Taka ciekawostka – firma z największym wkładem w rozwój 5G nie wydała telefonu z 5G

Jak na ironię Huawei najbardziej zaangażowało się w rozwój sieci 5G, ale nie sprzedaje telefonu obsługującego łączność 5G.

Oficjalne logo 5G

W zależności od twojego punktu widzenia, Huawei jest albo firmą zbyt blisko Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i istnieje dobry powód, dla którego jest uznawana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w USA, albo firma jest niesprawiedliwie oskarżana i powinna móc swobodnie konkurować na rynku. Niezależnie od tego, co sądzisz o Huawei, nie można zaprzeczyć, że jeśli chodzi o jej wkład technologiczny w 3GPP związany z rozwojem 5G na całym świecie, firma jest niewątpliwym światowym liderem. 3GPP to grupa, która opracowuje standardy i protokoły dla telekomunikacji mobilnej.

Przeczytaj też: Które firmy prowadzą w rozwoju sieci 5G?

Analiza przeprowadzona przez ABI Research i opublikowana przez MyDrivers pokazuje, że Huawei jest odpowiedzialny za 15.266 zatwierdzonych wkładów w rozwój 5G i łączne 43.753 udziałów. Firma jest wymieniona jako dostawca infrastruktury typu end-to-end.

Ta kategoria obejmuje konkurentów sieciowych, takich jak Ericsson — ten ostatni zajął drugie miejsce z 11.601 zatwierdzonymi wkładami i łącznie 36.375 wkładami w 5G. Trzecie miejsce zajęła Nokia z 7553 zatwierdzonymi wpisami i łączną liczbą 23.112 udziałów.

20 największych firm technologicznych zaangażowanych w rozwój sieci 5G

Najwyżej notowaną firmą niezwiązaną z siecią, która wniosła największy wkład technologiczny w 5G, jest projektant układów scalonych Qualcomm. Firma z San Diego zajęła czwarte miejsce z odpowiednio 5.523 i 18.471 zatwierdzonymi i całkowitymi udziałami.

TOP 20 firm technologicznych zaangażowanych w rozwój sieci 5G
TOP 20 firm technologicznych zaangażowanych w rozwój sieci 5G | fot. MyDrivers
  • Inne firmy sieciowe na liście to Samsung (5. miejsce), ZTE (6. miejsce) i NEC (20. miejsce).
  • Inni projektanci chipów to Intel (7. miejsce) i MediaTek (11. miejsce).
  • Producenci telefonów, którzy znaleźli się na liście, to LG (8. miejsce), Vivo (10. miejsce), Oppo (12. miejsce), Apple (15. miejsce), Lenovo (16. miejsce) i Xiaomi (18. miejsce).

Jak na ironię, chociaż Huawei mógł najbardziej przyczynić się do stworzenia sieci 5G, nie wolno mu produkować żadnych nowych telefonów obsługujących 5G. Wynika to z amerykańskiej zasady eksportowej z 2020 roku, która zabrania wysyłki chipów wykorzystujących amerykańską technologię do Huawei.

I chociaż producent był w stanie wykorzystać potężny Snapdragon 8+ Gen 1 w zeszłorocznym Huawei Mate 50 Pro i tegorocznej flagowej serii P60, chipy te zostały zmodyfikowane tak, aby nie działały z sygnałami 5G.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phone Arena