Główne bóstwa egipskie na jednej infografice

Poznaj najważniejszych egipskich bogów i boginie, których czcili starożytni Egipcjanie – najważniejsze egipskie bóstwa na infografice.

Starożytny Egipt był społeczeństwem politeistycznym, co oznacza, że ​​ludzie czcili wielu bogów. Najważniejszymi z nich były główne bóstwa starożytnego Egiptu, które były częścią oficjalnego panteonu egipskiego. Oprócz głównych bóstw istniały również mniejsi bogowie i mniejsze boginie, a także półbogowie i demony. Na poniższej infografice możesz poznać listę niektórych głównych bogów i bogiń.

Starożytni Egipcjanie czcili wielu bogów i bogiń

Chociaż możemy nie rozumieć kultury starożytnego Egiptu i jej mieszkańców, ważne jest, aby pamiętać, że mieli wielu bogów i boginie, którzy byli im bliscy. Starożytni Egipcjanie mieli złożony i bogaty system wierzeń. Mieli też bogatą mitologię, która pomogła ukształtować ich historię.

Przeczytaj także: Poznaj symbole starożytnego Egiptu z Fabricius

Lista niektórych z głównych bóstw egipskich

Ozyrys – bóg płodności i życia pozagrobowego, był czczony jako obrońca ludzi. Był żonaty z Izydą i spłodził z nią Horusa. Był również znany jako jeden z najpotężniejszych bogów w mitologii starożytnego Egiptu. Rola Ozyrysa jako władcy podziemnego świata Egiptu dała mu znaczną władzę nad śmiercią i odrodzeniem. Uważano go za boga, który obdarzył swój lud płodnością zarówno poprzez fizyczną reprodukcję, jak i rozwój rolniczy. W tym okresie, który jest obecnie określany jako Stare Królestwo Egiptu (2686 p.n.e. -2181 p.n.e.), Ozyrys był również czczony jako bóstwo słoneczne – reprezentacja Ra lub Re – i kojarzony z innymi bóstwami słonecznymi, takimi jak Khepri lub Horus-Re kiedy każdego dnia wschodzili na wschodnim niebie o świcie.

Isis jest najpotężniejszą boginią w egipskim panteonie. Jest symbolem magii, uzdrowienia i macierzyństwa. Była też związana z ochroną, reinkarnacją i życiem pozagrobowym. Imię „Isis” oznacza „Tron” lub „Dom”, co odnosi się do jej roli jako królowej małżonki jej męża Ozyrysa, który był kiedyś królem Egiptu (a później jego syn Horus został królem). Isis była również znana jako „Wielka Czarodziejka” lub „Pani Magii”. Była nie tylko boginią magii, ale również uważano ją za obrończynię przed chorobami i złymi duchami.

Set to bóg zniszczenia, chaosu i nieładu. Set był egipskim bogiem pustyni i burz. Związany był także z obcokrajowcami, których często uważano za nosicieli chaosu. Był także patronem Górnego Egiptu (gdzie był czczony) i odegrał ważną rolę w dziejach Ozyrysa. Ojcem Seta jest Geb (bóg ziemi), a matką Nut (bogini nieba). W związku z tym ma dwóch braci: Ozyrysa i Izydę.

Infografika: Najważniejsze bóstwa starożytnego Egiptu
Infografika: Najważniejsze bóstwa starożytnego Egiptu

Anubis był egipskim bogiem mumifikacji i balsamowania, który był również odpowiedzialny za prowadzenie zmarłych dusz do podziemi. Imię Anubisa oznacza „wylewacza” lub „tego, który siedzi na swoim miejscu”. Anubis był przedstawiany jako szakal lub mężczyzna z głową szakala, noszący nakrycie głowy przypominające hieroglificzny znak oznaczający „węzeł”. W ramionach trzyma swoje święte zwierzę – psa. Anubis był synem Ozyrysa i Neftydy, bratem bliźniakiem Horusa i mężem Bastet (Bast). W niektórych mitach jest powiązany z Tyfonem, bogiem złych burz.

Anuket jest boginią Nilu. Była czczona przez starożytnych Egipcjan i przedstawiana jako kobieta z rogami lub kobieta z głową gazeli. Znaczenie jej imienia zaginęło z biegiem czasu, ale może oznaczać „ta, która rodzi”. Anuket była związana z boginią Neith, znaną również jako Mehit i Mut. Anuket była pierwotnie uważana za córkę Neith, ale później została jej matką, gdy Neith nabrała wielu cech Anuket.

Bastet, znana również jako Bastet lub Ubaste, była boginią kotów. Czasami była przedstawiana jako lwica i uważa się, że pierwotnie była związana z bogiem słońca Ra. Bast była bóstwem wojny i ochrony faraona. Chroniła również kobiety podczas porodu, nawet matki zwierząt, takie jak koty i węże, podobno były pod jej opieką. Koty były święte w starożytnym Egipcie i uważane za przyjaciół Bastet, a także innych bóstw, takich jak Anubis (bóg balsamowania) i Hathor (bogini płodności).

Geb był bogiem ziemi i symbolizował płodność. Często był kojarzony z zielenią, dlatego czasami jest przedstawiany jako zielonoskóry mężczyzna. Geb był żonaty z Nut, a ich związek dał troje dzieci: Izydę, Ozyrysa i Seta (brata Ozyrysa).

Hathor była boginią kojarzoną z miłością, muzyką, tańcem i pięknem. Była także matką Nefertum, która z kolei stała się bogiem perfum. Hathor była często przedstawiana jako krowa lub kobieta z krowimi rogami na głowie i uważana była za patronkę zarówno muzyki, jak i płodności. W mitologii egipskiej Hathor miała czterech synów: Ihy (Ihy), Hapy (Hapi), Duauf (Duauf) i Hu-Saf (Hu-Saf). Hathor była również związana z bogiem słońca Ra, który dał jej swoje oko, by chronić ją przed Setem, kiedy próbował ją zabić – utopił ją we krwi po tym, jak zamordował Ozyrysa, który schronił się u niego. Po śmierci Ozyrysa została jedną z jego głównych sług w niebie, gdzie pomagała mu czuwać aż do jego zmartwychwstania na ziemi, po czym połączyli się tam na wieczność.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Daily Inphographic | @MrPsMythopedia