„Czas krwawego księżyca” – nowy dłuuugi film Scorsese trafi na Apple TV+

Cesarz kina Martin Scorsese zrobił kolejny zabójczy film– zobacz zwiastun „Czas krwawego księżyca”, który zdradza trochę fabuły — i dlaczego film trwa ponad 3 godziny.

„Czas krwawego księżyca” (Apple TV+, Martin Scorsese, 2023)
„Czas krwawego księżyca” (Apple TV+, Martin Scorsese, 2023)

Mistrz Martin Scorsese to postać wielu talentów: niedoceniany aktor, geniusz stojący za najwspanialszym filmem, jaki nigdy nie powstał, i facet, który pewnego razu popełnił straszny błąd, robiąc przemyślaną, dobrze napisaną krytykę filmów Marvela. Jest także jednym z największych żyjących amerykańskich reżyserów, człowiekiem o ogromnym zasięgu, nokautującym filmy od romansu z epoki Wieku niewinności po biblijną bajkę „co by było, gdyby” Ostatnie kuszenie Chrystusa, a także kilka filmów dokumentalnych z koncertów i chyba kilka filmów o gangsterach.

Zobacz też: Epicki film „Napoleon” Ridleya Scotta w kinach już w listopadzie

Czy jest bogiem-cesarzem kina? Wystarczy spojrzeć na jego dorobek – oraz nowy zwiastun nowego filmu Czas krwawego księżyca (tyt. oryg. Killers of the Flower Moon) – i trudno jest powiedzieć coś innego niż „do diabła, on nim jest”.

W przeciwieństwie do pierwszego zwiastuna filmu, który ma ciężki klimat i lekką fabułę, najnowsze spojrzenie na Czas krwawego księżyca zdradza kilka kwestii dla tych, którzy nie znają przełomowej książki non-fiction Davida Granna o tym samym tytule.

To, co zaczyna się jako prawdziwa kryminalna opowieść o serii morderstw w Narodzie Osagów, staje się większą tragedią o plądrowaniu Osagów po odkryciu ropy na ich ziemi.

Gdy w latach 20. XX wieku w Oklahomie zostają odkryte złoża ropy na terenie zamieszkałym przez Osedżiów, ktoś zaczyna mordować członków plemienia, aż do akcji wkracza FBI, by rozwiązać zagadkę.

— oficjalny opis filmu

Według doniesień Czas krwawego księżyca trwa aż trzy godziny i 26 minut i wygląda na wypełnioną po brzegi rzeczami, które prawdopodobnie sprawią, że ten czas szybko minie. Zakazany romans, tragedia historyczna, prawdziwa zbrodnia i tematyczny rezonans z wcześniejszymi badaniami Scorsese na temat amerykańskiej żądzy władzy i spustoszenia, jakie ona sieje – niewielu filmowców zasłużyło na taką hojność, ale Scorsese jest jednym z nich.

Czas krwawego księżyca pojawi się w amerykańskich kinach 20 października 2023 roku a następnie trafi do serwisu Apple TV+.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple TV+ | Polygon