Safari 17 beta dostępna dla systemów macOS 13 i 12

Przeglądarka Safari 17 beta jest teraz dostępna do pobrania także dla użytkowników komputerów Mac z systemami macOS Ventura i Monterey.

Safari Beta (Apple) - ikona

Wraz z wprowadzeniem systemu macOS Sonoma dla programistów na WWDC 2023 w czerwcu, Apple przedstawiło i Safari 17 – ważną aktualizację przeglądarki internetowej firmy z Cupertino. Chociaż przeglądarka Safari 17 beta była początkowo dostępna tylko pod systemem macOS 14 (Sonoma), firma Apple udostępniła teraz wersję beta wszystkim użytkownikom komputerów Mac z systemami macOS Ventura (13.X) i Monterey (12.X).

Safari 17 zawiera kilka dużych ulepszeń, w tym obsługę formatów multimedialnych JPEG XL i HEIC oraz obsługę Live Text dla tekstu pionowego. Dzięki profilom użytkownicy mogą przechowywać historię przeglądania i ustawienia witryn internetowych według kategorii tematycznych, takich jak praca czy prywatne. Safari 17 umożliwia także użytkownikom udostępnianie haseł i kluczy dostępu zaufanym kontaktom.

Istnieją również duże aktualizacje dla twórców stron internetowych. Tryb projektowania responsywnego został odświeżony, aby „skupić się na responsywności projektu strony na dowolnej szerokości i wysokości na komputerze Mac”. Menu Programowanie (Developer) również zostało przeprojektowane, aby ułatwić znajdowanie kluczowych narzędzi używanych do tworzenia i testowania witryn i aplikacji internetowych.

Apple zastąpiło również sekcję Funkcje eksperymentalne, która była raczej zagracona, nowym ustawieniem Flagi funkcji (Feature Flags). To menu umożliwia użytkownikom wyszukiwanie określonych funkcji do wypróbowania. Funkcje eksperymentalne są teraz podzielone na kategorie: stabilne, testowe, poglądowe lub deweloperskie.

A dla tych, którzy chcą wypróbować nową wersję Safari przed jej wydaniem bez konieczności instalowania systemu macOS Sonoma beta, firma Apple udostępniła Safari 17 beta użytkownikom korzystającym z wcześniejszych wersji systemu macOS. Jest jednak pewien haczyk. Niektóre funkcje, takie jak obsługa aplikacji internetowych, są dostępne tylko na komputerach Mac z systemem macOS Sonoma.

Kilka tygodni temu Apple zaktualizował także Safari Technology Preview o niektóre funkcje dostępne w Safari 17. Dla tych, którzy nie znają wersji przeglądarki Safari Technology Preview, już wyjaśniam – to wersja z eksperymentalnymi funkcjami przeznaczonymi dla programistów.

Safari technology Preview i Safari beta na stronie Apple Developer (lipiec 2023)
Safari technology Preview i Safari beta na stronie Apple Developer (lipiec 2023)

Jeśli chcesz zainstalować przeglądarkę Safari 17 w wersji beta na komputerze Mac, zaloguj się za pomocą swojego Apple ID w witrynie Apple Developer i pobierz najnowszą wersję przeglądarki Safari w wersji beta dla swojego systemu. W przeciwieństwie do Safari Technology Preview, należy pamiętać, że wersja Safari Beta zastąpi główną aplikację Safari.

Safari 17 beta dla użytkowników komputerów Mac z systemami macOS Ventura i Monterey
Safari 17 beta dla użytkowników komputerów Mac z systemami macOS Ventura i Monterey

Safari 17 zostanie oficjalnie udostępniona publicznie tej jesieni wraz z wydaniem aktualizacji systemu macOS Sonoma.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Apple | 9To5Mac