iOS 17 mocno obciąża baterię — ale to nic nowego!

Osoby, które zaktualizowały system do wersji iOS 17 prawdopodobnie zauważyły szybsze zużycie baterii iPhone’a. Jest to normalne zachowanie i wszystko powinno się ustabilizować.

iOS 17 a zużycie baterii

Każdego roku, ilekroć Apple wypuści poważną aktualizację systemu operacyjnego iOS dla iPhone’ów, w kolejnych dniach pojawia się wiele skarg dotyczących baterii, zwłaszcza jeśli chodzi o jej żywotność. Są to regularne problemy odnotowywane przez użytkowników i dość typowe dla dużych wydań mobilnego systemu operacyjnego, takich jak iOS 17. Jest kilka powodów, dla których bateria może szybciej się rozładowywać tuż po wykonaniu dużej aktualizacji i chociaż dla większości jest to problem krótkotrwały, niektórzy mogą uznać, że jest to problem długoterminowy.

Bezpośrednim powodem szybszego zużycia baterii jest to, że Spotlight musi ponownie zindeksować wszystkie pliki na iPhonie. Ta baza danych jest kluczowa dla użytkowników, którzy chcą szybko otrzymywać wyniki wyszukiwania na iPhonie.

Ponowne indeksowanie wszystkich plików na urządzeniu może zająć trochę czasu — potencjalnie nawet kilka dni. W tym czasie użytkownicy mogą zauważyć, że ich iPhone’y działają nieco wolniej podczas wyszukiwania i innych zadań, a bateria może być zużywana szybciej niż zwykle.

Po utworzeniu nowej bazy danych natychmiast zmniejszy się obciążenie codziennym przetwarzaniem, poprawiając czas reakcji iPhone’a. Przestanie także zużywać baterię do tego przetwarzania, więc powinna powrócić niemal typowa żywotność baterii.

W niektórych przypadkach proces ponownego indeksowania może zająć tydzień, chociaż w niektórych przypadkach może zakończyć się w ciągu kilku dni. Nie można nic zrobić, aby przyspieszyć ten proces. Ogólnie rzecz biorąc, właściciele iPhone’ów muszą po prostu to przeczekać.

Jeśli po tygodniu nadal widzisz duże zużycie baterii, skontaktuj się ze wsparciem Apple’a, korzystając z wybranej metody, bo przyczyna może być gdzie indziej. Jeśli Apple uzna, że system ma bezpośredni wpływ na szybsze zużycie baterii na pewno wyda szybko poprawkę, aby rozwiązać ten problem.

Starsze iPhone’y z systemem iOS 17 szybciej zużywają baterię

Jest jeszcze jeden powód, dla którego iPhone może zużywać więcej energi niż zwykle po aktualizacji, a może to wynikać z połączenia nowych funkcji i wieku iPhone’a, na którym działa system operacyjny.

Nie jest to „planowane starzenie się” ani żaden inny podobny termin, o którym się dzisiaj mówi. Tak zawsze było i zawsze będzie z oprogramowaniem. W miarę dodawania i ulepszania funkcji zużywają one większą moc obliczeniową.

Do każdego wydanie systemu iOS wprowadzane są nowe funkcje i nowy kod, a główne aktualizacje wymagają większej mocy obliczeniowej. To z kolei mocniej uderza w baterię, ponieważ procesor działa dłużej.

W pewnym stopniu wpływa to też na nowsze modele iPhone’a, ale jest to mniej zauważalne niż w przypadku starszych modeli. W takich przypadkach starsze iPhone’y z wolniejszymi chipami z serii A i mniejszą pojemnością baterii mogą odczuwać skutki znacznie częściej.

Jest mało prawdopodobne, aby Apple w jakiś sposób wypuścił pakiet aktualizacji o wysokiej wydajności dla systemu operacyjnego w celu zmniejszenia zużycia zasobów i naprawienia tego problemu. Alternatywą jest wstrzymanie się z aktualizacją i nie naciskanie przycisku „Przejdź na iOS 17”. Ale jeśli to czytasz, prawdopodobnie jest już za późno, aby tego nie robić.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider