Naukowcy odkryli 7 „zagadkowych” nowych gatunków chodzących liści

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym badacze z Uniwersytetu w Getyndze, odkrył siedem nowych gatunków owadów liściastych, powszechnie znanych jako chodzące liście.

Pulchriphyllium anangu (A) jest nowym, odrębnym gatunkiem pochodzącym z Indii, oba pozostałe osobniki (B i C) pomimo różnic zewnętrznych należą do nowo opisanego gatunku filipińskiego Phyllium ortizi
Pozory mogą mylić: wygląd owadów liściastych niekoniecznie odzwierciedla ich przynależność gatunkową. Podczas gdy Pulchriphyllium anangu (A) jest nowym, odrębnym gatunkiem pochodzącym z Indii, oba pozostałe osobniki (B i C) pomimo różnic zewnętrznych należą do nowo opisanego gatunku filipińskiego Phyllium ortizi | fot. Vishwanath Gowda (A), Maxime Ortiz (B i C).

Zespół międzynarodowych badaczy, w tym eksperci z Uniwersytetu w Getyndze, zidentyfikował siedem nowych gatunków owadów liściastych, zwanych także „chodzącymi liśćmi”. Owady te należą do rzędu owadów patyczkowatych i liściastych i znane są ze swojego niezwykłego wyglądu: łudząco przypominają części roślin, takie jak gałązki, kora czy – w przypadku owadów liściastych – liście. Ich zaawansowany kamuflaż służy nie tylko jako mechanizm obronny przed drapieżnikami, ale także stanowi wyzwanie dla badań naukowych. Dzięki analizie genetycznej naukowcom udało się odkryć „tajemnicze gatunki”, które wyglądają identycznie zewnętrznie, ale różnią się genetycznie. Badania te mają istotne implikacje nie tylko dla systematycznej klasyfikacji owadów liściastych, ale także dla zachowania ich różnorodności biologicznej.

Taksonomia – czyli nazewnictwo, opis i klasyfikacja gatunków – jest trudna w przypadku owadów liściastych: osobniki różnych gatunków mogą być trudne do odróżnienia, ale w obrębie gatunku mogą występować ogromne różnice.

„Osobniki różnych gatunków są często liczone jako należące do tego samego gatunku na podstawie ich wyglądu. Niektóre nowe gatunki udało nam się zidentyfikować jedynie na podstawie ich cech genetycznych” – wyjaśnia kierownik projektu, dr Sarah Bank-Aubin z Wydziału Ewolucji Zwierząt i Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu w Getyndze.

Wcześniej sądzono, że niektóre pojedyncze owady pochodzące z Indii należą do gatunku szeroko rozpowszechnionego w Azji Południowo-Wschodniej. Ale teraz naukowcy odkryli, że są to zupełnie nowe gatunki owadów liściastych.

Bank-Aubin podkreśla: „Odkrycie jest ważne dla ochrony gatunku: jeśli w Indiach wymrą wszystkie osobniki, to nie tylko grupa w obrębie gatunku ulegnie redukcji, jak wcześniej sądzono. W rzeczywistości wymierany jest cały odrębny gatunek. Oznacza to, że ochrona gatunku indyjskiego jest szczególnie ważna.”

Inne nowo odkryte gatunki pochodzą z Wietnamu, Borneo, Jawy i Filipin.

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze współpracowali z ekspertem od owadów liściastych Roycem Cummingiem z City University w Nowym Jorku. Ta współpraca badawcza doprowadziła do identyfikacji ponad dwudziestu nowych gatunków.

Dr Sven Bradler, który od ponad 20 lat bada ewolucję owadów patyczkowatych i liściastych na Uniwersytecie w Getyndze, wyjaśnia: „Istnieje około 3500 znanych gatunków owadów patyczkowatych i liściastych, a obecnie opisano nieco ponad 100 gatunków owadów owad liściasty. Chociaż stanowią tylko niewielką część tej różnorodnej rodziny owadów, ich spektakularny i nieoczekiwany wygląd czyni je wyjątkowymi”.

Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie ZooKeys.

Odniesienie: On seven undescribed leaf insect species revealed within the recent “Tree of Leaves” (Phasmatodea, Phylliidae) autorstwa Royce’a T. Cumminga, Stéphane’a Le Tiranta, Jacksona B. Linde, Megan E. Solan, Evelyn Marie Foley, Normana Enrico C. Eulin, Ramon Lavado, Michael F. Whiting, Sven Bradler i Sarah Bank, 3 sierpnia 2023 r., ZooKeys.
DOI: 10.3897/zookeys.1173.104413

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: SciTechDaily | ZooKeys