To wielka szkoda, że 4. sezon „Sex Education” jest taki krótki!

Obejrzyj 4. sezon „Sex Education” w serwisie Netflix, słodko-gorzki koniec jednego z najlepszych seriali o szkole średniej w historii!

Sex Education (sezon 4, 2023, Netflix)
Sex Education (sezon 4, 2023, Netflix)

Serial Sex Education to jeden z najlepszych oryginalnych produkcji Netflixa ostatnich kilku lat, oferujący solidną komedię dramatyczną i mnóstwo seksu. Jest także trampoliną do sławy wielu młodych aktorów z serialu, takich jak Emma Mackey i Ncuti Gatwa. Ponieważ kilku drugoplanowych członków obsady odeszło z serialu w czwartym i niestety ostatnim już sezonie, uczniowie, którzy pozostali, muszą wieść życie w nowej szkole, która jest całkowitym przeciwieństwem ich starej, ale nadal są nastolatkami, więc ich hormony buzują, a przyjaźnie nadal odgrywają ogromną rolę.

Szybkie przypomnienie: trzeci sezon Sex Education zakończył się kilkoma poważnymi zmianami w życiu głównych bohaterów. Otis i Maeve, duet prowadzący klinikę seksu w szkole średniej Moordale, w końcu się pocałowali, ale moment nie mógł być gorszy, ponieważ tego samego wieczoru Maeve była w drodze do Ameryki, aby wziąć udział w swoim programie dla uzdolnionych i utalentowanych pisarzy.

Matka Otisa, Jean (Gillian Anderson), urodziła swoje nowe dziecko, Joy, ale dowiedziała się, że jej chłopak Jakob (Mikael Persbrandt) może nie być ojcem. Eric (Ncuti Gatwa) i Adam (Connor Swindells) zerwali swój sekretny romans po tym, jak Eric powiedział Adamowi, że musi być z kimś, kto będzie w stanie ujawnić publicznie swoją seksualność. (To coś, z czym zmaga się Adam: jest zamknięty w sobie i niezdolny do okazywania emocji, podobnie jak jego ojciec i były dyrektor, z którym był w konflikcie). A potem, pod koniec sezonu, szkoła średnia Moordale została zamknięta, co spowodowało, że większość uczniów zapisała się do nowej szkoły o nazwie Cavendisha.

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu Maeve mieszka w Ameryce i studiuje w ramach prestiżowego programu pisarskiego — uczy się od słynnego pisarza Thomasa Molloya (Dan Levy), który jest w równym stopniu geniuszem, jak i dupkiem. Większość jej pozostałych kolegów z klasy z Moordale, w tym Otis, Eric, Aimee i Ruby, zapisała się do niezwykle postępowej szkoły Cavendish, innej o 180 stopni od dusznego Moordale. Z kolei Adam zdecydował się zrezygnować z dalszej edukacji.

W tegorocznej obsadzie brakuje zwłaszcza Simone Ashley w roli Olivii i Chaneil Kular w Anwar, która, jak się okazuje, uczęszcza teraz do innej szkoły, oraz Tanyi Reynolds i Patricii Allison, które grały odpowiednio Lily i Olę. Ich miejsce pobytu nie jest znane.

Maeve i Otis flirtują przez telefon, odkąd wyjechała, ale ich związek ucierpiał z powodu odległości między nimi i okazuje się, że dość słabo radzą sobie z komunikacją za pomocą SMS-ów, a ich ton i opóźnienia w odpowiedzi są stale błędnie interpretowane. Cały pierwszy odcinek opiera się na tym, że Otis nie jest w stanie zrobić zdjęcia penisa („nudesa”) i wysłać go Maeve w odpowiedzi na nagie zdjęcie, które mu wysłała, co prowadzi do różnego rodzaju dramatów, a Otis przypadkowo ujawnia zdjęcia swojego penisa całemu gronu uczniów w nowej szkole.

W Cavendish Otis planował uruchomić swoją klinikę seksu, ale okazało się, że w kampusie pracuje już konsultantka ds. seksu o imieniu O (Thaddea Graham), co prowadzi do napiętej rywalizacji między parą przez cały sezon. Chociaż było na wpół prawdopodobne założenie, że Otis będzie w stanie zdobyć wiedzę od swojej matki-terapeutki seksualnej i zamienić ją w dodatkową zabawę w Moordale, cała sytuacja między Otisem i O wydaje się wymuszona, ponieważ ta dwójka rywalizuje o bycie terapeutą nr 1 w szkole, pomimo faktu, że są to, no wiesz, zupełnie nieprzeszkoleni nastolatkowie.

To jedno z dwóch nieprawdopodobnych sytuacji, w które musimy uwierzyć serialowi: jedno, że ci nastolatkowie powinni nazywać siebie terapeutami, i drugie, że można z łatwością dojechać na rowerze w dowolne miejsce w tym rozległym, pagórkowatym krajobrazie, który ciągnie się kilometrami.

Jakob zostawił Jean i nie ma go, aby pomóc w opiece nad 8-tygodniową Joy. Jean zmaga się z depresją, a jednocześnie zaprzecza, że ma depresję. Aby odwrócić uwagę od emocji poporodowych, podejmuje nową pracę jako prowadząca radiowy program o terapii seksualnej (jej nową szefową gra Hannah Gadsby), ale Otis zaczyna się stresować, że jego matka za dużo na siebie bierze, zwłaszcza gdy opieka nad dzieckiem zaczyna go obciążać. W rezultacie Otis dzwoni do swojej ciotki, podróżującej po całym świecie i ogólnie lekkomyślnej siostry Jean, Joanny (Lisa McGrillis), która pojawia się, aby pomóc przy dziecku, ku przerażeniu Jean.

Ponieważ Cavendish jest postępowe i przyjazne osobom queer, Eric dobrze się zasymilował i idealnie wpasowuje się w popularną szkolną klikę, Abbi, Aishę i Romana, ale w miarę upływu sezonu przeżywa duchowy kryzys egzystencjalny. Aimee wciąż próbuje wyleczyć się z traumy seksualnej i wykorzystuje do tego zajęcia plastyczne, a ona i Isaac (George Robinson), dawny chłopak i sąsiad Maeve, który również uczęszcza do szkoły, nawiązują słodką przyjaźń, pomimo niezręcznego początku. Ruby, która zawsze była przyzwyczajona do bycia popularną, nie jest przyzwyczajona do atmosfery w swojej nowej szkole, ale w miarę upływu sezonu dowiadujemy się, że nie dzieje się tak tylko dlatego, że jest samotna — ma traumatyczną historię ze studentką Cavendish, którą znała od dzieciństwa.

Jeśli chodzi o rodzinę Groffów, której dysfunkcja i wyobcowanie są jednym z najbardziej bolesnych aspektów serialu, wydaje się, że zostali odstawieni do kąta. Nadal mają mnóstwo czasu na ekranie, ale ponieważ Adam skończył już szkołę i pracuje na farmie, rzadko ma kontakt z Erikiem lub innymi byłymi kolegami z klasy, a sezon spędza na skupianiu się na naprawie swojej relacji z ojcem, Michaelem (Alistair Petrie). Relacja między tymi dwoma złamanymi mężczyznami była jednym z najbardziej emocjonalnych aspektów serialu i choć pozostaje złożona, a Swindells i Petrie zagrali ją doskonale, nigdy nie została w pełni zintegrowana z resztą wydarzeń w serialu.

Sex Education zawsze udawało się być serialem wzbudzającym uśmiech, zwykle wynikający z seksu, ale łączy go ze łzami, ponieważ wielu uczniów przeżywa rozmaite historie sercowe, często cierpiąc wyłącznie z powodu nastoletniej traumy.

Ten sezon nie jest inny – pomijając zdjęcia penisa Otisa – wydaje się, że komponent seksu mniej skupia się na napalonych nastolatkach odkrywających swoje ciała, a bardziej na tym, jak odnaleźć się w bardziej dojrzałych związkach w okresie przejściowym – każda postać wydaje się być w obliczu pewnego rodzaju kryzysu egzystencjalnego w różnych momentach sezonu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Decider | Netflix