Na iPhonie 15 sprawdzisz liczbę cykli naładowań baterii

Z informacji udostępnionych na X (dawniej Twitterze) użytkownicy iPhone’a 15 będą mogli po raz pierwszy sprawdzić licznik cykli naładowania baterii.

Cykle baterii litowo-jonowej w iPhonie: jeden cykl ładowania kończy się po zużyciu energii odpowiadającej 100% pojemności baterii.
Cykle baterii litowo-jonowej w iPhonie: jeden cykl ładowania kończy się po zużyciu energii odpowiadającej 100% pojemności baterii | fot. Apple

Poprzednie metody sprawdzania liczby cykli baterii iPhone’a były nieoficjalne i skomplikowane, takie jak kopiowanie i wklejanie statystyk do Notatek i wyszukiwanie ciągu last_value_CycleCount. Według zrzutu ekranu udostępnionego przez @Tech_Reve informacje o cyklu baterii są widoczne w modelach ‌iPhone’a 15‌ po przejściu do aplikacji UstawieniaOgólne Informacje. Na dole strony znajduje się nowa sekcja Bateria. Oprócz liczby cykli baterii podana jest na niej także data produkcji oraz data pierwszego użycia.

Chociaż stan baterii jest widoczny w iPhonie od kilku lat w postaci „maksymalnej pojemności”, możliwość sprawdzenia określonej liczby cykli jest cennym dodatkowym wskaźnikiem pozwalającym określić jej stan. Cykl ładowania jest rejestrowany za każdym razem, gdy wyczerpana zostanie cała pojemność akumulatora. Dostęp do informacji o cyklu pracy baterii na MacBookach można łatwo uzyskać, przechodząc do sekcji Informacje o systemie.

Na stronie internetowej Apple’a z informacjami o baterii czytamy: Baterie litowo-jonowe stosowane przez Apple ładują się w cyklach. Jeden cykl się kończy, gdy wykorzystasz energię równą 100% pojemności baterii – ale niekoniecznie pochodzącą w całości z jednego ładowania. Załóżmy na przykład, że pewnego dnia zużywasz 75% pojemności baterii, a potem przez noc ładujesz ją do pełna. Jeśli następnego dnia zużyjesz 25% (czyli 100% razem z poprzednim dniem), to w ciągu dwóch dni ukończysz jeden cykl ładowania. Jeden cykl może zatem być rozciągnięty na kilka dni. Pojemność każdej baterii, niezależnie od jej typu, spadnie po określonej liczbie ładowań. W przypadku baterii litowo-jonowych nieznaczny spadek pojemności następuje wraz z każdym ukończonym cyklem ładowania. Stosowane przez Apple baterie litowo-jonowe są tak zaprojektowane, by zachowały co najmniej 80% pierwotnej pojemności nawet po dużej liczbie cykli ładowania. Dokładna liczba cykli jest różna dla poszczególnych urządzeń.

Wczoraj okazało się, że wszystkie modele iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Pro mają nowe ustawienie kondycji baterii, które zapobiega ładowaniu urządzeń powyżej 80% przez cały czas, gdy jest ono włączone.

We wszystkich modelach iPhone’a 15 znajdziesz trzy opcje ukryte w Ustawieniach ➔ Bateria ➔ Kondycja baterii i ładowanie ➔ Optymalizacja ładowania:

  • Zoptymalizowane ładowanie baterii
  • Limit do 80%
  • Brak

Apple twierdzi, że wszystkie modele iPhone’a 15 mają taką samą żywotność baterii, jak poprzednie modele iPhone’a 14. Urządzenia będą w sprzedaży w najbliższy piątek.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Macrumors