Oto najważniejsi dostawcy infrastruktury sieciowej na świecie!

Wraz z szybkim rozwojem technologii IT i jej wzrostem w kierunku głównego nurtu wdrażania sieci 5G, internetu rzeczy i przetwarzania w chmurze, rozwijają się także komponenty ułatwiające połączenia sieciowe dostawcom usług i użytkownikom korporacyjnym.

Najwięksi dostawcy infrastruktury sieciowej na świecie (dane za 2020 rok)
Najwięksi dostawcy infrastruktury sieciowej na świecie (dane za 2020 rok) | źródło: Statista Market Insights

Według prognoz Statista Market Insights „zasoby sprzętowe umożliwiające łączność w sieci przewodowej i bezprzewodowej, komunikację, obsługę i zarządzanie, a także dostęp do sieci telekomunikacyjnej i internetu” będą miały w 2023 roku globalną wartość około 192 miliardów dolarów. Szacuje się, że większość tej wartości jest związana z sieciami dostawców usług obejmującymi routery i switche, operatorów telefonii IP, dostęp szerokopasmowy i transmisję mikrofalową. Patrząc na to, kto zarządza największą częścią rynku, jedna firma przyćmiewa je wszystkie.

Z udziałem w rynku wynoszącym 27% w segmencie infrastruktury sieciowej, Huawei w 2020 roku pokonał swoich europejskich i amerykańskich konkurentów o co najmniej dziesięcioprocentową marżę.

Chińska firma od pewnego czasu przoduje w opracowywaniu solidnej technologii 5G, chociaż niektóre kraje podobnie jak Stany Zjednoczone wprowadziły zakazy licencji eksportowych, zakazały sprzedaży smartfonów Huawei lub zdecydowanie odradzały je oraz wykluczyły tę firmę z planów rozbudowy i budowy sieci 5G w obawie przed szpiegostwem ze strony chińskiego rządu i umożliwieniem zagranicznym agentom dostępu do infrastruktury krytycznej.

Do innych kluczowych graczy na rynku infrastruktury sieciowej należą amerykański gigant telekomunikacyjny Cisco i Motorola Solutions, a także japońska firma NEC. Europa również znajduje się na liście wraz z Nokią z Finlandii i Ericssonem ze Szwecji. Chociaż udziały w rynku mogą sugerować coś innego, europejscy dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej i sieciowej stoją w obliczu trudnych czasów.

19 października br. Nokia ogłosiła plan zwolnienia 14.000 pracowników, czyli 16 procent całkowitej siły roboczej, w związku z rozczarowującymi wynikami za trzeci kwartał, dołączając do licznych firm technologicznych zwalniających w ubiegłych miesiącach duże grupy pracowników. Ericsson, zajmujący czwarte miejsce pod względem udziału w rynku światowym, zwolnił w lutym 8500 pracowników i dodatkowych 750 w lipcu tego roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista