„Fenomeny współczesnego życia” od 10 lipca w BBC Earth

Poznaj historie niezwykłych technologii i usług, które jeszcze kilka dekad temu mogłyby nam się wydawać, że są możliwe tylko w filmach!

„Fenomeny współczesnego życia” - prof. Hannah Fry (BBC, 2022)
„Fenomeny współczesnego życia” – prof. Hannah Fry (BBC, 2022)

Smartfony, trenażery, karty płatnicze – co je łączy? To jedne w wielu przedmiotów codziennego użytku, które jeszcze niedawno uważaliśmy za cuda techniki. Dzięki szybkiemu tempu zmian stały się one prozaicznymi towarzyszami naszego codziennego życia, choć jeszcze 20 lat temu ich używanie zakwalifikowalibyśmy co najwyżej do wizji typu science fiction.

Może Cię zainteresowac także: „Narodziny miliarderów” w środy na BBC Brit

W tym 6-odcinkowym serialu dokumentalnym pt. Fenomeny współczesnego życia (tyt oryg. The Secret Genius of Modern Life) z 2022 roku, prowadząca – profesor Hannah Fry zabiera nas do świata nowych technologii, które już dobrych kilku lat są naszą codziennością, ale nie wszyscy pamiętają lub znają ich początki i to jak powstawały.

Program przybliży nam historię kart płatniczych, aplikacji mobilnych i serwisów do zamawiania jedzenia z dostawą, inteligentnych asystentów głosowych, samochodów elektrycznych, opasek fitness, oraz wielkich biznesów sprzedażowych w sieci.

Opisy odcinków serialu „Fenomeny współczesnego życia”

Odcinek 1. (51 min)
Tematem tego odcinka jest karta płatnicza, cyfrowy klucz dostępu do gotówki. Okazuje się, że jej powstaniu przyświecały nie tylko szlachetne intencje.

Odcinek 2. (50 min)
Choć kilkanaście lat temu nie przyszłoby nam to do głowy, obecnie z aplikacji do zamawiania jedzenia korzystają miliony użytkowników. Prowadząca program Hannah Fry analizuje szybką karierę tego typu usług.

Odcinek 3. (49 min)
Z wirtualnych asystentów korzysta już prawie połowa Europejczyków. Jak to możliwe, że serwis, który jeszcze kilkanaście lat temu zostałby sklasyfikowany jako wizja science fiction, na stałe zagościł w naszej codzienności?

Odcinek 4. (50 min)
Tematem odcinka są samochody elektryczne. Prowadząca program wyjaśnia związek między bateriami do kamer a powstaniem elektrycznego imperium Elona Muska.

Odcinek 5. (50 min)
Profesor Hannah Fry wyjaśnia, jak prowadzone w latach 70. testy zderzeniowe samochodów przyczyniły się do wynalezienia urządzeń zliczających kroki, a walki powietrzne z czasów II wojny światowej – sprzętu do monitorowania zdrowia. Bardzo obecnie popularne opaski monitorujące ruch i funkcje organizmu są wykorzystywane nawet do łapania morderców.

Odcinek 6. (50 min)
Profesor Hannah Fry odwiedza centrum autoryzacji firmy E-bay, która od lat toczy wojnę z procederem sprzedaży podróbek sportowego obuwia. Poznaje historię rodzinnej waśni, w wyniku której powstały dwie popularne marki, i odkrywa, że podeszwy słynnych butów sportowych zostały zainspirowane… goframi.

Serial dokumentalny będzie można oglądać w telewizji na kanale BBC Earth od 10 lipca 2023 roku – emisja w poniedziałki o godz. 19:55. Wszystkie odcinki można obejrzeć także online w serwisie VOD Canal+ online:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BBC Polska