W poszukiwaniu nici mocniejszej od stali i wytrzymalszej od kevlaru

Wielu naukowców pragnie odkryć niezwykłą zdolność pająków do przędzenia jedwabnych nici, które są niezwykle mocne, lekkie i elastyczne.

Biofizyczka Irina Iachina z Uniwersytetu Południowej Danii trzyma włókno jedwabiu wytwarzane przez złotego pająka tkacza
Biofizyczka Irina Iachina z Uniwersytetu Południowej Danii trzyma włókno jedwabiu wytwarzane przez złotego pająka tkacza | fot. Anders Boe/Uniwersytet Południowej Danii

W rzeczywistości pajęczy jedwab jest mocniejszy niż stal i twardszy niż kevlar. Jednak nikomu nie udało się jeszcze odtworzyć pracy pająków. Jeśli kiedykolwiek uda nam się opracować syntetyczny odpowiednik o tych właściwościach, otworzy się zupełnie nowy świat możliwości: sztuczny jedwab pajęczy mógłby zastąpić w przemyśle materiały takie jak kevlar, poliester i włókno węglowe i być stosowany na przykład do wytwarzania lekkości i elastyczności kamizelki kuloodporne.

Biofizyk Irina Iachina z Wydziału Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Południowej Danii (SDU) biorą udział w wyścigu mającym na celu odkrycie przepisu na superjedwab. Jedwab pajęczy fascynuje ją od czasów studiów magisterskich na SDU, a obecnie prowadzi badania nad tym tematem w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie przy wsparciu Fundacji Villum. W ramach swoich badań współpracuje z profesorem nadzwyczajnym i biofizykiem Jonathanem Brewerem z SDU, który jest ekspertem w korzystaniu z różnych typów mikroskopów do zaglądania do struktur biologicznych.

Wspólnie po raz pierwszy zbadali wewnętrzne części jedwabiu pajęczego za pomocą mikroskopu optycznego, bez konieczności cięcia lub otwierania jedwabiu w jakikolwiek sposób. Wyniki tej pracy opublikowano obecnie w czasopismach Scientific Reports i Scanning.

„Zastosowaliśmy kilka zaawansowanych technik mikroskopowych, a także opracowaliśmy nowy rodzaj mikroskopu optycznego, który pozwala nam zajrzeć do kawałka włókna i zobaczyć, co jest w środku” – wyjaśnia Jonathan Brewer.

Jak dotąd jedwab pajęczy analizowano przy użyciu różnych technik, a każda z nich dostarczyła nowych informacji. Jednakże techniki te mają również wady, jak zauważa Jonathan Brewer, ponieważ często wymagają one przecięcia jedwabnej nici (zwanej także włóknem) w celu uzyskania przekroju poprzecznego do badania mikroskopowego lub zamrożenia próbek, co może zmienić strukturę z włókien jedwabiu.

„Chcieliśmy zbadać czyste i niepoddane manipulacji włókna, które nie zostały pocięte, zamrożone ani w żaden sposób zmanipulowane” – mówi Irina Iachina.

W tym celu duet badawczy zastosował mniej inwazyjne techniki, takie jak spójne rozpraszanie ramanowskie anty-Stokesa, mikroskopia konfokalna, ultrarozdzielcza mikroskopia zubożenia fluorescencji z odbiciem konfokalnym, skaningowa mikroskopia helowo-jonowa i rozpylanie helowo-jonowe.

Różne badania wykazały, że włókno jedwabiu pająka składa się z co najmniej dwóch zewnętrznych warstw lipidów, tj. tłuszczów. Za nimi, wewnątrz włókna, znajdują się liczne tak zwane włókienka biegnące w prostym, ciasno upakowanym układzie obok siebie (patrz ilustracja). Włókna mają średnicę w zakresie od 100 do 150, czyli poniżej granicy tego, co można zmierzyć za pomocą zwykłego mikroskopu świetlnego.

Proponowana struktura jedwabiu pajęczego

Ilustracja z artykułu w Scientific Reports: Schematyczne przedstawienie (nie w skali) proponowanej struktury włókna jedwabiu pajęczego znalezionej w niniejszej pracy.
Ilustracja z artykułu w Scientific Reports: Schematyczne przedstawienie (nie w skali) proponowanej struktury włókna jedwabiu pajęczego znalezionej w niniejszej pracy. (A) Widok z boku włókna, (B) przekrój poprzeczny włókna. Zewnętrzna, nieprzewodząca warstwa bogata w lipidy (zielona) o grubości od 0,6 do 1 µm, dwie przewodzące, wewnętrzne warstwy białek autofluorescencyjnych: jedna, do której FITC wykazuje większe powinowactwo (niebieski), a druga rodamina B wykazuje większe powinowactwo do ( Pomarańczowy). Wewnętrzny rdzeń białkowy składa się z krystalicznych włókienek, ułożonych równolegle do długiej osi włókna, otoczonych bardziej amorficznymi obszarami białkowymi | fot. Iachina/Brewer, Uniwersytet Południowej Danii.

Iachina i Brewer pracują z włóknami jedwabiu pochodzącego od złotego pająka tkacza Nephila Madagascariensis, który wytwarza dwa różne rodzaje jedwabiu: jeden, zwany MAS (Major Ampullate Silk fibres), służy do budowy pajęczej sieci i jest także jedwab, na którym pająk się trzyma. Irina Iachina nazywa to liną ratunkową pająka — jest bardzo mocna i ma średnicę około 10 mikrometrów. Drugi, zwany MiS (Minor Ampullate Silk fibres), służy jako materiał pomocniczy w konstrukcji. Jest bardziej elastyczny i zazwyczaj ma średnicę 5 mikrometrów.

Z analizy duetu wynika, że ​​jedwab MAS zawiera włókienka o średnicy około 145 nanometrów. Dla MiS jest to około 116 nanometrów. Każde włókienko składa się z białek, a zaangażowanych jest kilka różnych białek. Białka te są wytwarzane przez pająka podczas tworzenia włókien jedwabiu.

Zrozumienie, w jaki sposób mogą wytwarzać tak mocne włókna, jest ważne, ale ich wyprodukowanie jest również trudne. Dlatego badacze w tej dziedzinie często polegają na pająkach, które produkują dla nich jedwab.

Złoty pająk tkacz, wytwarzający nić
Złoty pająk tkacz, wytwarzający nić

Alternatywnie mogą zwrócić się ku metodom obliczeniowym, nad czym obecnie pracuje Irina Iachina w MIT: „W tej chwili prowadzę symulacje komputerowe tego, jak białka przekształcają się w jedwab. Celem jest oczywiście nauczenie się wytwarzania sztucznego jedwabiu pajęczego, ale interesuje mnie także przyczynienie się do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata” – mówi.

Bibliografia:

„Nanoscale imaging of major and minor ampullate silk from the orb-web spider Nephila Madagascariensis” by Irina Iachina, Jacek Fiutowski, Horst-Günter Rubahn, Fritz Vollrath and Jonathan R. Brewer, 24 April 2023, Scientific Reports.
DOI: 10.1038/s41598-023-33839-z

„Helium Ion Microscopy and Sectioning of Spider Silk” by Irina Iachina, Jonathan R. Brewer, Horst-Günter Rubahn and Jacek Fiutowski, 22 May 2o23, Scanning. DOI: 10.1155/2023/2936788

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: SciTechDaily