Nowa rekonstrukcja 3D twarzy Tutanchamona

Zespół naukowców stworzył rekonstrukcję 3D, która ukazuje oszałamiająco szczegółowo twarz egipskiego faraona Tutanchamona.

Najnowsza rekonstrukcja twarzy Tutanchamona, pokazana z przodu i z profilu
Najnowsza rekonstrukcja twarzy Tutanchamona, pokazana z przodu i z profilu | fot. C. Moraes et al./Italian Journal of Anatomy and Embryology

W 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter odkrył w Dolinie Królów prawie nienaruszony grobowiec Tutanchamona. Odkrycie to odbiło się szerokim echem w mediach na całym świecie i wywołało odrodzenie zainteresowania starożytnym Egiptem. Panowanie Tutenchamona było przedmiotem wielu spekulacji. Podczas gdy obfitość artefaktów znalezionych w jego grobowcu dostarczyła wielu informacji o faraonie-chłopcu, nadal istnieje wiele tajemnic dotyczących jego życia i śmierci, w tym stan jego zdrowia fizycznego.

Jednym z aspektów życia faraona, który zaintrygował badaczy i opinię publiczną, jest jego wygląd twarzy. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci naukowcy próbowali zrekonstruować, jak mogła wyglądać jego twarz, stosując szereg metod.

W 1983 roku artystka medycyny sądowej Betty Pat Gatliff zrekonstruowała twarz Tutanchamona w postaci gipsowej czaszki – zrobiła to na podstawie radiografii prawdziwej czaszki. W zeszłym roku zespół stworzył kolejną rekonstrukcję przy pomocy technologii cyfrowej i na podstawie tomografii komputerowej, która posłużyła jako podstawa do filmu dokumentalnego PBS.

Teraz zespół naukowców – w tym eksperci medycyny sądowej i antropolodzy – stworzyli nowatorską cyfrową rekonstrukcję twarzy Tutenchamona przy użyciu zaawansowanych technik, a wyniki opublikowano w Italian Journal of Anatomy and Embryology.

„Przypadek faraona Tutanchamona okazuje się fascynujący i niezwykle złożony i można go ocenić tylko poprzez podejście multidyscyplinarne” – powiedzieli dla Newsweeka autorzy Francesco Maria Galassi i Elena Varotto, którzy są ekspertami w tej dziedzinie.

Przeczytaj też: Tak mógł wyglądać najstarszy człowiek, jakiego kiedykolwiek znaleziono

„W tym badaniu skupiliśmy się na anatomicznych aspektach jego okolicy czaszki, aby przybliżyć jego twarz, przeglądając również wcześniejsze badania w tym kierunku” – powiedzieli autorzy, obaj związani z Centrum Badań Antropologii Sądowej, Paleopatologii i Bioarcheologii (FAPAB) na Sycylii we Włoszech.

Zespół stworzył trójwymiarową rekonstrukcję czaszki Tutenchamona na podstawie już opublikowanych danych, w tym pomiarów antropometrycznych i zdjęć rentgenowskich szczątków króla-chłopca, a także odpowiednich badań z dziedziny biomedycyny.

Następnie przeprowadzili przybliżenie twarzy – technikę, która wykorzystuje czaszkę jako podstawę do ponownego wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby twarz osoby podczas życia. W celu przybliżenia zespół wykorzystał oprogramowanie Blender 3D z dodatkiem OrtogOnBlender, który umożliwia udoskonaloną reprezentację tkanki miękkiej twarzy.

„W ostatnich latach rekonstrukcje cyfrowe dokonały kwantowego skoku w dokładności i szczegółowości” – powiedział Newsweekowi Michael Habicht, inny autor artykułu. „Szczególnie skóra i oczy mogą być przedstawione o wiele bardziej realistycznie niż jeszcze kilka lat temu”.

„Nasza rekonstrukcja jest zdumiewająco podobna do tej wykonanej przez francuski zespół kilka lat temu” – powiedział Habicht dla MailOnline. „Odpowiada również starożytnym wizerunkom Tutanchamona, zwłaszcza z głową na kwiecie lotosu z jego skarbu grobowego”.

Biorąc pod uwagę te podobieństwa i zastosowane przez nich techniki, autorzy najnowszego badania uważają, że ich rekonstrukcja będzie prawdopodobnie stosunkowo dokładna.

„Jesteśmy przekonani, że w ogólnej strukturze istnieje dobra zgodność z prawdziwą twarzą” – powiedział MailOnline Cicero Moraes, ekspert w dziedzinie grafiki i inny autor badania.

Etapy tworzenia rekonstrukcji twarzy Tutenchamona
Różne kroki, które podjęli naukowcy, tworząc rekonstrukcję 3D. Zespół przeprowadził przybliżenie twarzy — technikę, która wykorzystuje czaszkę jako podstawę do ponownego wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby twarz danej osoby za życia.
Etapy tworzenia rekonstrukcji twarzy Tutenchamona Różne kroki, które podjęli naukowcy, tworząc rekonstrukcję 3D. Zespół przeprowadził przybliżenie twarzy — technikę, która wykorzystuje czaszkę jako podstawę do ponownego wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby twarz danej osoby za życia | fot. C. Moraes et al./Italian Journal of Anatomy and Embryology

„Dla mnie wygląda jak młody mężczyzna o delikatnej twarzy” – powiedział Moraes. „Patrząc na niego, widzimy bardziej młodego studenta niż polityka pełnego obowiązków, co czyni tę postać historyczną jeszcze ciekawszą”.

Najnowsza rekonstrukcja zapewnia nowy wgląd w fizyczny wygląd Tutanchamona, co w pewnym stopniu odpowiada na jedno z nieustannych pytań dotyczących jego życia.

„Dzięki temu spojrzeniu możemy dołożyć jeszcze jeden element do tej wielkiej i tajemniczej układanki, jaką jest historia Tutanchamona” – powiedział Moraes dla Newsweeka.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Newsweek.com