Mastercard wprowadza innowacje w obszarze otwartej bankowości, aby wzmocnić inkluzywność finansową w Europie

Nowe rozwiązanie od Mastercard automatyzuje sposób weryfikacji właściciela konta bankowego, wykorzystując przy tym technologię otwartej bankowości. Mastercard sfinalizował również umowę z Algoan – wiodącym europejskim fintechem specjalizującym się w scoringu, czyli punktowej ocenie zdolności kredytowej.

Młodzi, uśmiechnięci ludzie ze smartfonami

Mastercard rozwija innowacje w zakresie otwartej bankowości w Europie i wprowadza Account Owner Verification – nowe narzędzie, które umożliwi płynną weryfikację tożsamości klientów. Wzmacniając swoją pozycję w obszarze otwartej bankowości, firma nawiązała również partnerstwo z francuskim fintechem Algoan, który specjalizuje się w ocenie zdolności kredytowych.

Przeczytaj także: Mastercard przyspiesza wprowadzenie do obiegu ekologicznych kart płatniczych

W ramach współpracy, będzie on w swoich ocenach wykorzystywał potencjał usługi otwartej bankowości. To innowacyjne rozwiązanie ma szansę przyspieszyć budowanie inkluzywności finansowej w Europie, zwiększając trafność podejmowanych  decyzji kredytowych.     

To kolejny krok Mastercard w kierunku rozwoju narzędzi otwartej bankowości. Wszystko po to, aby umożliwić konsumentom bezpieczne i świadome korzystanie z potencjału otwartych danych i innowacyjnych doświadczeń płatniczych, a tym samym przyspieszyć budowanie równego dostępu do gospodarki cyfrowej. 

Bezpieczne wdrożenie cyfrowe

W coraz bardziej cyfrowym świecie weryfikacja tożsamości jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Usługa autoryzacji właściciela konta bankowego, uruchomiona przez Mastercard, automatyzuje i upraszcza sposób, w jaki firmy z różnych branż i sektorów mogą weryfikować tożsamość swoich klientów – właścicieli kont bankowych.

Oferując usługę Account Owner Verification naszym klientom w Europie, pomagamy im w szybkim, bezpiecznym i niezawodnym procesie weryfikacji użytkowników, dzięki czemu mogą znacząco zredukować czas i zoptymalizować wydatki przeznaczone na proces identyfikacji swoich klientów. Konsumentom natomiast zapewniamy możliwość korzystania z otwartych danych w innowacyjny i bezpieczny sposób, co sprawi, że potwierdzanie transakcji stanie się przyjemnym i łatwym doświadczeniem.

— mówi Jess Turner, EVP, Global Open Banking and API w Mastercard.

Nowe narzędzie Mastercard dostępne będzie dla firm z różnych branż np. dostawców portfeli cyfrowych i usług płatniczych, aplikacji do zarządzania majątkiem, platform nieruchomościowych, firm ubezpieczeniowych czy branży e-commerce. Wesprze te organizacje w zniwelowaniu trudności związanych m.in. z weryfikacją klienta w procesie  otwierania konta, przy uwierzytelnianiu płatności czy generowaniu polecenia zapłaty. Rozwiązanie umożliwia natychmiastową weryfikację właściciela konta bankowego w oparciu o możliwości otwartej bankowości Mastercard, a także sprawdzenie czy nazwa przesłana przez użytkownika do weryfikacji pokrywa się z nazwą przechowywaną w pliku przez instytucję finansową.

Współpraca z europejskim liderem w obszarze scoringu kredytowego

Mastercard zainicjował również nowe partnerstwo z francuskim fintechem Algoan specjalizującym się w zakresie podejmowania decyzji kredytowych w otwartej bankowości. Współpraca pomoże w budowaniu włączenia finansowego w kolejnych krajach europejskich, począwszy od regionu Europy Zachodniej.

Algoan wspiera w działaniach wiodące firmy pożyczkowe i oferuje szeroki pakiet narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji kredytowych. W ramach partnerstwa z Mastercard, również klienci Algoan będą mogli korzystać z możliwości otwartej bankowości, m.in. w obszarze składania i oceny punktowej wniosków kredytowych. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mastercard