Program „Krypton” na TVP Nauka o tajemnicach fizyki i chemii

W niedzielę, 3 września 2023 roku o godz. 13:20 TVP Nauka zaprasza na premierę nowego cyklu „Krypton”.

„Krypton” na TVP Nauka - prowadzący program Paweł Piszczałka
„Krypton” – prowadzący program Paweł Piszczałka | fot. TVP Nauka

Cykliczny program popularnonaukowy Krypton na TVP Nauka łączy nowoczesne technologie, badania naukowe oraz praktyczne codzienne wykorzystanie odkryć naukowców. Paweł Piszczałka – popularyzator nauki zajrzy do najnowocześniejszych polskich laboratoriów, w których pracują międzynarodowe zespoły naukowców.

Nazwa cyklu jest nieprzypadkowa. Pierwszy człon wyrazu „krypton” po grecku oznacza coś ukrytego i niewidocznego. Chemia i fizyka chowają przed nami wiele tajemnic, dlatego w ich odkrywaniu pomoże popularyzator nauki Paweł Piszczałka.

Pierwszy odcinek cyklu został poświęcony największemu w Polsce cyklotronowi, który znajduje się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie. Widzowie dowiedzą się m.in. na czym polega zastosowanie cyklotronu przy wytwarzaniu radioaktywnych izotopów, które w postaci radiofarmaceutyków wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

Lasery femtosekundowe i ich zastosowanie to temat kolejnego odcinka cyklu „Krypton”. Współcześnie lasery są obecne niemal we wszystkich gałęziach ludzkiej aktywności. Naukowcy wciąż rozwijają związane z nim technologie i ulepszają ich możliwości. Femtosekundowe lasery impulsowe należą do jednych z najszybszych tego typu urządzeń na świecie.

W odcinku poświęconym katalizie widzowie TVP Nauka odwiedzą kilka grup laboratoryjnych działających w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pracujący tam naukowcy zaprezentują zjawisko katalizy i jej zastosowanie m.in. w nowatorskich metodach oczyszczania wody czy tworzeniu najnowszej generacji fotowoltaiki.

TVP Nauka, „Krypton”, premierowe odcinki w niedziele o godz. 13:20.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TVP Nauka