Dlaczego te dziwne konta śledziły użytkowników na Spotify?

Wielu użytkowników Spotify zauważyło, że śledzą ich konta o nazwie „! lucasrpx” i „! vitornovaes” — serwis The Verge sprawdził o co chodzi.

Konta spamerów na Spotify (październik 2023)

W środę ktoś wysłał do redakcji serwisu The Verge dziwne doniesienie dotyczące serwisu Spotify. Wiadomość e-mail zatytułowana „Spotify Hackers” zawierała informację, że „każde konto w języku angielskim w Ameryce ma dwóch nowych obserwujących ! lucasrpx i ! vitornovaes. Osoba, która wysłała zgłoszenie udostępniła także zrzut ekranu przedstawiający zdjęcia profilowe z kont, na których widniały postacie z filmu Ponyo Studio Ghibli.

Zobacz również: Supremium z Hi-Fi w Spotify coraz bliżej?

Wydawało się to całkiem nieszkodliwe – redaktorzy wątpili, że mogą to być hakerzy – ale musieli to zbadać. Łatwo było obalić twierdzenie, że konta te śledziły „każde angielskie konto w Ameryce”.

Jednak konta te rzeczywiście śledziły dwóch innych pracowników redakcji, a pobieżne wyszukiwanie w serwisie X (dawniej Twitterze) pokazało, że wiele osób zastanawiało się nad tymi kontami. Na podstawie udostępnianych przez użytkowników zrzutów, wydawało się, że zamiast konta „! lucasrpx” czasami pojawiało się „! lucas”.

Zapytano Spotify o to, co może się dziać. Rzeczniczka Laura Batey przesłała serwisowi niejasne oświadczenie: „Potwierdzam, że te konta zostały wyłączone z powodu naruszenia naszych warunków. Pamiętaj, że chociaż nie są one już dostępne dla użytkownika, mogą nadal być widoczne na platformie.” Poproszono zatem o więcej szczegółów, ale nie otrzymano jeszcze odpowiedzi.

Dokładnie kto lub co stoi za „! lucasrpx” i „! vitornovaes” pozostaje tajemnicą. Pierwszym przypuszczeniem, o co chodzi z tymi użytkownikami jest, że są to po prostu spamerzy masowo obserwujący ludzi. Ale mogą to nie być jedyne dziwne konta, które niespodziewanie śledzą ludzi i przyjmują nazwy „! [nazwa użytkownika]” dla swoich profili.

Czy widzisz takich obserwujących?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge