iPhone 15 z kontrolą poziomu naładowania baterii

Nowy iPhone 15 może pozwolić użytkownikom ograniczyć maksymalny poziom naładowania baterii, aby lepiej ją oszczędzać.

iPhone 15 z kablem USB-C

Smartfony iPhone 15 i iPhone 15 Pro już zostały zaprezentowane i zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami oba są wyposażone w port USB-C zamiast Lightning. Oznacza to, że użytkownicy mogą wreszcie używać tego samego kabla do ładowania iPhone’a, iPada i komputera Mac a teraz nawet do AirPodsów Pro. Ale jest coś jeszcze, o czym Apple mógł nam nie powiedzieć podczas prezentacji, ponieważ serwis 9to5Mac znalazł dowody na to, że iPhone 15 będzie miał opcję ograniczenia maksymalnego naładowania baterii.

iPhone 15 będzie zawierał opcję ograniczania ładowania baterii

W oparciu o kod znaleziony w systemie iOS 17 RC, który został udostępniony programistom we wtorek, Apple opracował nową funkcję, która pozwoli użytkownikom ograniczyć maksymalne ładowanie baterii, aby lepiej chronić jej żywotność. Gdy opcja będzie dostępna, pojawi się w menu ustawień baterii.

Gdy funkcja jest wyłączona, użytkownicy zobaczą komunikat informujący, że iPhone „naładuje się do pełnej pojemności”. Jednak gdy ta funkcja jest włączona, użytkownik zostanie poinformowany, że bateria „naładuje się tylko do około XX%”. Aplikacja Ustawienia pokaże także, kiedy iPhone był ostatnio ładowany do limitu ustawionego przez użytkownika.

Ta funkcja działa podobnie do „Zoptymalizowanego ładowania baterii”, która uczy się codziennych czynności użytkownika, dzięki czemu ładowanie baterii przekracza 80% do momentu, gdy użytkownik odłączy iPhone’a od ładowarki. Nowa opcja będzie jednak zawsze ograniczać ładowanie do określonego poziomu naładowania baterii.

Podobna funkcja istnieje już w niektórych telefonach z Androidem, takich jak Samsung Galaxy. Dzieje się tak, ponieważ ładowanie baterii litowo-jonowej do 100% powoduje szybsze starzenie się baterii, dlatego producenci telefonów dodają funkcje ograniczające ładowanie w niektórych sytuacjach. W ten sposób użytkownicy mogą poświęcić czas pracy baterii, aby zapewnić dłuższą pracę komponentu.

Zoptymalizowane ładowanie baterii w iPhonie (iOS)
Zoptymalizowane ładowanie baterii w iPhonie (iOS)

Wielu użytkowników iPhone’a 14 Pro skarży się, że maksymalna pojemność baterii urządzenia znacznie szybko spada. Być może skłoniło to Apple do udostępnienia opcji umożliwiającej użytkownikom lepsze zarządzanie baterią iPhone’a.

Ponieważ iPhone 15 nie trafił jeszcze do sklepów, nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że ta funkcja będzie dostępna od pierwszego dnia. Biorąc jednak pod uwagę, że jest już dostępna w kodzie i nie znaleźliśmy jej włączonej w modelach iPhone’a 14, zakładamy, że nowa funkcja optymalizacji ładowania jest kompatybilna tylko z iPhone’ami ze złączem USB-C.

iOS 17 zostanie udostępniony publicznie w poniedziałek 18 września 2023. Jeśli chodzi o iPhone’a 15, przedsprzedaż rozpoczyna się w ten piątek, a oficjalna premiera jest ustalona na 22 września 2023 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac