Li-Fi to świetlna przyszłość internetu

Internet Li-Fi z żarówki – bezprzewodowy internet przesyłany światłem LED, został właśnie przetestowany w rzeczywistym świecie i jest 100 razy szybszy niż Wi-Fi.

Li-Fi - internet z żarówki LED

Juz wkrótce możemy usłyszeć dużo więcej o bezprzewodowej technologii internetu Li-Fi, który przesyła dane z dużą szybkością za pomocą światła widzialnego (VLC). Naukowcy osiągnęli w warunkach laboratoryjnych prędkość przesyłu danych Li-Fi równą 224 Gb/s (daje to możliwość pobrania 18 filmów o wielkości 1,5 GB każdy w ciągu jednej sekundy). Potencjał tej technologii jest ogromny i może zmienić sposób w jaki korzystamy z dostępu do internetu.

Co to jest Li-Fi?

Li-Fi (z ang. light fidelity, czyli po polsku świetlna wierność) to bezprzewodowa technologia, podobna do Wi-Fi, z tą różnicą, że pozwala na wysyłanie danych z dużą prędkością przy użyciu światła widzialnego (VLC). Wynaleziona została w 2011 roku przez profesora Haralda Haasa z Uniwersytetu w Edynburgu. Li-Fi ma dużo więcej zalet w porównaniu ze znanym nam obecnie bezprzewodowym dostępem do internetu. Li-Fi można nazwać ekologicznym internetem, albo wręcz zielonym internetem.

„Light Fidelity” podobnie jak „Wireless Fidelity” (Wi-Fi) czy „High fidelity” (Hi-Fi) to tylko rozwinięcie skrótu i według niektórych nie znaczy nic konkretnego.

Li-Fi pozwala na większe bezpieczeństwo w sieciach lokalnych, ponieważ światło nie przenika przez ściany, co oznacza także mniej zakłóceń między urządzeniami. Być może najbardziej istotną zaletą jest to, że oferuje bardzo dużą szybkość przesyłu. Naukowcy donoszą, że dzięki temu rozwiązaniu można osiągnąć transmisję danych na poziomie 1 GB/s, czyli prędkość 100 razy większą niż średnią prędkość Wi-Fi.

Li-Fi określić można jako technologię optycznej sieci bezprzewodowej, która wykorzystuje diody LED do transmisji danych. Wykorzystywane do tego celu są zwykłe żarówki LED, które mamy w domach czy biurach, wyposażone są jednak dodatkowo w specjalny mikrochip, który moduluje światło do optycznej transmisji danych. Dane nadawane są przez żarówki LED i odbierane przez specjalne fotoreceptory. Wczesne modele rozwojowe LiFi mogły przesyłać dane do 150 megabitów na sekundę (Mb/s).

Jak działa transfer danych przez VLC (żarówki LED)?

Zalety technologii Li-Fi

  • wyższe prędkości niż przy bezprzewodowym dostępie do internetu,
  • zdolność przepustowa: mamy 10 000 razy więcej spektrum, 10 000 razy więcej LED-ów już zainstalowanych,
  • większe bezpieczeństwo, ponieważ dane nie mogą zostać przechwycone poza dostępem do światła,
  • zapobiega piggybackingowi, czyli możliwości podłączenia się do sieci, bez wiedzy właściciela,
  • eliminuje ewentualne zakłócenia sieciowe oraz radiowe
  • nie powoduje zakłóceń z inną elektroniką, dzięki czemu może być stosowany w miejscach ze specjalistycznymi uradzeniami, na przykład w szpitalach i samolotach,
  • jest ekologicznym internetem – światło jest wszędzie, dzięki czemu każde z tych świateł może być potencjalnym przekaźnikiem danych bezprzewodowych, bez konieczności tworzenia oddzielnej infrastruktury.

Prezes estońskiej firmy technologicznej Velmenni w wywiadzie dla brytyjskiego International Business Times, że są w trakcie kilku pilotażowych projektów w różnych branżach, w których mogą już wykorzystać VLC (światło widzialne) do komunikacji internetowej.

Li-Fi, Wi-Fi, LTE - ekosystem internetu bezprzewodowego w domu

Obecnie są już zaprojektowane inteligentne rozwiązania oświetleniowe dla środowiska przemysłowego, gdzie transmisja danych odbywa się za pomocą światła, a także w jednym z biur prywatnej firmy.

Technologia wykorzystuje VLC – medium, które wykorzystuje światło widzialne pomiędzy 400 i 800 teraherców (THz). Działa ona  jak niezwykle zaawansowana postać kodu Morse’a – zapalenie i gaszenia światła. Jednak przy Li-Fi odbywa się to tak szybko i przy tak ekstremalnych szybkościach, że może być przepisane na kod binarny. Osoby z epilepsją mogą być spokojne – nie jest to dostrzegalne dla ludzkiego oka.

Ktoś mógłby powiedzieć, że dioda LED musi być włączona cały czas, żeby mieć dostęp do internetu. Owszem, ale można je przyciszyć do takiego poziomu, że będzie niewidzialne, a w dalszym ciągu będzie przesyłało dane.

Li-Fi prawdopodobnie nie wyprze całkowicie standardu Wi-Fi w nadchodzących dekadach – obie technologie mogą być stosowane razem w celu osiągnięcia bardziej wydajnych i bezpiecznych sieci. Nasze domy, biura i budynki przemysłowe zostały już wyposażone w infrastrukturę, aby zapewnić bezprzewodowy dostęp do internetu Wi-Fi. Zanim nowa świetlna łączność internetowa się upowszechni, musimy dostosować obecne urządzenia do pracy w nowym standardzie, a to nie stanie się z roku na rok.

Harold Hass podczas wykładu dla TED pt. „Dane bezprzewodowe z każdej żarówki” powiedział, że wszystko co musielibyśmy zrobić (aby zacząć korzystać z Li-Fi – przyp. red.), to umieszczenie małego mikroczipa w każdym potencjalnym urządzeniu do świecenia. I wówczas będzie ono łączyło dwie podstawowe funkcjonalności: oświetlenie i bezprzewodowy przesył danych. I osobiście wierzę, że to ta symbioza może rozwiązać cztery główne problemy, które dotyczą współczesnej komunikacji bezprzewodowej. A w przyszłości, będziecie mieli nie tylko 14 miliardów żarówek, możecie mieć 14 miliardów Li-Fi na całym świecie – dla czystszej, bardziej zielonej, a nawet jaśniejszej przyszłości.

źródło: Science Alert – Li-Fi has just been tested in the real world, and it’s 100 times faster than Wi-Fi – Sorry, Wi-Fi. We had some good times together, pureLiFi™ – What is LiFi?