa Makita zużywała 1500 W i przekazywała tylko 634 CFM, prawdopodobnie tracąc dużo swojej mocy, wytwarzając hałas na poziomie 61 dBA.

Zespół Whisper przeprowadził pokazy dmuchania na żywo na targach Equip Expo, w tym dmuchanie z konkurencyjnymi dmuchawami.

Whisper nie zajmuje się wydmuchiwaniem liści — podobnie jak w przypadku układów napędowych, chce udzielać producentom licencji na swoją technologię. Według TechCrunch firma już „prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami” mając nadzieję że produkt zostanie wprowadzony na rynek do 2025 roku.

Jeśli powyższy film nie był dla Ciebie wystarczający, firma wyprodukowała także poręczną wersję POV.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Whisper Aero | New Atlas