Koncept gramofonu RYTM, który harmonijnie łączy muzykę z architekturą

Gramofony znów są w modzie, a dzięki zainteresowaniu tego typu produktem pojawiło się sporo projektów, które wykraczają poza proste odtwarzania płyty winylowej.

Koncepcja gramofonu RYTM.record
Koncepcja gramofonu RYTM.record

Dostępna jest szeroka gama projektów gramofonów, od minimalistycznych po ekscentryczne, od użytkowych po dekoracyjne. Wymagania dotyczące projektu gramofonu nie są wygórowane, pod warunkiem, że rzeczywiście jest on w stanie odtwarzać dźwięk o jakości unikalnej dla danego nośnika i ma użyteczne elementy sterujące, które nie przeszkadzają. Dzięki temu istnieje duża swoboda w interpretacji projektu gramofonu, a ta konkretna koncepcja RYTM.record wykorzystuje to, aby stworzyć fuzję urządzenia audio i architektury, zapewniając audiofilom unikalne wrażenia wizualne i dotykowe.

Standardowa konstrukcja gramofonu składa się z pudełka z okrągłą płytką na górze, ramienia, w którym znajduje się igła głowicy, oraz elementów sterujących na górze lub z boku. Oczywiście nie ma sztywnych reguł dotyczących projektu, po prostu jest to najskuteczniejszy sposób upchania komponentów i mieszania kształtów. Jednak jeśli chodzi o efektywność przestrzeni i kształtu, nie ma nic bardziej precyzyjnego niż architektura, która jest właśnie źródłem inspiracji dla tej charakterystycznej koncepcji gramofonu.

W tym projekcie gramofonu RYTM od razu rzucają się w oczy listwy biegnące przez część aluminiowej obudowy, która nie jest zakryta przez talerz. Projekt ten nawiązuje do wielu form architektonicznych, ale pełni w tym projekcie więcej niż tylko funkcję wizualną. Jedna z tych listew to tak naprawdę ramię, które skrywa się w tej części gramofonu, gdy nie jest używane, i zapobiega uszkodzeniom.

Trzy szczeliny pomiędzy tymi listwami zakrywają również elementy sterujące. Podczas gdy większość gramofonów korzysta z przycisków i pokręteł, gramofon RYTM wykorzystuje mniej dwuznaczne suwaki głośności, prędkości (określanej przez RPM – obroty na minutę) i mocy. Suwaki integrują się tak płynnie z projektem, że możesz nawet nie zauważyć ich obecności, jeśli nie przyjrzysz się uważnie. Jednocześnie oferują nieco nowatorski sposób interakcji z urządzeniem.

Anodowany aluminiowy korpus RYTM nadaje mu nieco wyjątkowego i niemal industrialnego charakteru. Motyw nietrudno skojarzyć z ramionami robotów, podobnymi do tych stosowanych w fabrykach samochodów, choć oczywiście w mniejszej skali.

W dobie konsumpcji muzyki w większości cyfrowej, ta interesująca koncepcja projektu gramofonu oferuje inny i być może bardziej zapadający w pamięć sposób cieszenia się muzyką, tworząc rytuał obejmujący fizyczne zaangażowanie w celu podniesienia jakości wrażeń słuchowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Yanko Design