Wyślij swoje imię na orbitę Jowisza z NASA

NASA zaprasza wszystkich do podpisania wiersza, który poleci na pokładzie Europa Clipper w 2024 roku i trafi na orbitę Jowisza w 2030 roku.

NASA Message in a Bottle Europa Clipper: Obraz butelki widoczny nad powierzchnią Europy, która jest lodowatoniebieska, z Jowiszem wyłaniającym się w tle. W butelce znajduje się zwój z napisem „Your Name Here”. Sonda Europa Clipper widoczna w oddali.
NASA „Message in a Bottle” Europa Clipper

Kampania NASA o nazwie Message in a Bottle (pol. Wiadomość w butelce) daje możliwość każdemu na umieszczenie swojego imienia na mikroczipie z wierszem In Praise of Mystery: A Poem for Europa (pol. Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy) amerykańskiej poetki narodowej Ady Limón. Chip wystartuje na pokładzie statku kosmicznego NASA Europa Clipper do Jowisza i jego księżyca Europa. Ludzie z całego świata mogą dodać swoje imiona i nazwiska pod oryginalnym wierszem poświęconym misji NASA Europa Clipper, zanim statek kosmiczny rozpocznie podróż do księżyca Jowisza, Europy w październiku 2024 roku.

Zobacz też: Nie grozi nam katastrofa z asteroidą przez najbliższe 1000 lat?

Wiersz i imiona będą jak wiadomość w butelce, podróżująca miliardy mil. Celem misji jest zbadanie, czy ocean leżący pod lodową skorupą Europy może podtrzymywać życie.

W ramach akcji Message in a Bottle wszystkie nazwiska otrzymane przed godziną 23:59. EST 31 grudnia 2023 roku, zostaną zapisane na mikroczipie wraz z wierszem In Praise of Mystery: A Poem for Europa.

Aby podpisać, przeczytać wiersz i usłyszeć, jak Limón go recytuje na animowanym filmie, przejdź na stronę akcji.

Witryna umożliwia również uczestnikom stworzenie i pobranie spersonalizowanej pamiątki — ilustracji ze swoim imieniem na wiadomości w butelce na tle grafiki z Europą i Jowiszem — w celu upamiętnienia tego wydarzenia. Każdy uczestnik może podzielić się swoją wiadomością w mediach społecznościowych dodając hashtag #SendYourName.

„Message in a Bottle” to idealne połączenie nauki, sztuki i technologii. Cieszymy się, że możemy podzielić się ze światem możliwością bycia częścią podróży Europa Clipper. Cieszy mnie, że nasze imiona będą podróżować po naszym Układzie Słonecznym na pokładzie statku kosmicznego odpornego na promieniowanie, który stara się odkryć tajemnice zamarzniętego księżyca Jowisza.

– powiedziała Nicola Fox, zastępczyni administratora misji naukowej NASA’s Science Mission Directorate in Washington.

Kampania „Wiadomość w butelce” jest podobna do innych projektów NASA, które umożliwiły dziesiątkom milionów ludzi wysłanie swoich nazwisk na przejażdżkę razem z Artemisem I i kilkoma statkami kosmicznymi marsjańskimi. Opiera się na długiej tradycji agencji wysyłania inspirujących wiadomości na statkach kosmicznych, które badały nasz Układ Słoneczny i nie tylko. W duchu Złotej płyty NASA Voyagers, która wysłała kapsułę czasu z dźwiękami i obrazami, aby przekazać różnorodność życia i kultury na Ziemi, program ma na celu rozbudzenie wyobraźni ludzi na całym świecie.

NASA – Message in a Bottle (Europa Clipper) - serwis mobiRANK.pl
NASA – Message in a Bottle (Europa Clipper) – serwis mobiRANK.pl

Możesz oglądać na żywo postępy pracy w monitowaniu Europa Clipper w JPL. Sonda, która ma zostać wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie, pokona 1,8 miliarda mil (2,6 miliarda kilometrów), aby dotrzeć do systemu Jowisza – planowany przylot w 2030 roku. Okrążając Jowisza i przelatując obok Europy około 50 razy, zarejestruje kolejne pół miliarda mil (800 000 kilometrów), podczas gdy zestaw instrumentów naukowych zgromadzi dane na temat podpowierzchniowego oceanu, skorupy lodowej i atmosfery księżyca.

W styczniu Limón odwiedziła JPL, aby zobaczyć statek kosmiczny i dowiedzieć się więcej o misji. Została mianowana 24. laureatką poetyckiej konsultantki w dziedzinie poezji przez bibliotekarkę Kongresu Carlę Hayden w 2022 roku. I ponownie powołana na drugą, dwuletnią kadencję w kwietniu 2023 roku. Limón urodziła się w Sonoma w Kalifornii i ma meksykańskie pochodzenie. Jest autorką kilku zbiorów poezji, w tym „The Hurting Kind” i „The Carrying”, które zdobyły nagrodę National Book Critics Circle Award for Poetry.

Centrum Poezji i Literatury Biblioteki Kongresu jest siedzibą oficjalnego poety narodowego, Poet Laureate Consultant in Poetry – stanowisko to istnieje od 1937 roku. Biblioteka Kongresu jest największą na świecie biblioteką, oferującą dostęp do twórczego zapisu Stany Zjednoczone – oraz obszerne materiały z całego świata – zarówno na miejscu, jak i online. Jest głównym ramieniem badawczym Kongresu Stanów Zjednoczonych i siedzibą Urzędu ds. Praw Autorskich USA.

Więcej o misji Europa Clipper

Głównym celem naukowym misji Europa Clipper jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy istnieją miejsca, w których mogłoby istnieć życie. Trzy główne cele naukowe misji to zrozumienie natury skorupy lodowej i oceanu pod nią, a także składu i geologii księżyca. Szczegółowa eksploracja Europy w ramach misji pomoże naukowcom lepiej zrozumieć potencjał astrobiologiczny dla światów nadających się do zamieszkania poza naszą planetą.

Zarządzany przez Caltech w Pasadenie w Kalifornii, JPL kieruje rozwojem misji Europa Clipper we współpracy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland dla Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. APL zaprojektował główny korpus statku kosmicznego we współpracy z JPL i NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. Biuro programu misji planetarnych w Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Huntsville w stanie Alabama zarządza programami misji Europa Clipper.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA