Mastercard przyspiesza wprowadzenie do obiegu ekologicznych kart płatniczych

Firma wprowadza wymóg, by do 2028 roku wszystkie karty płatnicze Mastercard były eko-certyfikowane.

Ekologiczne karty płatnicze Mastercard

Mastercard ogłosił, że przyspiesza działania mające na celu całkowitą redukcję użycia jednorazowego plastiku PVC z wszystkich swoich kart płatniczych do 2028 roku. To kolejny krok w wypełnianiu zobowiązania firmy w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju, a także oferta dla konsumentów poszukujących sposobów na zmniejszenie wpływu ich portfela na środowisko.

Przeczytaj też: Mastercard będzie wycofywać paski magnetyczne na kartach od 2024 r.

Od 1 stycznia 2028 roku wszystkie nowe, plastikowe karty płatnicze Mastercard będą musiały być wykonane z bardziej zrównoważonych materiałów – w tym z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub biopochodnych takich jak rPVC, rPET czy PLA. Karty, przed wprowadzeniem do użytku, zatwierdzane będą w ramach specjalnego programu certyfikacji. Mastercard będzie wspierać swoich globalnych partnerów – wydawców kart, w procesie odchodzenia od pierwotnego PVC. 

Mastercard zainicjował działania związane z wprowadzaniem do obiegu zrównoważonych kart w 2018 roku. Od tego czasu do prowadzonego przez firmę programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni w z największymi producentami kart płatniczych nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców recyklingowych. Ogłoszone zobowiązanie nie tylko wspiera te wysiłki, ale także uzupełnia działania Mastercard w zakresie oferowania innowacyjnych, wirtualnych kart  (tzw. digital-first), które całkowicie eliminują potrzebę oferowania klientom kart fizycznych.

Zmiana zasad spowoduje, że wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercard pod kątem oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju. Certyfikat weryfikowany będzie jeszcze przez zewnętrznego audytora, a gdy karta uzyska takie potwierdzenie, zostanie na niej nadrukowany znak „Karty Ekologicznej”.

Zrównoważona karta płatnicza Mastercard
Zrównoważona karta płatnicza Mastercard

Mastercard rozpoczął swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju ponad dekadę temu, koncentrując się na budowaniu włączenia finansowego, odpowiedzialności w obszarze zarządzania danymi i dbania o środowisko. Od tego czasu stale współpracuje z partnerami wprowadzając na rynek nowe prośrodowiskowe inicjatywy i innowacje, takie jak Priceless Planet Coalition, kalkulator śladu węglowego czy certyfikowane eko karty. 

W 2018 roku, za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab, firma nawiązała współpracę w zakresie Greener Payments Partnership z producentami kart takimi jak Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA, aby ograniczyć użycie jednorazowego plastiku PVC w produkcji kart. Banki współpracujące z Mastercard obejmują ponad 80 różnych krajów na całym świecie. W 2021 roku firma uruchomiła program Mastercard Card Eco-Certification („CEC”).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mastercard Polska