Tak mógł wyglądać najstarszy człowiek, jakiego kiedykolwiek znaleziono

Twarz najstarszego człowieka, jakiego kiedykolwiek znaleziono w Egipcie, została ożywiona w oszałamiającej symulacji komputerowej.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy najstarszego znalezionego człowieka z Egiptu (sprzed 30 tys. lat)
Komputerowa rekonstrukcja twarzy najstarszego znalezionego człowieka z Egiptu (sprzed 30 tys. lat) | fot. Moacir Elias Santos | Cícero Moraes

Korzystając z fotogrametrii, naukowcy stworzyli dwie rekonstrukcje przybliżonej twarzy starożytnego Egipcjanina. To realistyczne odwzorowanie twarzy człowieka, który żył 30.000 lat temu na terenach dzisiejszego Egiptu, może dostarczyć wskazówek dotyczących ewolucji człowieka. W 1980 roku archeolodzy odkryli szczątki szkieletu mężczyzny w Nazlet Khater 2 — stanowisku archeologicznym w egipskiej Dolinie Nilu. Analiza antropologiczna wykazała, że w chwili śmierci mężczyzna miał od 17 do 29 lat, miał około 160 centymetrów wzrostu i był pochodzenia afrykańskiego.

Szkielet jest najstarszym okazem szczątków Homo sapiens znalezionym w Egipcie i jednym z najstarszych na świecie, zgodnie z badaniem opublikowanym 22 marca 2023 roku. Jednak niewiele więcej o nim wiadomo poza tym, że został pochowany obok kamiennego topora.

Teraz, ponad 40 lat później, zespół brazylijskich naukowców stworzył rekonstrukcję komputerową twarzy mężczyzny, korzystając z dziesiątek cyfrowych zdjęć, które zebrali podczas oglądania jego szczątków szkieletowych, które są częścią kolekcji Muzeum Egipskiego w Kairze.

W szkielecie zachowała się większość kości, chociaż doszło do pewnych ubytków, takich jak brak żeber, dłoni, środkowo-dolnej części prawej kości piszczelowej i dolnej części lewej kości piszczelowej, a także stopy. Ale główna struktura twarzy, czaszka, była dobrze zachowana.

— pisze pierwszy autor badania Moacir Elias Santos, archeolog z Muzeum Archeologicznego Ciro Flamarion Cardoso w Brazylii, w e-mailu do Live Science

Jedną z charakterystycznych cech czaszki, która zwróciła uwagę badaczy, była szczęka i sposób, w jaki różniła się ona od bardziej współczesnych żuchw. Brakowało również części czaszki, ale zespół skopiował ją i odzwierciedlił, używając przeciwnej strony czaszki i wykorzystał punkty danych ze skanów tomografii komputerowej (CT) żyjących wirtualnych dawców.

Ogólnie rzecz biorąc, czaszka ma nowoczesną strukturę, ale jej część zawiera archaiczne elementy, takie jak szczęka, która jest znacznie bardziej wytrzymała niż czaszka współczesnego mężczyzny. Kiedy po raz pierwszy obserwowałem czaszkę, byłem pod wrażeniem tej struktury i jednocześnie byłem ciekawy, jak będzie wyglądać po odtworzeniu wyglądu twarzy.

– współautor badania Cícero Moraes, brazylijski ekspert od grafiki, napisał do Live Science w e-mailu

Łącząc cyfrowo obrazy w procesie znanym jako fotogrametria, naukowcy stworzyli dwa wirtualne modele 3D mężczyzny. Pierwszym był czarno-biały obraz z zamkniętymi oczami w neutralnym stanie, a drugim bardziej artystyczne podejście przedstawiające młodego mężczyznę o potarganych ciemnych włosach i przystrzyżonej brodzie.

Przeczytaj też: „Sapiens” Harariego w nowej odsłonie graficznej

Ludzie myślą, że rekonstruowanie twarzy działa jak w hollywoodzkich filmach, gdzie efekt końcowy jest w 100% zgodny z wyglądem żywej osoby. W rzeczywistości tak nie jest. To, co robimy, jest przybliżeniem tego, co może być twarzą, z dostępnymi danymi statystycznymi, a wynikająca z tego praca jest bardzo prostą strukturą.

Jednak zawsze ważne jest, aby humanizować twarz jednostki podczas pracy z postaciami historycznymi, ponieważ poprzez uzupełnienie struktury włosami i kolorami, identyfikacja będzie lepsza, wzbudzi zainteresowanie i — kto wie — chęć dowiedzenia się więcej na temat konkretnego tematu lub archeologii [i] historii jako całości.

– powiedział Moraes

Naukowcy mają nadzieję, że przyjrzenie się temu starożytnemu człowiekowi pomoże archeologom lepiej zrozumieć, jak ludzie ewoluowali w czasie. „Fakt, że ten osobnik ma ponad 30 tysiecy lat, czyni go ważnym dla zrozumienia ewolucji człowieka” – powiedział Santos.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Live Science