Duża aktualizacja Windows 11  już dostępna, tuż przed 23H2!

Kolejna duża aktualizacja dla systemu Windows 11 jest już gotowa do pobrania — a w niej miedzy innymi Copilot, Paint oparty na AI i nie tylko!

Copilot pod Windows 11
Copilot pod Windows 11

Microsoft udostępnił właśnie jedną z największych aktualizacji systemu Windows 11. Obejmuje ona między innymi dostęp do nowego narzędzia Windows Copilot, opartych na sztucznej inteligencji nowych funkcji programu Paint, narzędzia do wycinania i zdjęć, obsługi oświetlenia RGB, zmodernizowanego Eksploratora plików i wielu innych funkcji.

Zobacz też: Windows 11 działa teraz także na Macu z M1 i M2

Windows Copilot to duża nowa funkcja w tej aktualizacji systemu Windows 11, która przenosi tę samą funkcję Bing Chat bezpośrednio na pulpit systemu Windows 11. Pojawia się jako pasek boczny pod systemem Windows 11, umożliwiający kontrolowanie ustawień komputera, uruchamianie aplikacji lub po prostu odpowiadanie na zapytania. Microsoft integruje Copilot również z wieloma częściami systemu Windows.

Copilot będzie zasadniczo istniał jako asystent cyfrowy oparty na sztucznej inteligencji, podobnie jak wizja Microsoftu dotycząca Cortany. Podczas gdy Microsoft zamknął w zeszłym miesiącu aplikację Cortana pod Windowsem 11, to wygląda na to, że Copilot to duża integracja Microsoftu ze sztuczną inteligencję.

Microsoft dodaje także funkcje oparte na sztucznej inteligencji do programu Paint, narzędzia do wycinania i aplikacji Zdjęcia pod systemem Windows 11. Microsoft Paint otrzymuje funkcje podobne do Photoshopa, z obsługą przezroczystości i warstw.

Microsoft wkrótce doda także nowy generator obrazów AI do Painta. Testerzy systemu Windows będą mogli już dziś zapisać się na listę oczekujących, aby uzyskać dostęp do funkcji „Paint Cocreator”, która w nadchodzących tygodniach będzie dostępna dla wszystkich użytkowników systemu Windows 11. Cocreator ma uwalniać kreatywność przez wprowadzenie tekstu, wybieraniu stylu i generowania obrazu… No cóż, poprzeczka kreatywności się obniża, bo dzieło stworzy sztuczna inteligencja, a nie użytkownik. Ale można użyć szeregu innych narzędzi w programie Paint, aby jeszcze bardziej udoskonalić dzieło.

Usuwanie tła w programie Paint
Usuwanie tła w programie Paint

Do pierwszego użycia Paint Cocreator dostępnych jest 50 kredytów, przy czym jeden jest zużywany przy każdym użyciu. Microsoft twierdzi, że może zmienić ten system kredytów po ukończeniu wersji zapoznawczej, co sugeruje, że w przyszłości może pobierać opłaty za tę funkcję.

Ulepszenia sztucznej inteligencji narzędzia Snipping Tool obejmują wyodrębnianie i redagowanie tekstu. Będziesz teraz mógł kopiować tekst z obrazu w narzędziu Wycinanie i udostępniać go w innych aplikacjach. Działa podobnie do funkcji kopiowania tekstu z obrazów dostępnej pod systemami Android lub iOS. Microsoft dodał także funkcję, która pozwala automatycznie redagować i ukrywać e-maile i numery telefonów na obrazach.

Aplikacja Zdjęcia firmy Microsoft dla systemu Windows 11 w dalszym ciągu skupia się na sztucznej inteligencji i obrazach dzięki nowej opcji rozmycia tła w tej aktualizacji. Funkcja automatycznie znajdzie tło na zdjęciu i podświetli obiekt oraz rozmyje tło. Możesz dostosować intensywność rozmycia, a nawet zmienić obszary, które stają się rozmyte.

Paint Cocreator Preview pod Windows 11
Paint Cocreator Preview pod Windows 11

Być może będziesz musiał poczekać kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskać ulepszone przez sztuczną inteligencję wersje Paint, Photos i Snipping Tool. Microsoft ostrzega, że te aktualizacje aplikacji „zaczną być wdrażane już teraz dla niewielkiego odsetka użytkowników indywidualnych (z pełną dostępnością w nadchodzących miesiącach).”

W tej aktualizacji firma Microsoft dodaje także ulepszoną aplikację Kopia zapasowa systemu Windows. Umożliwia teraz utworzenie kopii zapasowej komputera, gdy chcesz przeprowadzić migrację na nowe urządzenie, automatycznie stosując istniejące ustawienia na nowym komputerze dzięki kopii zapasowej w chmurze. Przypięte aplikacje w menu Start i na pasku zadań również zostaną przeniesione, a wszystkie aplikacje ze sklepu Microsoft Store zostaną automatycznie przywrócone.

Kopia zapasowa w chmurze pod Windows 11
Kopia zapasowa w chmurze pod Windows 11

W najnowszej aktualizacji systemu Windows 11 wprowadzono także obsługę kluczy — metodę pozwalającą na uniknięcie haseł i używanie twarzy, odcisku palca lub kodu PIN do logowania się na konta. Możesz teraz tworzyć, zarządzać i przechowywać klucze, a także używać ich do uzyskiwania dostępu do stron internetowych, aplikacji i usług.

Dzięki tej aktualizacji systemu Windows 11 Eksplorator plików zyskuje bardziej nowoczesny wygląd. Zaktualizowany interfejs Eksploratora plików zawiera nowoczesny interfejs główny z dużymi miniaturami plików i interfejsem karuzeli, który może wyświetlać najnowsze i ulubione pliki. Te zmiany sprawiają, że Eksplorator plików lepiej komponuje się z ogólnym projektem systemu Windows 11.

Jeśli jesteś graczem komputerowym, Microsoft ma w tej aktualizacji ciekawy dodatek: natywne sterowanie oświetleniem RGB. Ta funkcja systemu Windows 11, znana jako Dynamic Lighting, umożliwia sterowanie światłami RGB przy użyciu otwartego standardu HID LampArray. Acer, Asus, HP, HyperX, Logitech, Razer i Twinkly nawiązały współpracę z firmą Microsoft w zakresie wdrażania funkcji Dynamic Lighting, która umożliwia aplikacjom systemu Windows kontrolowanie urządzeń, a także sekcji Ustawienia systemu Windows 11.

Jeśli masz mysz, klawiaturę, monitor, wentylatory obudowy lub cokolwiek innego, co ma sterowane oświetlenie RGB, plan jest taki, że system Windows będzie w końcu mógł nim sterować bez aplikacji innej firmy. Oznacza to mniej majstrowania przy aplikacjach, aby uzyskać odpowiedni schemat kolorów. Microsoft dodaje także możliwość wybierania opcji dysków i folderów dla gier ze sklepu Microsoft Store, podobnie jak aplikacja Xbox umożliwia instalowanie gier komputerowych na dodatkowych dyskach.

Administratorzy IT i programiści również mają kilka nowych dodatków, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki tej aktualizacji firma Microsoft integruje komputery stacjonarne z systemem Windows 365 Cloud z systemem Windows 11. Funkcja Windows 365 Boot umożliwia rozruch bezpośrednio na komputerach z systemem Windows 365 Cloud na urządzeniu, a funkcja Windows 365 Switch umożliwia użytkownikom systemu Windows 365 przełączanie się między lokalnym komputerem stacjonarnym a komputerem w chmurze w systemie Windows 11.

Windows Passkey (Windows 11)
Windows Passkey (Windows 11)

Programiści uzyskują teraz dostęp do Dev Home — łatwiejszego sposobu konfigurowania i używania maszyn deweloperskich z systemem Windows. Dev Home wykorzystuje Menedżera pakietów Windows firmy Microsoft (winget) do generowania pliku konfiguracyjnego w celu zainstalowania aplikacji, narzędzi i pakietów potrzebnych programistom. Obejmuje również możliwość konfigurowania środowisk kodowania w chmurze przy użyciu Microsoft Dev Box i GitHub Codespaces.

Wciąż dostępnych jest wiele funkcji systemu Windows 11 w kolejnej aktualizacji, której wydanie zaplanowano na czwarty kwartał 2023 roku. „Jak ogłoszono w lipcu, aktualizacja systemu Windows 11 2023 (wersja 23H2) zostanie wydana w czwartym kwartale 2023 roku.” – mówi John Cable, szef serwisu i dostaw systemu Windows, we wpisie na blogu. Nadal nie wiemy dokładnie, co zawiera aktualizacja systemu Windows 11 2023 ani dlaczego Microsoft umieścił niektóre wcześniej zaplanowane funkcje tej aktualizacji w dzisiejszej aktualizacji dla 22H2.

Wkrótce pojawi się nowy mikser głośności, natywna obsługa plików RAR i 7-zip, a nawet etykiety aplikacji i rozgrupowywanie paska zadań systemu Windows 11. Firma Microsoft wspomniała także o nowym sposobie pisania odręcznego na scenie podczas wydarzenia poświęconego powierzchniom i sztucznej inteligencji w zeszłym tygodniu, ale te funkcje nie będą częścią tej aktualizacji.

Jeśli chcesz już teraz pobrać dzisiejszą dużą aktualizację systemu Windows 11, możesz przejść do UstawieniaWindows Update i włączyć opcję „Otrzymuj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne”. W przeciwnym razie może być konieczne poczekanie do listopadowego comiesięcznego wtorku, aby pobrać najnowszą dużą aktualizację systemu Windows 11.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft | The Verge