Windows 11 działa teraz także na Macu z M1 i M2

System Windows 11 może na dwa różne sposoby działać na komputerach Mac z mikroukładami Apple M1 i M2.

Windows 11 działający na komputerach Mac (M1 i M2) w maszynie wirtualnej VR.
Windows 11 działający na komputerach Mac (M1 i M2) w maszynie wirtualnej VR.

Firma Microsoft oficjalnie wspiera system Windows 11 na komputerach z czipami Apple M1 i M2 Mac dzięki partnerstwu z Parallels, aby umożliwić działanie systemu operacyjnego w środowisku wirtualnym. Zgodnie z opublikowanym artykułem pomocy technicznej, Parallels Desktop w wersji 18 jest „autoryzowanym rozwiązaniem” do uruchamiania wersji arm systemu Windows 11 na najnowszych komputerach Mac z czipami M1 i M2 firmy Apple.

Przeczytaj też: Skype wkrótce będzie działał natywnie na komputerach Mac z M1 i M2

Chociaż Microsoft ma ograniczenia dotyczące obsługiwanych procesorów do natywnego uruchamiania systemu Windows 11 na Macach, użytkownicy komputerów z mikroukładami M1 i M2 mogą uruchamiać system operacyjny na maszynie wirtualnej.

Dotychczas Microsoft licencjonował tylko wersje ARM dla systemu Windows bezpośrednio producentom OEM, co utrudniało użytkownikom Maców z M1 i M2 oficjalne uruchamianie go na maszynie wirtualnej.

Firma Parallels zaczęła obsługiwać system Windows na układach M1 wraz z wydaniem Parallels® Desktop 16.5, ale dopiero najnowsza wersja Parallels® Desktop 18 umożliwia pobranie i zainstalowanie systemu Windows 11 jednym kliknięciem. Parallels radzi sobie również ze złożonością wymagań dotyczących modułu TPM i bezpiecznego rozruchu systemu Windows 11.

UWAGA: Wersja arm Windows 11 ma ograniczenia, które mogą mieć wpływ na możliwość korzystania z różnych rodzajów sprzętu, gier i aplikacji, w tym tych, które opierają się na DirectX 12 lub OpenGL3.3 lub nowszych. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz często zadawane pytania w tym artykule

32-bitowe aplikacje Arm dostępne w Sklepie pod systemem Windows nie są obsługiwane przez komputery Mac z mikroukładami M1 i M2. 32-bitowe aplikacje Arm są w trakcie wycofywania dla wszystkich wersji systemu Windows Arm. Preferowaną obsługą klienta jest uruchamianie 64-bitowych aplikacji arm, ale klienci mogą również korzystać z aplikacji w emulacji x64 lub x86 na komputerach Mac M1 i M2. Nie można też zainstalować niektórych programów antywirusowych innych firm.

Jednak sytuacja licencyjna nadal nie jest jasna. Parallels informuje, że firmy mogą kupić licencję na system Windows 11 „w ramach normalnego procesu zakupu systemu Windows”, a osoby fizyczne mogą nabyć licencję na system Windows 11 Pro za 199 USD bezpośrednio od firmy Microsoft. Ale nie wiemy, w jaki sposób Microsoft zmienił tutaj swoje zasady licencjonowania.

Microsoft oferuje również inną alternatywę dla tych, którzy chcą uzyskać dostęp do systemu Windows 11 na komputerze Mac M1 lub M2: komputery PC z systemem Windows 365 Cloud. Są to maszyny wirtualne hostowane w chmurze, zapewniające pełną kompatybilność aplikacji.

We wszystkich innych przypadkach Windows ARM ma teraz emulację aplikacji x64, więc większość aplikacji powinna działać poprawnie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft Polska | The Verge