Oto lista firm technologicznych z największym wkładem w standard nowej generacji sieci komórkowej 5G, które prowadzą w wyścigu o rozwój tej sieci.
Napięcie związane z technologią 5G między chińską firmą telekomunikacyjną Huawei i Stanami Zjednoczonymi nasiliło się w pierwszej połowie 2019 r. Prezydent Trump wezwał sojuszników USA, aby nie wprowadzali sieci Huawei 5G, powołując się na potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych.
Sieć komórkowa 5G to kolejna generacja mobilnego dostępu szerokopasmowego, która zastąpi lub rozszerzy jego poprzednika 4G/LTE i przygotuje grunt pod usługę 6G. Firma, która zdobędzie pozycję lidera w rozwoju 5G, będzie mogła w przyszłości uzyskać większą kontrolę rynkową nad usługami 6G.
Korzyści płynące z szybszego pobierania i wysyłania danych za pośrednictwem 5G oraz innych miar wydajności sieci, takich jak mniejsze opóźnienia, przyczynia się do przetwarzania i przenoszenia dużych ilości danych dla usług takich jak np. pojazdy autonomiczne.
Przeczytaj także: Kompletny standard 5G jest już dostępny!
Chińska firma technologiczna Huawei Technologies agresywnie dąży do dominacji przy rozwoju 5G, dodając bardzo duży techniczny wkład do standardu 5G na konferencjach międzynarodowych, gdzie nakreślono, czym jest 5G i jak zostanie wdrożone.
Firma dodała ponad 11 000 wkładów technicznych do standardu 5G, na drugim miejscu tuż za nią jest szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson, która dodała do standardu ponad 10 000 wkładów technicznych.
Oto pełna lista firm (wg liczby wkładów technicznych):
- Huawei Technologies (Chiny) – 11 423
- Ericsson (Szwecja) – 10 351
- Hisilicon (Chiny) – 7 248
- Nokia (Finlandia) – 6 878
- QUALCOMM (USA) – 4 493
- Samsung Electronic (Korea Południowa) – 4 083
- ZTE (Chiny) –3 738
- Intel (USA) 3 502
- LG Electronics (Korea Południowa) – 2 909
- CATT (Chiny) 2 316
- NTT DOCOMO (Japonia) – 2135
- MediaTek (Tajwan) – 1482
- NEC (Japonia) – 1 346
Może Cię także zainteresować:
źródło: Statista – Who Is Leading The Race To Develop 5G?
W zasadzie bez różnicy, na którą firmę się zdecydujemy, byle nie trzeba było czekać latami na wdrożenie nowej sieci do Polski. Wiadomo, że objęcie znacznej części kraju też potrwa. Dużo ciekawego czytałem o tym jak będzie można 5G wykorzystywać, naprawdę fajnie się zapowiada.
W przeciągu dwóch lat powinniśmy poznać wartość nowej sieci, ja jestem raczej optymista i myślę że może ona zrewolucjonizować niektóre sektory w przemyśle i całą branżę IT.
HiSilicon należy do Huawei, więc po zsumowaniu ich udziału, jeszcze lepiej to wygląda.