Nie grozi nam katastrofa z asteroidą przez najbliższe 1000 lat?

Naukowcy twierdzą, że niszczycielskie asteroidy nie uderzą w Ziemię przez następne 1000 lat – możemy spać spokojnie!

Asteroida uderzająca w ziemię - grafika
fot. Depositphotos

Według nowych badań Ziemia nie jest zagrożona przez zabójcze asteroidy w ciągu najbliższych 1000 lat. Jednak naukowcy zaznaczają, jak donosi Metro, że mniejsze asteroidy mogą nadal stanowić wiarygodne zagrożenie dla naszej planety, w tym miast i domostw. Nowe badania są szczegółowo opisane w artykule zaakceptowanym do publikacji w Astrophysical Journal. Zgodnie z tymi nowymi odkryciami, asteroidą o największym ryzyku zderzenia z Ziemią jest asteroida 1994 PC1, która ma około kilometra szerokości. Ma tylko 0,000151 procent szans na przejście w obrębie orbity Księżyca, mniej więcej 10 razy więcej niż ryzyko stwarzane przez inne asteroidy wymienione w badaniu.

Naukowcy zaangażowani w badania przyjrzeli się orbitom prawie 1000 obiektów bliskich Ziemi (NEO, z ang. near-Earth objects), które miały rozmiar większy niż kilometr. Patrząc na modelowanie kolejnych 1000 lat nie zauważono niczego groźnego, co wydawałoby się, że może zbliżyć się do zderzenia z Ziemią. To oczywiście nie wyklucza całkowicie szansy na taki kataklizm, ale zapewnia pewien komfort, jeśli chodzi o ryzyko zabójczych asteroid.

Zabójcze asteroidy są bardziej znane jako asteroidy zabójców planet i są wystarczająco duże, aby zniszczyć cały gatunek. Uważa się, że te masywne asteroidy spowodowały wyginięcie, które zniszczyło dinozaury. W związku z tym ryzyko uderzenia takich asteroid w Ziemię zawsze było gorącym tematem w świecie astronomii.

Chociaż ryzyko uderzenia w Ziemię zabójczych asteroid jest małe w ciągu następnych 1000 lat, nie oznacza to, że nie ma żadnego ryzyka ze strony mniejszych asteroid. Asteroidy wystarczająco duże, by zniszczyć miasta lub stworzyć duże kratery na naszej planecie, które mogą powodować tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe, są nadal możliwe, choć niezbyt prawdopodobne.

Ponadto NASA i inne instytucje pracują nad sposobami walki z asteroidami, takimi jak statek kosmiczny DART NASA, który z powodzeniem może zderzyć się z asteroidą i zmienić jejtrajektorię.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BGR
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos