Zespół naukowców stworzył rekonstrukcję 3D, która ukazuje oszałamiająco szczegółowo twarz egipskiego faraona Tutanchamona.
W 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter odkrył w Dolinie Królów prawie nienaruszony grobowiec Tutanchamona. Odkrycie to odbiło się szerokim echem w mediach na całym świecie i wywołało odrodzenie zainteresowania starożytnym Egiptem. Panowanie Tutenchamona było przedmiotem wielu spekulacji. Podczas gdy obfitość artefaktów znalezionych w jego grobowcu dostarczyła wielu informacji o faraonie-chłopcu, nadal istnieje wiele tajemnic dotyczących jego życia i śmierci, w tym stan jego zdrowia fizycznego.
Jednym z aspektów życia faraona, który zaintrygował badaczy i opinię publiczną, jest jego wygląd twarzy. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci naukowcy próbowali zrekonstruować, jak mogła wyglądać jego twarz, stosując szereg metod.
W 1983 roku artystka medycyny sądowej Betty Pat Gatliff zrekonstruowała twarz Tutanchamona w postaci gipsowej czaszki – zrobiła to na podstawie radiografii prawdziwej czaszki. W zeszłym roku zespół stworzył kolejną rekonstrukcję przy pomocy technologii cyfrowej i na podstawie tomografii komputerowej, która posłużyła jako podstawa do filmu dokumentalnego PBS.
Teraz zespół naukowców – w tym eksperci medycyny sądowej i antropolodzy – stworzyli nowatorską cyfrową rekonstrukcję twarzy Tutenchamona przy użyciu zaawansowanych technik, a wyniki opublikowano w Italian Journal of Anatomy and Embryology.
„Przypadek faraona Tutanchamona okazuje się fascynujący i niezwykle złożony i można go ocenić tylko poprzez podejście multidyscyplinarne” – powiedzieli dla Newsweeka autorzy Francesco Maria Galassi i Elena Varotto, którzy są ekspertami w tej dziedzinie.
Przeczytaj też: Tak mógł wyglądać najstarszy człowiek, jakiego kiedykolwiek znaleziono
„W tym badaniu skupiliśmy się na anatomicznych aspektach jego okolicy czaszki, aby przybliżyć jego twarz, przeglądając również wcześniejsze badania w tym kierunku” – powiedzieli autorzy, obaj związani z Centrum Badań Antropologii Sądowej, Paleopatologii i Bioarcheologii (FAPAB) na Sycylii we Włoszech.
Zespół stworzył trójwymiarową rekonstrukcję czaszki Tutenchamona na podstawie już opublikowanych danych, w tym pomiarów antropometrycznych i zdjęć rentgenowskich szczątków króla-chłopca, a także odpowiednich badań z dziedziny biomedycyny.
Następnie przeprowadzili przybliżenie twarzy – technikę, która wykorzystuje czaszkę jako podstawę do ponownego wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby twarz osoby podczas życia. W celu przybliżenia zespół wykorzystał oprogramowanie Blender 3D z dodatkiem OrtogOnBlender, który umożliwia udoskonaloną reprezentację tkanki miękkiej twarzy.
„W ostatnich latach rekonstrukcje cyfrowe dokonały kwantowego skoku w dokładności i szczegółowości” – powiedział Newsweekowi Michael Habicht, inny autor artykułu. „Szczególnie skóra i oczy mogą być przedstawione o wiele bardziej realistycznie niż jeszcze kilka lat temu”.
„Nasza rekonstrukcja jest zdumiewająco podobna do tej wykonanej przez francuski zespół kilka lat temu” – powiedział Habicht dla MailOnline. „Odpowiada również starożytnym wizerunkom Tutanchamona, zwłaszcza z głową na kwiecie lotosu z jego skarbu grobowego”.
Biorąc pod uwagę te podobieństwa i zastosowane przez nich techniki, autorzy najnowszego badania uważają, że ich rekonstrukcja będzie prawdopodobnie stosunkowo dokładna.
„Jesteśmy przekonani, że w ogólnej strukturze istnieje dobra zgodność z prawdziwą twarzą” – powiedział MailOnline Cicero Moraes, ekspert w dziedzinie grafiki i inny autor badania.
„Dla mnie wygląda jak młody mężczyzna o delikatnej twarzy” – powiedział Moraes. „Patrząc na niego, widzimy bardziej młodego studenta niż polityka pełnego obowiązków, co czyni tę postać historyczną jeszcze ciekawszą”.
Najnowsza rekonstrukcja zapewnia nowy wgląd w fizyczny wygląd Tutanchamona, co w pewnym stopniu odpowiada na jedno z nieustannych pytań dotyczących jego życia.
„Dzięki temu spojrzeniu możemy dołożyć jeszcze jeden element do tej wielkiej i tajemniczej układanki, jaką jest historia Tutanchamona” – powiedział Moraes dla Newsweeka.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Newsweek.com